Nick Beecroft (SAXO): Kupujte americké dluhopisy, apokalypsu nelze vyloučit
|

Nick Beecroft (SAXO): Kupujte americké dluhopisy, apokalypsu nelze vyloučit

Diskutovaný default Řecka; vznikající bublina na trhu s bydlením; možné nepokoje kvůli úsporným opatřením. Je toho více než dost, co by mohlo způsobit opakování hororových dní, které svět zažil po kolapsu banky Lehman Brothers. Což pro profesionální investory se smyslem pro dobrodružství znamená spoustu zajímavých příležitostí. Těm ostatním Senior Market Consultant Saxo Bank Nick Beecroft v exkluzivním rozhovoru pro Investiční web doporučuje americké dluhopisy a zlato. Jak doplňuje, i on tato aktiva nyní skupuje.

Státní dluhopisy Zlato Světové akcie Řecko
Nick Beecroft

IW: Vypadá to, že některé centrální banky – a zejména pak americká a evropská – budou i nadále držet uvolněnou monetární politiku. Do jaké míry z toho budou profitovat akcie?

Myslím si, že je, bohužel, opravdu možné, že i nadále bude pokračovat pravidelné střídání období, kdy levné peníze vedou k přehnanému růstu cen aktiv v některých oblastech, a období, kdy tyto bubliny vedou ke krizi. Jde o bludný kruh, ze kterého svět, jak se zdá, není schopen najít cestu ven. I nyní to proto vypadá tak, že monetární politika zůstane uvolněná a v důsledku toho tu budeme mít spoustu peněz pronásledujících pár zajímavých trhů. A já si skutečně umím představit, že z této situace budou některé akciové trhy profitovat.

monetární politika zůstane uvolněná a v důsledku toho tu budeme mít spoustu peněz pronásledujících pár zajímavých trhů

IW: Znamená to, že pokud nedojde k prasknutí nějaké významné bubliny, o jejímž formování jste se zmínil, neměly by být hlavní trhy pod tlakem? A nebo je tu něco, co by je mohlo pohřbít?

s&p 500 půl roku

Určitě nelze vyloučit zhoršení probíhající dluhové krize. Představte si, že škrty v rozpočtech budou pro lidi nestravitelné, a že proto začnou revoltovat; představte si masivní protesty a stávky v jednom z velkých jihoevropských států, které povedou k tomu, že se vlády rozhodnou úsporná opatření prostě smést ze stolu. To by následně znamenalo spekulace o možném rozpadu eurozóny, velkou nervozitu, a obecněji pak situaci, která by připomínala dobu po kolapsu Lehman Brothers: objevily by se obavy o zdraví bank, z trhu by zmizela likvidita a burzy by v důsledku toho jistě padaly. Možná ne až na úrovně z března roku 2009, ale řekněme na úrovně odpovídající 800 až 850 bodů v rámci indexu S&P 500.

spekulace o možném rozpadu eurozóny, velká nervozita a situace, která by připomínala dobu po kolapsu Lehman Brothers by mohly stahnout S&P 500 až na 800 bodů

IW: Jak pravděpodobné podle vás je, že se tento katastrofický scénář naplní?

Podle mě je tu jen pětadvacetiprocentní šance, že se bude opakovat apokalypsa podobná té po pádu Lehman Brothers. Myslím si totiž, že vlády nejvýznamnějších evropských států dobře chápou, že je třeba, aby jednaly, a zabránily tak tomu, aby se něco podobného stalo. IW: Vraťme se na zbývajících 75 procent, tedy variantu, že na žádné velké drama už nedojde. Které země a sektory z uvolněné měnové politiky budou profitovat – na co byste vsadil?

Myslím si, že se na Západě v sektoru bydlení objevuje další bublina. Z čehož profitují velké stavební firmy. A slušná čísla hlásí i celý sektor komerčního bydlení. No a já si myslím, že jde o sektor, kterému by se mohlo nadále dařit. Stejně tak si dovedu představit, že se bude dařit bankovním titulům, i když to možná zní trochu kontraintuitivně. Ale berte to tak, že krátkodobé úroky zůstanou nízké, a že tak banky mohou vydělávat třeba na rozdílu mezi krátkodobým úročením a výnosy, které nabízejí dluhopisy, jejichž úročení je odvozené od dlouhodobých sazeb. A právě na těchto trendech může vydělat i individuální investor. Ale pozor! Podobné sázky jsou pro dobrodruha a profesionála, který má kontakt s trhem a je schopen vycítit, že se blíží nějaké problémy, a který ví, co v takovém případě dělat.

jestli se situace v Evropě stabilizuje, tak by se mohlo dařit bankám a sektoru komerčního bydlení

IW: Zmínil jste vznikající bublinu na trhu s bydlením na Západě. Co si myslíte o Asii, zejména o Číně, kde ceny nemovitostí také velmi rychle rostou – jde o globání hrozbu?

