Bloomberg: Investoři věří více Spojeným státům než Evropě a zemím BRIC
|

Bloomberg: Investoři věří více Spojeným státům než Evropě a zemím BRIC

Spojené státy vystřídaly Čínu a Brazílii na čele žebříčku trhů, které investorům připadají nejvíce atraktivní. Důvěra v ekonomické oživení se z trhu v posledních týdnech a měsících vytratila, především kvůli dluhovým problémům Řecka a dalších zemí, a také kvůli nejednotnému a nejistému postupu při jejich řešení.

Čína Státní dluhopisy Zlato Světové akcie Spojené státy americké (USA)
Akciové trhy ve světě

1 001 investorů, kteří byli osloveni agenturou Bloomberg, tak věří Obamovu postupu při řešení dopadů ekonomické krize na Spojené státy. Téměř 40 % respondentů vidí ve Spojených státech v nadcházejícím roce největší příležitosti. Ještě loni na podzim byly přitom Spojené státy vnímány jako jedna z nejvíce rizikových oblastí.

Za Spojenými státy (39 %) se umístily Brazílie (29 %), Čína (28 %) a Indie (27 %). Pro Rusko, poslední velkou zemi skupiny BRIC, se vyjádřilo pouze 6 % respondentů. V lednu přitom ve stejném výzkumu zvítězila Čína následována Brazílií.

Vnímání Evropské unie se velice zhoršilo. Přes polovinu oslovených považuje Unii za region s nejmenšími příležitostmi. V lednu byla Evropská unie přitom "jen" třetí nejhorší oblastí. Na rozdíl od amerických firem nejsou ty evropské zatím schopny vytvářet nová pracovní místa, což jen zhoršuje pověst regionu, už tak silně pošramocenou dluhovou krizí.

Čína předežene USA do 20 let

Býčí nálada převládá ohledně Číny. Přes 60 % respondentů věří, že asijská velmoc vystřídá Spojené státy na pozici světové ekonomické jedničky během 20 let. Téměř čtvrtina oslovených uvedla, že se to stane do 10 let. Ani obavy o globální ekonomické oživení nezahýbaly s vnímáním jednotlivých typů investic. Stejně jako v lednu jsou pro dalších 12 měsíců nejatraktivněji vnímány akcie následovány komoditami. Dvě třetiny respondentů v příštích 6 měsících předpokládají navýšení svých pozic v akciích.

Více než polovina dotázaných věří, že bude index SP 500 za půl roku výše než dnes, medvědí sentiment naopak vládne ohledně evropských akcií (DJ EuroStoxx 50) a britského indexu FTSE.

Býčí nálada převažuje ohledně ropy – 49 % respondentů věří v růst ceny v horizontu šesti měsíců, jen 24 % investorů předpokládá pokles její ceny.

Dluhopisy jsou vnímány jako velice neatraktivní, pokud jde o výnosy (36 % respondentů). Souvisí to s poměrně nízkým vnímáním inflace jako významné hrozby pro příštích několik let. Nejméně věří investoři realitám (24 %).

Pokud jde o zlato, investoři věří v další růst. Zhruba třetina respondentů očekává v příštím půlroce další posilování ceny zlata v reakci na politické a ekonomické otřesy.

Zdroj: Bloomberg