Investoři prchají z akciových fondů
|

Investoři prchají z akciových fondů

Američtí drobní investoři se bojí dalšího vývoje na akciových trzích a masivně vytahují své úspory z akciových fondů, ukazuje poslední statistika, kterou přinesl deník Wall Street Journal. Kam své peníze přesouvají a jak tento trend může ovlivnit globální kapitálové trhy?

Světové akcie

Podílové fondy odrážejí pozice, které mají velcí institucionální hráči, a proto jsou považovány za důležitý a silný barometr chování drobných investorů. Odliv peněz z fondů tak podlamuje udržitelnost silného růstu, které minulý týden zažily akciové trhy po celém světě.

Podle této statistiky v květnu odešlo z akciových fondů 13 mld. USD. Je ještě brzy dělat závěr roční statistiky, ale předchozí roky 2007, 2008 a 2009 skončily dohromady poprvé v historii pro akciové fondy s negativním znaménkem, tedy větším odlivem než přílivem peněz do fondů. Tříletý negativní výsledek měly fondy naposledy v letech 1979 až 1981.

A kam se přesunuly peníze z akciových fondů? Velká část šla do "bezpečí" fondů peněžního trhu. Důkazem je rekordní příliv do těchto fondů, kam jen v minulém týdnu přiteklo celkově 33,5 mld. USD, což je více než 18měsíční maximum. Okolo 3,5 mld. se dostalo do fondů dluhopisových.

Výběry z akciových fondů mohou naznačovat ztrátu důvěry v americké akcie. Investoři raději dají přednost zanedbatelnému výnosu na fondech peněžního trhu před možností riskovat své peníze v akciích, dluhopisech, nebo dokonce zlatu.

"Nejlepší slovo, kteržm lze vyjádřit pocity drobných investorů, je strach," říká Vinny Catalano, ředitel poradenské společnosti Blue Marble Research, a dodává: "Je otázkou, zda investoři znovu začnou vnímat akcie jako nejlepší dlouhodobou investici."

Býci však nad statistikou ohrnují nos a tvrdí, že odliv peněz z akciových fondů má jen částečnou statistickou průkaznost a nikdo nemůže mluvit o trendu.

Kdo má pravdu? To všem účastníkům na trhu ukáže jen čas.

Zdroj: WSJ