Víte, já skutečně nevidím důvod, proč se něčeho podobného obávat. Čínská vláda totiž sedí na 2,5 bilionu dolarů devizových rezerv. Dejme si to do souvislosti s tím, že by skutečně hrozil kolaps na trhu s bydlením a banky by v důsledku toho mohly mít problémy. To, co bude následovat, bude jistě hodně odlišné od toho, co by se dělo na Západě. Vláda prostě ty banky zachrání – na to mají těch 2,5 bilionu dolarů. Takže si jen těžko umím představit, že by v Číně došlo k nějakému skutečně významnému kolapsu, ať už na trhu s bydlením, nebo v bankovním sektoru. Prostě proto, že by stát zasáhnul. A hospodářské úspěchy, které si v posledních patnácti, dvaceti letech připisuje, mu to umožní.

bublina na čínském nemovitostním trhu nehrozí, protože čínská vláda sedí na 2,5 bil. dolarů devizových rezerv a v případě problémů by stát zasáhnul a bankám půjčil peníze

IW: Ale zpátky k myšlence, kterou jste vyslovil v předchozí odpovědi: bydlení a banky jsou nyní pro profesionály, kteří trhem žijí. Co byste poradil těm ostatním – akcie, měny, dluhopisy?

investičně nejzajímavější jsou americké dluhopisy, které nyní nabízejí výnos na úrovni zhruba 3,25 procenta, ale očekávám, jak v průběhu roku na scénu nastoupí deflace, že se výnosnost sníží na úroveň 2,75, a to znamená, že cena dluhopisů půjde nahoru

Myslím si, že pro tyto investory jsou nejlepší americké dluhopisy. Ty nyní nabízejí výnos na úrovni zhruba 3,25 procenta. Očekávám přitom, že s tím, jak v průběhu roku na scénu nastoupí deflace, se výnosnost sníží na úroveň 2,75 na konci roku. A to znamená, že se cena dluhopisů zvýší. Což bude platit v případě, že nedojde k nějaké velké krizi, o které jsme mluvili. Pokud by pak došlo na krizi srovnatelnou s tím, co následovalo po pádu Lehmanů, tak by majitelé těchto dluhopisů skutečně zvítězili; výnosy by totiž možná propadly až na úrovně kolem 0,85, kde byly právě po pádu Lehmanů. Takže buď vyděláte, protože se objeví deflace a výnosy půjdou dolů pomalu, a nebo vyděláte, protože budou americké dluhopisy v důsledku krize padat rychle. Navíc jako evropský investor vyděláte i na tom, že dolar – alespoň podle mě – bude posilovat, a to dalšího zhruba půl roku až rok. IW: Co si myslíte o řeckých a španělských dluhopisech? Alespoň na pohled by mohlo jít o lákavou volbu, přestože je s nimi spojeno nesporné riziko...

existuje poměrně vysoká pravděpodobnost, že se během příštích dvanácti měsíců dočkáme státního bankrotu Řecka

Řecké dluhopisy jsou jen pro profesionály, naprosté profesionály. Existuje totiž poměrně vysoká pravděpodobnost, že se během příštích dvanácti měsíců dočkáme defaultu (pozn. státního bankrotu) Řecka. Snad půjde o dobře naplánovanou akci; akci koordinovanou s ostatními vládami eurozóny. A pokud tuto možnost vezmeme v potaz, tak musíte být opravdu velmi dobrý, abyste správně odhadnul cenu, za kterou má teď smysl řecké dluhopisy nakupovat. Španělské dluhopisy jsou o trochu menší adrenalin, i proto o ně byl před čtrnácti dny zájem. I tak si však myslím, že jde o investici přinejmenším pro poloprofesionály. Prostě proto, že sice dostáváte 4,86 %, ale tato sazba přichází s jistou možností defaultu a navíc s jistým měnovým rizikem – pokud tedy nejste investor z eurozóny. A já si nemyslím, že těch extra 1,6 procenta nad rámec toho, co nabízejí americké dluhopisy, tato rizika vyváží.

IW: Co je nyní vaše osobní volba – a možná i jakýsi méně diskutovaný, ale o to zajímavější tah?

vyčlenil jsem relativně malou částku na nákup zlata pomocí finanční páky, ale chci na tom na druhou stranu skutečně vydělat

Omlouvám se, ale tajný klíč k bohatství opravdu nevlastním. Ale v poslední době je hodně slyšet o zlatu a i já ho mám ve svém portfoliu. Dokonce jsem nakoupil i pákové ETF (pozn. indexové fondy), které se v porovnání se základní cenou hýbou dvakrát rychleji. A to proto, že jsem na to vyčlenil relativně malou částku, ale chci na tom na druhou stranu skutečně vydělat. Navíc jde o investici, která je denominovaná v dolarech, což je pro mě také atraktivní. Já totiž vycházím z libry, která podle mě během příštího roku bude v porovnání s dolarem ztrácet. A tou mojí druhou volbou v tuto chvíli – a to je velmi jednoduché – jsou americké vládní dluhopisy. Což znamená, že v tomto slova smyslu jednoduše následuji svou vlastní radu.