Burzovní kalendář 28. 6. - 2. 7. 2010
|

Burzovní kalendář 28. 6. - 2. 7. 2010

Start druhého pololetí na Wall Street bude v režii statistiky z pracovního trhu, odhadů výsledků firem a summitu zemí G20. Tón obchodování na pražské burze bude ovlivněn vývojem indexů na vyspělých trzích a novinkami z pondělní valné hromady ČEZu.

Wall Street

Americké akcie v posledních pěti obchodních seancích po horších odhadech HDP a negativních zprávách z nemovitostního sektoru umazaly 3,6 procenta (S&P 500). Za necelý půlrok Wall Street zatím naakumulovala ztrátu 7,9 procenta (S&P 500).

Optimismus by mohla na parkety burz v New Yorku přinést nadcházející výsledková sezóna.

"Domnívám se, že akcie čeká během letní výsledkové sezóny silný růst, který však následně vystřídá korekce," domnívá se Stuart Freeman z poradenské společnosti Wells Fargo Advisors. (zdroj: CNBC)

Jeho odhad je v souladu s burzovním almanachem, který říká, že v posledních několika čtvrtletích byla výsledková sezóna vždy nakloněna kurzovému růstu.

"Výsledky firem budou odrážet silný dolar a slabý růst v Evropě, ale celkově budou solidní, přestože růst nepoženou tržby, ale zisk na akcii," dodává Stuart Freeman (zdroj: CNBC)

Investoři budou tento týden především zvědaví na páteční statistiku z trhu práce. Celková nezaměstnanost by měla zůstat na dubnových 9,7 procenta. Investoři se však zaměří na samotnou skladbu nezaměstnaných a celkové čtvrteční žádosti o podporu.

"Pátek dá velký makroobrázek nálady na trhu, a proto by mu měli investoři věnovat mimořádná pozornost," řekl ve svém investičním pořadu Mad Money Jim Cramer.

Mezi další makronovinky týdne budou patřit pondělní statistika osobních příjmů a výdajů (odhad +0,5, resp. 0,1 %) nebo spotřebitelská důvěra (odhad 62,5 bodu).

Nejen makroekonomické data však mohou ovlivnit směr hlavních amerických indexů. Začátkem obchodního týdne mohou zahýbat výsledky víkendového jednání zemí G20.

datum událost
28/6 Osobní příjmy a spotřeba
29/6 Index spotřebitelské důvěry
1/7 Index nákupních manažerů v Chicagu
2/7 Nezaměstnanost

Eurozóna

Akcie v západní Evropě v minulém týdnu oslabovaly (DJ Eurostoxx 50 -2,5 %) poté, co se na trhu prohloubily obavy o udržitelnost ekonomického oživení.

Svůj vliv měli i politici, konkrétně evropský komisař Barroso, který řekl, že Evropa nemá více prostoru k utrácení a měla by nejdřív omezit růst zadlužení, aby obnovila důvěru v budoucí růst.

"Ekonomické oživení v Evropě je velmi křehké a samotné ocenění především cyklických akcií není zrovna levné, a proto očekávám pokračování korekce," říká Felicity Smithová, portfoliomanažerka v Bedlam Asset Management. (zdroj: Reuters)

Růstu evropských akciím nenahrávají ani technické faktory. Analytici upozorňují, že se hlavní evropský index DJ Eurostoxx 50 dostal po svůj 200denní klouzavý průměr, což naznačuje, že by se mohl podívat na svá květnová minima okolo 2 255 bodů.

Z makrozpráv může západní Evropu ovlivnit výkon britské ekonomiky za první čtvrtletí. Stejně jako Wall Street čeká vyspělou Evropu statistika vývoje na trhu práce (ohad 10,1 %).

datum událost
29/6 Index ekonomické důvěry v EU
30/6 Hrubý domácí produkt - Velká Británie
2/7 Nezaměstnanost v EU

Pražská burza

Index pražské burzy při velmi nízkých objemech obchodů celý týden ztrácel až k závěrečné hodnotě 1 131 bodů (-2,9 %).

Mezi nejdůležitější události nového týdne bude patřit řádná valná hromada ČEZu, která by měla mimo jiné schválit dividendu ve výši 53 Kč na akcii. Akcie ČEZ se však již obchodují bez nároku na dividendu.

Naopak poslední den s nárokem na dividendu (0,9 EUR) se budou v pátek obchodovat akcie pojišťovny VIG.

Český makroekonomický kalendář má "letní přestávku", a tak vývoj českých akcií bude znovu v režii pohybů západoevropských indexů a Wall Street.

datum událost
29/6 ČEZ - řádná valná hromada
2/7 VIG - poslední den obchodování s nárokem na dividendu