HFT: Počítače přebírají kontrolu nad obchodováním
|

HFT: Počítače přebírají kontrolu nad obchodováním

V posledních měsících je na akciových trzích živo. Po strmém růstu světových burz, který s krátkým nadechnutím zkraje roku trval od března 2009 do dubna 2010, si například index Dow připsal okolo 70 procent. S obavami z evropských dluhů, kvůli ropné katastrofě v Mexickém zálivu a dalšími faktory se znovu rozvířila diskuze o stále větším podílu vysokofrekvenčních obchodů (high frequency trading – HFT) na rostoucí nervozitě na trzích. Čím volatilnější je obchodování, tím více mohou stroje svým majitelům vydělat.

Obchodování Trading Světové akcie HFT Počítače
obchodníci

Nervozita na trzích omezila především likviditu. Investoři se akcií znovu začali bát. Se ztrátou likvidity se trhy stávají volatilnějšími. A to je voda na mlýn vysokofrekvenčních obchodníků.

Manoj Narang je šéfem hedgeového fondu a firmy specializující se na vysokofrekvenční obchodování Tradeworx, která obchoduje okolo 80 milionů akcií denně. "Ve dnech, kdy dochází k velkým pohybům indexů (v řádu stovek bodů), vyděláváme hodně peněz," přiznává.

Vysokofrekvenční obchodníci tvrdí, že jejich styl obchodování poskytuje likviditu, pomáhá k hladšímu chodu trhů a zlepšuje prostředí pro všechny investory. Obrovskou volatilitu umožňuje kombinace rychlosti, ve které operují, rozhodování na bázi počítačových kódů a téměř žádné regulace.

Malá regulace – no a co?

Politici a regulátoři se začínají znepokojovat. "Obávám se, že si zaséváme na novou finanční krizi," uvádí Ted Kaufman, jeden z největších kritiků vysokofrekvenčního obchodování. "Potýkáme se s něčím vysoce komplexním a naprosto neregulovaným."

Vysokofrekvenční obchodníci možná jednou budou postaveni mimo zákon, ale počítačové metody dnes představují zhruba 70 % celkového objemu amerických akciových obchodů. Klasické investiční strategie se kvůli nim dostaly do pozadí.

HFT se samozřejmě šíří i mimo Spojené státy – do Evropy, Brazílie, Indie a podobně. A netýkají se zdaleka jen akcií – vysokofrekvenční obchodování pomocí algoritmů se týká také dluhopisů, různých futures a směnných kurzů. Vývoj jde dopředu rychle a obchodování v milisekundách, ke kterému docházelo před čtyřmi lety, se nyní považuje za pomalé a jednotky nahrazují mikrosekundy, tedy miliontiny vteřiny. HFT firmy se jen výjimečně vyjadřují pro média a o tom, jak fungují, se snaží říkat co nejméně. Známou tváří businessu se jako jeden z mála stal právě Narang, který se snaží vyvrátit dojem, že tajemství skryté ve složitosti počítačových vzorců je něčím nekalým.

S HFT je trh spravedlivější

HFT obchodníci se hájí tím, že díky nim jsou trhy více funkční a ke klasickým investorům spravedlivější. Cena aktiv je dnes stanovována v řádech centů, ne jako dříve velkých objemech. S elektronizací burz se navíc začaly rozvíjet technologie a zvyšovat rychlost obchodů. Výsledkem byl obrovský nárůst objemu obchodů.

Mnoho regulátorů nepovažuje vysokofrekvenční obchodníky za nic jiného než digitální piraně, které nebezpečně pohybují trhy, aby dosáhly svých vlastních zisků. Zatím z toho obchodníci vycházejí dobře.

Někteří experti dokonce věří, že se velké firmy v rámci HFT (například GETCO nebo TradeBot) jednoho dne stanou tím, čím jsou dnes velké elektrárenské společnosti – zavedenými hráči vysoce technologického průmyslu s virtuálními monopoly na trhu.

Karel Janeček: Na burzách proti sobě bojují počítače

Zdroj: Newsweek