Zlato: Nová bublina
|

Zlato: Nová bublina

Zlato má otevřenou cestu pro další růst. Řada analytiků však varuje - s nákupem zlata počkejte! Důvod? Nákup této komodity je podle odborníků až příliš riskantní.

Komodity Zlato
zlaté cihly

Warren Buffett správně poznamenává: "Zlato vykopeme z dolu v Africe, pak roztavíme, převezeme, vykopeme další díru, tam ho uložíme a platíme dost peněz, aby ho stát hlídal. Jestli nás sledují mimozemšťané, ťukají si na čelo."

Zlato - kolísavé a těžko odhadnutelné

Zlato funguje jako náhražka měny, ale k čemu je to dobré? Ve vězení se například namísto peněz používají cigarety. Pokud vše ostatní selže, tak je mohou vězni alespoň kouřit. Představte si, že se obchody konají v nekuřáckém prostředí a nikdo z vězňů nemá zájem kouřit. A máte zhruba tak současný obrázek zlata.

Investoři mají strach, když vidí lidi, jak houfně nakupují zlato za 1 200 dolarů za unci. Co když se cena vrátí skokově tam, kde byla jen před pár lety, tedy na 500 až 600 dolarů? Uvidíme stále tak silný zájem, nebo se budou zlata všichni zbavovat?

Sledujte aktuální cenu zlata

Cena zlata vzrostla v posledních 10 letech pětinásobně. Není to však ničím jiným, než že více zlata nakupovalo, než prodávalo.

Množství zlata převyšuje poptávku

Pokud cena roste, je logické si myslet, že je zlata nedostatek. Ale údaje poskytnuté Světovou radou pro zlato ukazují něco jiného. Během posledních 10 let bylo vyprodukováno více zlata, než jaká byla poptávka. Od roku 2002 se například celková poptávka po zlatě ze strany zlatníků, šperkařů, zubařů a průmyslu pohybovala okolo 22 500 tun. Během té samé doby se na trh přitom dostalo více než 29 000 tun zlata.

Většina nových dodávek pochází z důlní těžby, další z centrálních bank a z recyklace starých šperků. Pokud ovšem dodávky pravidelně překračují poptávku uživatelů, jak je možné, že cena zlata neustále roste?

Odpověď je jasná - hromadění zlata ze strany některých investorů, bank a podobně. Ano, zlato je další velkou bublinou, která v budoucnu může prasknout.

Za zvyšující se poptávkou stojí spekulanti a investoři do zlata. Většina lidí kupovala zlato s vidinou dalších růstů. Cena však může růst pouze tehdy, když je kupců čím dál více. Co se tedy stane, až nebudou? Cena musí jít dolů. A proto je na místě opatrnost okolo drahého kovu.

Zdroj: WSJ