Chaos na trzích vytváří příležitosti
|

Chaos na trzích vytváří příležitosti

V posledních dvou týdnech jsme byli na akciových trzích svědky masivních výprodejů. Skeptici dokonce cítili závan podzimních dnů roku 2008. Pro dlouhodobé investory mohou tyto ostré korekce představovat výjimečné příležitosti. Ovšem pro krátkodobé investory mohou znamenat naprostý krach.

Komodity Ropa Řecko
S&P 500 rok 2010

Pokud patříte do první skupiny, je několik pravidel, které musíte dodržovat. Když na akciovém trhu nastane prudký propad, je důležité si hlavně určit příčinu probíhajících výprodejů.

Někteří lidé si myslí, že současné napětí v bankovním systému se až příliš podobá situaci z konce roku 2008, tedy po pádu banky Lehman Brothers. Proto se hodně lidí rozhodlo bankovních titulů zbavit a investovat do méně rizikových aktiv.

Pokud se však na trh podíváme pozorněji, zjistíme, že současná situace má s tou 2 roky starou jen málo společného. Banky se potýkají s problémy hlavně v Řecku, Portugalsku a Španělsku. Srovnávat to s problémy Lehman Brothers nebo Merrill Lynch je nesmyslné.

Kromě toho ekonomická data z USA i z eurozóny zůstávají velice příznivá. Důvěra spotřebitelů překonává odhady a pracovní místa přibývají a pomalu se zaplňují.

Jak v chaosu vydělat?

Jeden z nejhůře zasažených sektorů je energetický. Otázkou dne je, zda katastrofa plošiny BP v Mexickém zálivu zpomalí globální růst. Ceny ropy od začátku dubna propadly o více než 20 procent a akcie velkých ropných společností, jako jsou Chevron a Exxon Mobil, se obchodují na téměř 52týdenních minimech.

Jeffrey Saut, stratég v Raymond James, popisuje nedávný pokles cen ropy. Věří, že cena ropy je i přes svůj pokles stále vysoko a ropné společnosti nebudou propadem zasaženy. Kromě ropy klesly i další komodity. Měď, kukuřice a sójové boby padají kvůli strachu z postupně se snižující poptávky. Realita je ale jiná. Dlouhodobá poptávka z Číny, Indie, Brazílie a dalších zemí roste. Už teď je zřejmé, že se investice z fondů zaměřených na zemědělské komodity stahovat nevyplatí.

Sledujte vývoj cen zemědělských a dalších komodit

Nasdaq

Dalším odvětvím jsou technologie. Ty mají v rámci celosvětového oživení stále větší význam. David Bianco, výzkumný stratég Bank of America/Merrill Lynch Research, k tomu podotýká: "Odliv peněz z technologických titulů je tak velký, jako by měl nastat konec světa. Přitom ještě v 1. čtvrtletí letošního roku celých 80 procent technologických společností překonalo hospodářskými výsledky odhady trhu. Já si myslím, že je to celé jen davové šílenství. Můj recept na davové šílenství zní – nakupte pár akcií technologických firem."

Bianco je přesvědčen, že současný hospodářský pokles poskytuje dlouhodobým investorům příležitost koupit velké množství technologických akcií.

Korekce, která zrovna na trzích probíhá, se obvykle shoduje s obavami o další ekonomický růst. Současnému zpomalení dominuje hlavně eurozóna v čele s Řeckem a Španělskem.

Brian Belski, stratég v Oppenheimer, říká: "Zásadní ekonomické oživení je zatím v ranné fázi. Nemůžeme čekat, že to přijde jak blesk z čistého nebe."

Zdroj: WSJ