Kup a drž: Strategie v ohrožení?
|

Kup a drž: Strategie v ohrožení?

Uplynulé dva roky paniky a nejistoty by mohly vyústit v konec strategie "kup a drž". Tento styl obchodování, prosazující se od 70. let, je spojen s výběrem společnosti s dobrými fundamenty a optimistickým výhledem, nákupem jejich akcií a čekáním na zhodnocení. Během 20letého býčího trhu s několika poklesy, předcházejícího současné krizi, to vypadalo, že "kup a drž" nelze dlouhodobě překonat.

Světové akcie Kup a drž Investování
Americké akcie v 80. a 90. letech 20. století

Během 80. a 90. let byl průměrný výnos indexu S&P 500 14 procent. Na počátku roku 2000 byl index 14krát výše, než začátkem 80. let a to i přes čtyři roky poklesu a několik menších krizí, které se tenkrát zdály být závažné, ale s bublinou na trhu subprime hypoték se vůbec nedaly srovnávat.

Období po roce 2000 bylo z hlediska akcií vůbec nejhorší. Vyhrál pouze ten, kdo rychle vystoupil z trhu nebo ten, kdo shortoval (sázel na pokles). A takových investorů bylo málo.

Americké akcie od roku 2000

Na základě analýzy Société Générale klesla průměrná doba držení akcie z 10 let ve 40. letech na 6 let v 70. letech a na méně než 1 rok v období po roce 2009. S rozvojem informačních technologií se zaměření trhu přesunulo od dlouhodobých investic k touze po rychlém zisku.

Nesmírně vzrostl objem obchodování – z desítek milionů v 80. letech až na miliardy v období po roce 2000. "Na tru je obrovský chaos a strach, který postupně vede k nejistotě. A ta vede ke kolísavosti," říká Jim Hansberger, výkonný ředitel společnosti Hansberger Group.

"Kup a drž" – sporná strategie

Ohledně "kup a drž" se investoři nemohou shodnout hned z několika důvodů:

Jak se rozhodnout, které akcie nakoupit? Dokonce i profesionální analytici se ptají, jak nejlépe ohodnotit akcie, protože metody, které v historii fungovaly, dnes nenabízejí tak relevantní výsledky. Záleží na tom vůbec? Zdánlivě nevysvětlitelné síly se v některých situacích ukázaly být daleko silnější než oceňovací modely. Jedna z nich letos 6. května způsobila propad Dow o tisíc bodů a obří propad tradičního "držáka", akcií Procter & Gamble.

Kdy z trhu odejít? "Musíte si nastavit stop-lossy, tedy úrovně ztrát, při kterých automaticky pozice vyprodáte," tvrdí Jody Eisenman, ředitel investiční banky PHD Capital. "Musíte mít bod, kde si řeknete – udělal jsem chybu. Není konec světa, když ztratíte. Není ale dobré držet akcie po třech dolarech, když jste je koupili za čtyřicet."

Zakladatel firmy Hodges Capital Management Don Hodges naopak věří, že pro strategii "kup a drž" současný trh nabízí řadu skvělých příležitostí. "Obchoduji 50 let. Došel jsem k závěru, že pokud chcete obchodováním vydělat, ale nechcete tím trávit celý život, najděte firmy, které vyrábějí produkty s potenciálem ovládnout trh, kupte jejich akcie a vydržte, krize-nekrize."

Manažer David Hefty z fondu Auburn má opačný názor. Nejen že považuje filozofii "kup a drž" za zastaralou a nespolehlivou, je skeptický už k jejím kořenům. Podle něj se touto frází velké investiční fondy jako Vanguard, Fidelity nebo Charles Schwab akorát snaží ovládnout trh tím, že zavádějí garantované zisky.

"Ironií všeho je, že tyto fondy říkají: KUP A DRŽ! Vymyslely ten termín, ale ve skutečnosti to tak samy nikdy nedělaly," upozorňuje Hefty. Na rozdíl od zmíněné strategie Hefty doporučuje fundamentální a technickou analýzu a předem určené vstupy a výstupy.

Zdroj: thestreet.com