Krátkodobý výhled na české akcie: červen 2010 - ČEZ, NWR a Unipetrol
|

Krátkodobý výhled na české akcie: červen 2010 - ČEZ, NWR a Unipetrol

Potenciál a riziko akcií energetického sektoru v systému SPAD pro následující týdny.

ČEZ NWR Unipetrol
ČEZ

ČEZ

Jako vždy je stěžejní dívat se směrem k cenám elektrické energie, které zůstávají relativně stabilní i při nedávných výprodejích napříč všemi aktivy. Proto ani titul nějak významně nereagoval. Výsledky za 1Q nějak nepřekvapily. Čistý zisk na úrovni 17,5 vs. oček. 17,2 mld. Kč.

ČEZ bude pravděpodobně nejvíce zmiňován ve smyslu povolebních pořádků. Dosavadní spekulace nad výměnou Martina Romana či podobné informace můžou mít vliv na titul. S výhrou pravice ve volbách lze upustit od potenciálu mimořádné dividendy ve větším rozměru. Rovněž projekty, které byly pozdrženy kvůli straně zelených, s velkou pravděpodobností postoupí dopředu.

Zajímavé se mohou ukázat i zprávy týkající se polské privatizace energetických aktiv, kde se stále více ukazuje ČEZ jako potenciální kupec ať už ve spojení s dříve zmiňovaným PAK, tak s aktuálním Tauron či Energa SA. Samozřejmě hlavní roli bude hrát ocenění a vhodnost začlenění daného aktiva do portfolia společnosti.

Krátkodobý výhled

Nadále platí, že z krátkodobého hlediska je stěžejní vývoj ceny elektřiny. K tomuto aspektu se přidávají polské privatizace. Při současném výhledu považujeme titul za vhodný na stabilizaci portfolia. Dne 22. června naposledy obchodováno s hrubou dividendou 53 Kč, což poskytuje 6% hrubý dividendový výnos. Nelze vyloučit ani mírně vyšší dividenda na pokrytí některých státních výloh. Ministr financí pan Janota zmiňoval lehké navýšení dividendy o 1-2 Kč na akcii.

NWR logo

NWR

Slabé výsledky za 1Q (-15,6 mil. EUR vs. oček. +5 mil. EUR) a negativní náhled na sektor (daně v Austrálii) spolu s celkovým sentimentem zcela obrátily náhled na titul. Došlo k propadu z 300 korunové hranice po oznámení dobrých cen pro 2Q až na úrovně blízko 200 Kč. Do konce roku vidíme spíše lepší zprávy, co se týče výsledků a potenciál obnovení výplaty dividendy. Společnost úspěšně restrukturalizovala dluh, což je dobré z pohledu likvidity, ale zhoršení finančních nákladů. Důležité bude sledovat, jak se vyvíjí čínská ekonomika, protože její poptávka po komoditách způsobila výraznější nárůst komoditních titulů v minulém roce.

Krátkodobý výhled

Krátkodobě může být pod tlakem kvůli situaci v sektoru těžařů, ale fundamentálně bude docházet ke zlepšení, což je nevyhnutelné díky lepším nasmlouvaným cenám. Rizikem je poptávka Číny po komoditách, která kdyby oslabila s utahováním tamní ekonomiky, by měla vliv přes oceláře a i na sektor těžařů. Aktuální propad ceny vnímáme jako příležitost, protože v ČR pravděpodobně žádná speciální daň nebude a vyšší daně v Austrálii mohou dále zvyšovat/udržovat zvýšené ceny. Unipetrol logo

Unipetrol

Výsledky lepší než očekávání (EBIT ve výši 517 mil. Kč vs. oček. 403 mil. Kč) a titul se lehce přehoupnul přes 200 Kč hranici. Nicméně nepříznivý sentiment jej vrátil na úroveň 190 Kč. V případě Unipetrolu stále platí technický pohled a to vliv silného investora budujícího svoji pozici. Velmi dobrá čísla za 1Q zřejmě nebudou zopakována v příštích kvartálech, protože v 1Q se sešly výjimečné faktory (např. zavření některých rafinérií). Nicméně zlepšené hospodaření oproti minulému roku by mělo být zachováno.

Krátkodobý výhled

Relativně je na současných úrovních titul spíše z těch dražších, a tudíž je vhodný k realizaci zisků. Výraznějším potenciálem je spíše jen technika a potenciální absence volných akcií na trhu. Zároveň se však domníváme, že zde není výraznější prostor pro pokles díky technice.