US výsledková sezóna: Rekapitulace prvního poločasu
|

US výsledková sezóna: Rekapitulace prvního poločasu

Výsledková sezóna za druhé čtvrtletí v USA má za sebou polovinu a zatím ukazuje na zopakování pozitivního překvapení i výrazného meziročního růstu zisků z předchozích čtvrtletí.

rozdíl v odhadech výsledků

Zisky aktuálně (308 odreportovaných výsledků z firem v S&P 500) rostou o 53 % r/r při růstu tržeb o 10 % r/r. Výsledky tak agregátně překonávají odhady u zisků o 9,9 % a o 0,4 % u tržeb.

Z pohledu počtu firem zatím zisky pozitivně překvapují u 77 % reportujících firem, což je hodně jak na první pohled, tak i při srovnání s trendem.

Pozitivní poměr překvapení je sice obvyklý (naposledy byl pod 50 % v roce 1999), ale průběžná 77 % hodnota je výrazně nad trendovou hodnotou 70 % i nad 75 % z minulého čtvrtletí.

Aktuálně kombinované výsledky za první pololetí (očekávané + reportované) tvoří již 49 % konsensuálního odhadu na celý rok. Druhé pololetí je přitom obvykle silnější.

P/E indexu S&P500 2010-11

Celkově lze aktuální stav na trhu shrnout tak, že analytici v průměru pomalu a v menší míře započítávají do odhadů velmi dobré aktuální výsledky.

Investoři navíc na tyto odhady aplikují ve srovnání s běžným P/E v ranné fázi cyklu výrazný diskont zahrnující již např. riziko deflace. Aktuální úrovně indexu S&P 500 okolo 1 100 bodů (při konsensuálním odhadu nárůstu proforma EPS o 37 % na 83,2 USD) tak lze ospravedlnit předpokladem velmi slabého růstu HDP ve druhé půlce roku v kombinaci s deflací, nižší ocenění už by vyžadovalo předpoklad "dvojitého dna".

Podle vyjádření firem k minulému čtvrtletí a k aktuálnímu stavu pokračuje oživení spíše rychleji, než firmy očekávaly, a rostoucí využití kapacit v průmyslu možnost deflace nepodporuje. V současné době se velmi silně ukazuje, že S&P 500 už téměř z poloviny není odrazem situace v USA, ale celosvětově. Můžeme tak očekávat, že se odhady zisků na akcii amerických firem po skončení druhého čtvrtletí opět mírně zvýší, což ještě sníží ocenění akciového trhu v USA.

Zdroj: Česká spořitelna