20 akciových hitů německých portfoliomanažerů
|

20 akciových hitů německých portfoliomanažerů

Koupit? Prodat? Doporučení je nepřeberné množství a rozhodnutí investorů nebývá jednoduché. Nápovědu může poskytnout pohled do kuchyně německých portfoliomanažerů. Deník Handelsblatt zjistil 20 nejoblíbenějších akcií správců investic. Pořadí je podle objemu a počtu cenných papírů v jednotlivých portfoliích. Pod lupu se dostalo celkem 300 portfolií, takže jde o skutečně reprezentativní statistiku.

Německo Siemens Světové akcie
Burza Frankfurt

20. Bayer

19. Nokia

18. GHP Billiton

17. Zurich Financial Services

16. Münchener Rück

15. Intel

14. Royal Dutch Shell

13. ABB

12. Johnson & Johnson

11. K+S

10. Daimler

Žádná nová půjčka, žádné emise nových akcií – Daimler signalizuje sílu a nepotřebuje v dohledné době na kapitálovém trhu žádné nové peníze. Akcionáře to těší, protože další zředění akciového kurzu je tak vyloučeno. I manažeři fondů to vnímají jako pozitivní zprávu.

9. Eni

Italskému energetickému koncernu nastávají konečně lepší časy. Začátkem roku podnik profitoval z rostoucích cen ropy a vyšších objemů produkce, zisk vzrostl v prvním čtvrtletí meziročně o 3,6 procenta na 1,82 mld. EUR. Dividenda má být příští rok zvýšena – to je ta pravá muzika pro investory.

8. Telefónica

Právě dividendová politika dělá španělskou Telefónicu atraktivní. Španělé předpokládají v roce 2010 vyplacení dividendy 1,4 EUR, do roku 2012 by to mělo být alespoň 1,75 EUR. Akciový kurz však propadl, především na domácím trhu se firmě příliš nedaří.

7. SAP

Miliarda uživatelů v následujících pěti letech, chuť na další akvizice a akcie, která je na cestě ke své dřívější síle. Největší evropský softwarový producent překypuje sebevědomím. Nový šéf Leo Apotheker zdůrazňuje, že SAP roste a zvyšuje svůj tržní podíl. Vnímají to nejen analytici, ale také správci investičních fondů. 6. BASF

Na šestém místě se nachází chemický koncern BASF. Není to špatné umístění, ale zhoršil si výrazně pozici, protože ještě loni byl na prvním místě.

5. E.ON

I akcie energetického koncernu E.ON ztratily na oblibě, ještě loni byly druhé. Na dividendě se však nic nezměnilo, ta by měla zůstat na rovných 1,5 EUR na akcii. Tak proč už nejsou "in"?

4. Nestlé

Když se baví správci fondů o svých favoritech, často padne jméno švýcarského potravinářského koncernu Nestlé. Jedná se o solidní podnik. Prodejem jedné své části získal koncern téměř 30 mld. dolarů. Kam s penězi? Nestlé začíná poprvé s programem zpětného odkupu akcií.

3. Total

Akcie Total si získaly větší přízeň. Proč? Kurzem akcií to nebude, protože akcie jsou od začátku roku skoro o 10 EUR níže. Ale pokud poroste cena ropy – a to by mohla – projeví se to na růstu kurzu.

2. Allianz

Německý pojišťovací kolos se dostal na druhé místo. Portfoliomanažerům se líbí stabilní dividenda, která byla letos 4,1 EUR na akcii. V příštím roce by to mohlo být 4,5 EUR.

1. Siemens

Největším miláčkem německých správců fondů je Siemens. Technologický koncern je celosvětově rozšířen a stanovuje si za cíl rekordní zisky v klíčových oborech činnosti. "Základem dobrého vývoje je oživení průmyslové výroby a silná poptávka na rozvojových trzích," komentuje situaci člen představenstva Joe Kaeser. I na skandál s úplatky se jakoby zapomnělo.

Zdroj: Handelsblatt