ČS: Aktuální monitor ocenění českých akcií
|

ČS: Aktuální monitor ocenění českých akcií

Jaký směr zvolí české akcie na začátku léta? Názor analytiků České spořitelny v aktuálním monitoru BCPP.

Akcie ČR
  • Bankovní sektor: podle zátěžového testu bank, který provedla ČNB, jsou české banky zdravé a odolné vůči šokům.

  • ČEZ: Úterý 22.6. byl poslední obchodní den s nárokem na dividendu za loňský rok v očekávané hrubé výši 53 Kč na akcii (konečná výše bude bodem jednání řádné valné hromady konané 29.6.).

  • Unipetrol: Proběhlá řádná valná hromada nepřinesla žádná překvapení. Rafinérské marže na ropu Ural se podle údajů agentury Reuters za 2. kvartál zatím drží kolem průměru letošního 1. kvartálu i když poslední týdny vykazují klesající tendenci.

  • Telefónica O2 ČR: Akcie společnosti se během posledního týdne podívaly pod 400 Kč za akcii a dosáhly tak nových lokálních minim pravděpodobně kvůli sníženým doporučením některých brokerů. Je možné, že po výplatě dividendy na ČEZu se TO2 ČR stane zajímavá i pro "lovce dividend".

  • CME: 14.6. jsme vydali nový report na CME se zvýšeným doporučením z "redukovat" na "kupovat" a roční cílovou cenou 33 USD (při dnešním kurzu USD CZK ČNB 21,037 Kč to je 694,2 Kč za akcii). Pozitivně hodnotíme výměnu ukrajinských aktiv za bulharskou bTV a očekáváme oživení v regionu SVE s pokračující konvergencí reklamních výdajů v přepočtu na obyvatele k úrovním na trzích západní Evropy.

  • Philip Morris ČR: Podle návrhu Ministerstva financí ČR by daně z cigaret měly vzrůst o zhruba 2 Kč/krabičku od 1.1.2012 a další růst by měl přijít až od 1.1.2014, aby ČR splnilo novou minimální spotřební daň v rámci EU ve výši 90 €/1000 cigaret. Plánovaný růst spotřební daně ve 2012 se nám zdá mírný a absence zvyšování daní ve 2011 a 2013 je pozitivní pro PM ČR. Rizikem zůstává vyšší růst daní, který je závislý na výsledku koaličních jednání.

  • Pegas Nonwovens: Představenstvo společnosti by o výši dividendy (očekáváme hrubou 0,95 EUR na akcii) za loňský rok mělo podle našich odhadů rozhodnout na konci června/začátku července. Společnost vyplácí své dividendy z účtu emisního ážia, k čemuž jí podle lucemburských zákonů stačí rozhodnutí představenstva.

  • Realitní sektor: Objem poskytnutých hypoték v ČR v květnu vykázal meziroční nárůst o 4,7 % na 7,12 mld. Kč (1. letošní meziroční nárůst), přičemž průměrná sazba klesla o 7 bps na 5,12 %, což byl 11. souvislý pokles. Klesající hypoteční sazby by měly společně s klesající mírou nezaměstnanosti vést k postupnému oživení prodejů nemovitostí v 2. polovině letošního roku.

  • VIG: Ministerstvo financí ČR údajně uvažuje o uvalení speciální daně z vybraného komerčního pojistného. Obdobná daň již existuje v řadě evropských zemí. Daň by mohla být okolo 5 % z vybraného pojistného. To by bylo lehce negativní pro VIG a další hráče na trhu, zatímco ve střednědobém výhledu by daň byla pravděpodobně převedena do cen pojistného a tudíž na zákazníky. Rozhodný den pro výplatu dividendy za loňský rok (v navrhované hrubé výši 0,9 EUR) je 2.7. (ex-div a současně výplatní den je 5.7.).

Zdroj: Česká spořitelna