Je zlato drahé? Kupte si levnější komodity!
|

Je zlato drahé? Kupte si levnější komodity!

Cena zlata dosáhla během ekonomické krize nových dolarových maxim. Podle většiny analytiků je zlato stále atraktivní, ovšem investoři by neměli přehlížet další komodity. Ceny kovů a zemědělských komodit na rozdíl od zlata klesaly. Proto je správný čas zamyslet se nad investicemi mimo žlutý kov.

Komodity Zlato Kukuřice Uran

Ceny zlata během několika let ze zhruba 250 dolarů vyskočily zhruba o 400 procent na více než 1 250 dolarů. "Tak rychlé změny investorům nedávají velkou jistotu. A přitom právě po ní investoři prahnou," dodává Person.

Vývoj ceny zlata sledujte zde

Zlato je výjimečné

Investoři se mohou zaměřit na jiné komodity. Nemohou však čekat, že naleznou ekvivalent zlata, pokud jde o zhodnocení. "Jako pojistka proti politickým změnám nebo propadům na forexu zatím neexistuje jiná komodita, která by zlato nahradila," podotýká Person.

Lidé investují do zlata v různých dobách a z různých důvodů. Většinou ho využívají k diverzifikaci portfolia.

"V tuto chvíli je zlato jediným aktivem, které konstantně roste. A to na všech trzích v porovnání s ostatními komoditami a měnami. Dokud vlády nevyřeší své dluhové starosti, nejspíše to tak zůstane," říká Cary Pinkowski, ředitel CP Capital Group.

Vývoj ceny rhodia Vývoj ceny uranu

Rhodium a uran

Aktivita investorů na poli vzácných kovů je poměrně slabá. Rhodium je toho jasným příkladem. Přitom je tento kov na současných cenách mimořádně atraktivní. A bude to tak do doby, než se na něj vrhnou investoři.

Současná hodnota rhodia se pohybuje okolo 2 600 dolarů za unci. Ještě před dvěma roky to bylo téměř 5krát více. Analytici vidí reálnou cílovou cenu rhodia okolo 6 000 dolarů.

Další zajímavou investiční příležitostí je uran. Ceny se z vrcholu, kde byly v roce 2007, propadly až o 70 procent. "Křivka poptávky po uranu je velmi atraktivní. Buduje se totiž mnoho nových atomových elektráren a ještě více se jich plánuje. Myslím, že cena uranu vyskočí během několika let o desítky procent," říká Chris Mayer, editor časopisu Capital and Crisis.

Něco na zub?

Dříve táhly poptávku po zemědělských komoditách především rozvoj a rekultivace půdy. U hlavních komodit, jako jsou kukuřice, sojové boby nebo pšenice, je v poslední době spíše patrný úbytek zemědělských ploch. Jednotlivé země se snaží využít plochy k budování průmyslových projektů.

Vývoj ceny pšenice sledujte zde

Vývoj ceny kukuřice sledujte zde

Vývoj ceny sojových bobů sledujte zde

Vývoj ceny pomerančového koncentrátu

Vzhledem k tomu, že většina světových zásob těchto surovin se rychle zmenšuje, měli by zemědělci zvýšit produkci. Zmíněné komodity spadly ze svých maxim z roku 2008 až na současné hodnoty, které se pro investory zdají být zajímavou příležitostí. Platí to především o kukuřici.

"Pokud by pomeranče byly živočišným druhem, byly by na listině ohrožených zvířat," říká na adresu populárního pomerančového koncentrátu Todd Hultman, ředitel DailyFutures.com. Upozorňuje na fakt, že pomeranče pro výrobu koncentrátu se v zásadě pěstují jen na dvou místech na světě – na Floridě a v Brazílii.

K varování se připojuje americké ministerstvo zemědělství. Brazilský export bude podle něj letos nejnižší za posledních 8 let. Investiční příležitost se tedy rýsuje i u pomerančů.

Zdroj: Morningstar