Čísla jsou jasná – technologické akcie jsou levné!
|

Čísla jsou jasná – technologické akcie jsou levné!

Technologické společnosti z indexu S&P 500 se v uplynulém měsíci obchodovaly jen na 15,1násobku reportovaných zisků. Nejvíce zastoupené průmyslové odvětví v indexu nebylo takto levné od roku 1992, vynecháme-li krátké období mezi bankrotem Lehman Brothers a počátkem býčího trhu v březnu 2009.

Technologie Světové akcie
Srovnání technologického sektoru a indexu S&P 500

Podle odhadů analytiků z 13. července je tato skupina akcií ještě levnější – při odhadovaných ziscích pro letošní rok vychází P/E na úrovni 13,4.

Technologické akcie se vyvíjeli stejně jako index S&P 500 v sedmi z posledních devíti let. Od začátku roku jsou technologie o něco níže než index, což také nahrává jejich budoucímu růstu.

Atraktivní ocenění a opětovně rostoucí výdaje amerických firem dokáží podle analytiků UBS pomoci technologickému sektoru i v době oslabujícího ekonomického oživení.

Z průzkumu mezi více než 2 tisíci analytiky vyplývá, že by technologické firmy měly zvýšit své zisky v roce 2010 meziročně o 42 procent, zatímco všechny firmy v indexu S&P 500 by měly ve stejném období připsat 34 procent. Dobrou kondici potvrdil svými výsledky i výhledem například Intel.

Pochybnosti

Ne všichni věří, že technologické akcie porostou. "Jsem nejvíce znepokojen hospodářským růstem v Evropě a Americe, což jsou dva klíčové trhy," říká Brian Jacobsen, hlavní portfoliomanažer divize podílových fondů ve Wells Fargo. Barton Biggs, jehož fond vydělal loni třikrát více než průměr, dodává, že prodal většinu svých technologických akcií před dvěma týdny, kdy se začaly množit obavy o oslabení ekonomiky.

Ostatní věří, že akcie budou schopny odolat krátkému ekonomickému zpomalení. Chip Miller z UBS říká: "Jsme ve fázi silného oživení. Fundamenty technologického sektoru zůstávají silné. Akcie jsou podhodnoceny, takže v nich vidím jasnou nákupní příležitost."

Pokud tedy americké firmy využijí přebytečnou hotovost k nákupu počítačů a softwaru, zažijí technologické firmy silný obrat k růstu.

Zdroj: Bloomberg