Druhé dno, nebo býčí trh? Zisky firem napoví
|

Druhé dno, nebo býčí trh? Zisky firem napoví

Investoři spekulují, zda se na trhu v posledních týdnech objevila pouze klasická korekce, nebo došlo ke změně poměrně dlouhého růstového trendu. Analytici se více zaměřují na očekávání zisků společností a minulost nechávají minulostí.

Ekonomika Světové akcie
Anheuser-Busch

"Nebude to o samotných číslech. Nikdo neočekává překvapivě raketový růst nebo, až na pár výjimek, zázračné tržby," říká Michael Cohn, hlavní investiční stratég Global Arena Investment Management. "Jde především o výhled, jaký samotné společnosti nastíní."

Očekávání jsou nízká

Bank of America/Merrill Lynch počítá u společností z indexu S&P 500 s růstem zisků o 27 procent v porovnání se stejným obdobím před rokem. Ovšem porovnání s loňským rokem je zavádějící – ekonomika byla zbídačená největším propadem od Velké hospodářské krize. Firmy především omezovaly náklady a nesnažily se navyšovat tržby.

Výsledková sezona tradičně začala v pondělí výsledky společnosti Alcoa. Ta mírně překročila očekávání na úrovni čistého zisku.

Analytici doufají, že tentokrát nebude posílení taženo jen nárůstem skladových zásob, ale především růstem produkce a spotřeby. Přestože se americká ekonomika potýká s vysokou nezaměstnaností, může být v porovnání s Evropou v daleko lepším stavu.

"Důležitým faktem jsou úrokové sazby na nule, klesající náklady a velmi pomalu se zlepšující zaměstnanost. To znamená, že ziskové marže budou dobré. Celkově to pro firmy znamená velice dobré klima," říká Burt White z investiční společnosti LPL Financial. I přes obecně pozitivní odhady ziskovosti snižují analytici výhled na HDP a nezaměstnanost. Ale žádný z analytiků neočekává, že se to odrazí ve firemních ziscích. "Index S&P 500 má poměrně malé zastoupení spotřebního zboží a stavebnictví. Proto má revize amerického HDP pouze nepatrný dopad na zisky zahrnutých společností," vyplývá ze zprávy Bank of America/Merrill Lynch.

Ekonomický vývoj brzdí optimismus

K dispozici je několik konfliktních signálů – je třeba zvážit relativně dobré vyhlídky firem v porovnání s ekonomikou. Její stav však investory stále děsí, když drží téměř 3 biliony dolarů mimo trh. "Přestože výhledy pro akcie jsou dle analytiků z S&P pozitivní, ekonomická předpověď je neutrální a technický výhled jednoznačně negativní," dodává v komentáři Sam Stovall, hlavní investiční analytik S&P.

S&P ve svých odhadech předpokládá nadprůměrné zisky s očekávaným 42procentním nárůstem za čtvrtletí a 44procentním nárůstem meziročně. Finanční, surovinový a energetický sektor by měly patřit mezi vedoucí odvětví.

Ne všichni jsou optimističtí. "Zisky mohou překvapit a na chvíli trh povzbudit. Přesto zůstávají hlavními otázkami spotřeba a hrozba deflace," říká Mike Rubio z Rubio Financial Group. "Očekáváme revizi výsledků směrem dolů, což povede k postupnému poklesu trhu."

Mnoho společností přichází s předběžnými údaji, aby připravilo trh na budoucí vývoj. "Firmy dají výhled, o kterém vědí, že jej překonají," komentuje Cohn. "Je to jako jízda na horské dráze. Může se stát, že se ta nejhorší očekávání ve třetím čtvrtletí nenaplní a trh v posledním čtvrtletí krásně vzroste."

Zdroj: CNBC