Credit Suisse: Jsme stále býci
|

Credit Suisse: Jsme stále býci

Analytici ze švýcarské Credit Suisse se stále zarytě drží svého optimistického výhledu na kapitálové trhy a světovou ekonomiku pro letošní rok. Dokresluje to jejich poslední analýza, ve které předpovídají, že světová ekonomika letos završí růst ve "velkém stylu" a akciové trhy se ještě citelně posunou vzhůru.

Čína Světové akcie Deflace

Makroekonomický výhled je podle Credit Suisse stále velmi příznivý s očekávaným růstem světové ekonomiky v letošním roce o 4,5 procenta. V býčím táboře drží analytiky těchto pět hlavních důvodů:

  1. Bilance společností jsou ve velmi dobré kondici. Mají silné peněžní toky a poslední indexy důvěry mezi top manažery ukazují stále velkou míru optimismu ohledně budoucího vývoje.

  2. Americký trh práce se stabilizuje a vypadá to, že americké firmy nakonec propustily více lidí, než skutečně musely.

  3. Trh nemovitostí ve Spojených státech také vykazuje stabilizaci, když například dostupnost realit, která se měří v poměru jejich cen a mezd, je na nejnižší úrovni za třicet let.

  4. Čínskou ekonomiku čeká s 80procentní pravděpodobností "měkké přistání" a investoři zbytečně přeceňují dopady poklesu tamního nemovitostního trhu. Čína navíc má extrémní devizové rezervy a stále velký přebytek levné pracovní síly.

  5. Investoři by se měli přestát bát deflace, protože aby k ní skutečně došlo, musí nejdříve dojít k strmému pádu mezd, což se zatím neděje. Kromě toho deflace nehrozí rozvíjejícím se trhům, které dnes představují padesát procent výkonu světové ekonomiky. Makroekonomický optimismus se také odráží ve výhledu, který mají analytici Credit Suisse na akcie. Vůči konkurenci mají podíl ve svých portfoliích "nadvážený". Věří, že růst zisků firem v letošním roce (v USA +35 %, v Evropě +26 %) se nakonec pozitivně projeví na jejich tržních kurzech.

V rámci regionů preferují evropské před americkými akciemi. Přesto by však měl americký akciový index S&P 500 letos dorazit až na hodnotu 1 270 bodů. Větší korekce by měla přijít až ve druhé polovině příštího roku.

V rámci evropských akcií vypadají podle Credit Suisse nejlépe telekomunikační společnosti a firmy, které prodávají spotřební zboží na rozvíjejících se trzích. Investoři by také měli věnovat pozornost firmám, které vydělají na očekávaných firemních investicích, a to konkrétně sektoru technologií a reklamy.

Zdroj: Credit Suisse