Fondy private equity: Hromada hotovosti, málo času na investování
|

Fondy private equity: Hromada hotovosti, málo času na investování

Mají hodně peněz, ale v současné době se jim je nedaří zainventovat. Řeč je o fondech soukromého kapitálu, tzv. private equity, které se specializují na převzetí firem. V jejich portfoliích leží 500 miliard USD, které "nepatří" jen investorům z Wall Street. Své podíly zde mají investoři, zaměstnanci i důchodci, a to nejen ze Spojených států.

Fúze a akvizice Finanční páka Private equity

Specialisté zaměřující se na skupování firem peníze obvykle získávají od velkých investorů a nakupují podhodnocené společnosti. K maximalizaci zisků potom zatíží hotovost půjčkami od bank a investorů do dluhopisů. Jinými slovy nakupují pomocí finanční páky.

V uplynulých letech nashromáždily společnosti soukromého kapitálu (private equity) obchodní impéria soupeřící s nejmocnějšími korporacemi. Vznikla tak jména jako Hilton Hotels, Dunkin’ Donuts nebo Neiman Marcus.

Způsob investování do private equty fondů je na rozdíl od podílových fondů poznamenán nižší likviditou a delším časovým horizontem. Investoři se svými penězi většinou nemohou někdy až 10 let nic dělat s tím, že během prvních tří nebo pěti let musí být všechny peníze vložené do fondů zainvestovány.

Státní penzijní fondy, pojišťovny a další instituce slíbily investovat do fondů private equity několik miliard, pokud najdou zajímavé společnosti ke koupi. Když se jim to nepodaří, investoři spolu s lukrativními příležitostmi odejdou.

Obrovským fondům private equity, které se zaměřují na skupovaní firem a které byly založené v letech 2006 a 2007, nezbývá nic jiného než peníze rychle investovat nebo vrátit klientům, a to včetně vybraných poplatků.

Některé buyout firmy své klienty při hledání společností žádají o více času. Ještě více firem se snaží investovat hotovost, jak nejrychleji je to možné, nehledě na cenu.

Firmy potom společnosti získávají za relativně vysoké ceny, což ve výsledku může snížit zisky investorů. Takové poklesy zisků jsou obzvlášť složité pro penzijní fondy spoléhající na private equity, hedge fondy a další tzv. alternativní investice. Ačkoliv investování do private equity pravděpodobně zůstane lukrativnější než investice do akcií, které se obchodují na veřejných trzích, už to nejspíš nebude to co před několika lety. Jedním z důvodů je právě zvyšování ocenění (valuace) hodnoty firem, které kupují.

Jedním z největších a nejnákladnějších obchodů v tomto roce byla akvizice podílu v Interactive Data Corporation, společnosti poskytující údaje z finančních trhů, dvěma private equity firmami - Silver Lake a Warburg Pincus. Dohromady je akvizice přišla na 3,4 miliardy USD, když za každou akcii zaplatily o 33 procent více, než byla aktuální cena na burze.

V porovnání s minulým rokem, kdy mezi private equity firmami převažoval strach, že by mohla finanční krize pokračovat, však byly ceny, které platily, výrazně nižší. Např. private equity společnost Apax Partners zaplatila za akcii Bankrote prémii pouhých 15,8 %.

Nyní se sice zvyšují ceny, ale hráči na tomto trhu tvrdí, že z historického hlediska získávají společnosti za atraktivní ocenění, a to pod úrovní z let 2007 a 2008.

William R. Atwood, ředitel investiční společnosti Illinois State Board of Investment, říká: "Firmy specializující se na odkup společností jsou pod velkým tlakem. Tlak je protichůdný - na jedné straně investoři vyžadují velkou opatrnost, ale zároveň vyžadují vysoké zhodnocení."

Zdroj: New York Times