Burzovní kalendář 12. 7. - 16. 7. 2010
|

Burzovní kalendář 12. 7. - 16. 7. 2010

Start americké výsledkové sezóny může dát investorům nejen na Wall Street odpověď, jak se společnosti zatím vypořádávají s evropskou úvěrovou krizí a indikacemi o zpomalení globálního ekonomického oživení. Pražská burza si na výsledky firem musí ještě počkat, a tak bude index PX nejspíš znovu pod silným vlivem vývoje na okolních trzích.

Wall Street

Americké akcie zažily v minulém zkráceném obchodním týdnu (pozn. v pondělí byl státní svátek) nejsilnější růst od začátku roku.

Lepší čísla z trhu práce pomohla zchladit obavy z "nástupu" recese s dvojitým dnem a index S&P 500 přidal 5,4 procenta. Zisky nad pět procent zaznamenaly také indexy Dow Jones a Nasdaq 100.

"Trh v minulém týdnu rostl také v očekávání dobrých hospodářských výsledků za druhé čtvrtletí," říká Tyler Vernon, investiční ředitel Biltmore Capital. (zdroj: CNN)

Trošku jiné vysvětlení pro růst v minulém týdnu má David Twibell, ředitel investiční společnosti Colorado Capital Bank. "Jednalo se jen o nucené zavírání sázek na pokles, které navíc nebylo podpořeno objemy obchodů." (zdroj: CNN)

Minimálně krátkodobý pozitivní efekt výsledkové sezóny však nelze vyloučit, a to především proto, že by společnosti zastoupené v indexu S&P 500 měly meziročně zvýšit své zisky o 27 procent. (zdroj: Reuters)

Příští týden odkryje své hospodaření pět společností z indexu Dow Jones. Neoficiální start patří tradičně společnosti Alcoa, největšímu výrobci hliníku na světě, která oznamuje hned v pondělí (odhad čistého zisku 0,12 USD/akcii).

Z finančního sektoru se investoři dozvědí čísla například od Bank of America nebo JPMorgan. Svůj vliv na technologický sektor budou mít výsledky výrobce čipů Intel, který oznamuje stejně jako konglomerát GE v pátek.

"Domníváme se, že společnosti v průměru překonají odhady o pět až šest procent," říká Binky Chadha, hlavní analytik z Deutsche bank, a dodává: "Akcie jsou již levné a v okamžiku, kdy se firmy pochlubí lepšími čísly, bude tlak na růst jejich tržních kurzů." (zdroj: CNBC)

Z amerického makrokalendáře vyčnívají v novém týdnu středeční maloobchodní tržby (odhad -0,2 %) a páteční inflační čísla.

datum událost
12-16/7 Výsledková sezóna (Alcoa, Citigroup, Google, JPMorgan)
14/7 Maloobchodní tržby
16/7 Inflace - index spotřebitelských cen

Eurozóna

Vyspělé evropské trhy v minulém týdnu také velmi pozitivně zabodovaly, když hlavní evropských index DJ Eurostoxx 600 přidal více než pět procent.

O tom, zda pozitivní nálada vydrží v novém týdnu, může "spolurozhodovat" například hodnota indexu nálady ZEW (odhad 25,3 bodu) nebo statistika výkonu evropské průmyslové výroby za červen (+0,9 %). Svoji váhu bude mít samozřejmě americká výsledková sezóna.

datum událost
13/7 ZEW - index důvěry v Německu
14/7 Průmyslová výroba v EU
14/7 Inflace - index spotřebitelských cen v EU

Pražská burza

Akcie na pražské burze za tři dny obchodování v minulém týdnu přidaly 2 procenta. Více než samotný index PX rostly akcie bank, konkrétně Erste potěšila investory více než pětiprocentním růstem. Objemy obchodů však byly podobně jako na vyspělých trzích nízké.

Z českých makrodat stojí v novém týdnu za zmínku pondělní inflační čísla a údaje o nezaměstnanosti (odhad 8,6 %). Na větší kurzotvorné informace si pražská burza bude muset počkat do začátku české výsledkové sezóny, a proto se dá očekávat, že index PX bude pod vlivem vyspělých západoevropských trhů.

"Očekáváme, že minimálně do druhé poloviny příštího týdne vydrží současný pozitivní sentiment na trhu. Pro další vývoj bude rozhodující vyznění dlouho vyhlížené výsledkové sezóny." Takový výhled dává pro nový týden Petr Sklenář, hlavní ekonom Atlantiku FT.

datum událost
12/7 Nezaměstnanost
12/7 Inflace - index spotřebitelských cen