Čína: Energetičtí supi krouží nad BP
|

Čína: Energetičtí supi krouží nad BP

Analytici, politici i obyčejní lidé diskutují nad tím, jak velkou odpovědnost bude muset vyvodit BP z ropné katastrofy v Mexickém zálivu. Hovoří se minimálně o jednotkách, spíše však o desítkách miliard dolarů. BP je obrovská firma, i pro ni však bude těžké sehnat tolik peněz. Z toho by mohla doslova těžit její konkurence.

Ropa Fúze a akvizice Těžba

Americké energetické firmy dávají od BP ruce pryč. Snaží se vyvolat dojem, že vše je chyba BP a jejích nedokonalých technologických norem a vztahu k případnému riziku. Vůbec prý nejde o rizika obecně spojená s těžbou ze dna oceánu. Exxonu by se to přece nemohlo stát...

Obrovské náklady na nápravu a na odškodnění budou vyžadovat miliardy dolarů. A hovoří se o tom, že by BP mohla pustit za velice výhodné ceny některá svá ložiska.

Akcie BP a dravců, kteří si na ní chtějí smlsnout

Ta by byla hotovým darem pro velké čínské, ale i další těžařské firmy. V této souvislosti padá jméno China National Petroleum, což je mateřská firma společnosti PetroChina. Ta by mohla mít zájem o koupi celé BP, ovšem vysvětlujte to britským patriotům. To asi nevyjde.

Vydělat na případné pokuty a nápravu ekologických a ekonomických škod by tak BP mohla prodejem svých jednotlivých aktiv. A tady by dravci z olejářského sektoru mohli urvat větší kus "masa".

Nová ložiska se hledají těžko. BP přitom disponuje rozsáhlými ropnými poli například ve střední Asii, Africe nebo latinské Americe.

Kromě PetroChina tak je slyšet například o China National Offshore Oil a Sinopecu. Právě tyto firmy přitom podnikají v podobných oblastech světa jako BP a mohly by tak její aktiva "přilepit" ke svým stávajícím ropným polím.

Bill Gross, šéf Pimco

Dluhopisy BP

BP se samozřejmě bude snažit získat peníze také prodejem dluhopisů. Těm krátkodobým věří například Bill Gross, šéf největšího dluhopisového fondu Pimco.

Podle něj krátkodobé dluhopisy BP a Anadarka, další zainteresované firmy v katastrofě plošiny Deepwater Horizon, vynášejí okolo 10 procent, což je vynikající zhodnocení s přihlédnutím k tomu, že zrovna na nesplacení krátkodobých dluhopisů by jistě tyto velké firmy nechtěly zkrachovat. Pimco tak nakupuje dluhopisy BP.

Zdroj: Business Insider