Nový fond Plus pro spoření na důchod: dobrý doplněk k penzijnímu připojištění
|

Nový fond Plus pro spoření na důchod: dobrý doplněk k penzijnímu připojištění

Česká spořitelna nabízí klientům penzijního fondu podílový fond Plus, jehož výnosy mají překonávat dluhopisy. Jde o součást balíčku Penze plus, do něhož patří i úrazové a životní pojištění. Fondu jsme udělili tři hvězdičky.

Důchody
Hodnocení fondu Plus pro spoření na důchod

Móda balíčků, tvořených různými finančními produkty, je pryč, Česká spořitelna přesto nabízí další. Jde o balíček Penze PLUS, který umožní investovat klientům Penzijního fondu ČS peníze do podílového fondu Plus, který byl vytvořen výhradně pro ně. Vedle toho mohou uzavřít zvýhodněné úrazové a životní pojištění.

Nový fond nabízí klientům Penzijního fondu ČS relativně stabilní a vyšší zhodnocení peněz na důchod, než dosahuje tento i další penzijní fondy. Stávající pravidla je totiž nutí uzavřít každý rok v plusu, případné ztráty jinak hradí akcionář penzijního fondu. Penzijní fondy, působící v Česku, proto investují konzervativně, čemuž odpovídají jejich výnosy.

Spořitelna chce řešit tento problém díky fondu Plus. Je určen těm, kteří investují do penzijního fondu každý měsíc alespoň 500 korun a chtějí (a mohou) díky fondu Plus pravidelně spořit na důchod dalších nejméně 500 korun, a to agresivněji než stávající penzijní fondy, které jsou svázány přísnou legislativou. Jde tedy o šikovný marketingový tah.

Strategie fondu Plus částečně připomíná filozofii fondů ING Multifond Aktiv V5 či ČSOB 1-2-3 Invest, jejichž cílem je překonat výnosy krátkodobých úrokových sazeb v Evropě (tříměsíční Euribor) nebo výnosy spořicích účtů.

Jde rovněž o smíšený fond, který může pružně měnit skladbu aktiv, do nichž investuje, podle situace na trhu. Fond tak může mít v hektické době veškerá aktiva v dluhopisech a instrumentech peněžního trhu, nebo když se daří akciím , investovat mnohem agresivněji.

Podíl akcií v majetku fondu Plus může dosáhnout až 50 procent proti zhruba deseti procentům u fondu ING a nejvýše čtvrtině u konkurence z ČSOB. Kromě toho může fond – s ohledem na situaci na trhu - rozložit investiční riziko také tím, že investuje 10 procent majetku do alternativních aktiv, například komodit a realit. Jak uvedl šéf Investiční společnosti České spořitelny Martin Burda, klade si tedy za cíl dlouhodobě překonávat výnosy dluhopisů (dluhopisového trhu).

Akciovou složku fondu mají tvořit investice do fondů nejvýznamnějších světových investičních společností, jako jsou Fidelity, JP Morgan, DWS, PIMCO, Erste Sparinvest, Schroeder a Threadneedle. Fond ale může investovat i do konkrétních akcií. Má jít tedy o jejich aktivní vyhledání. V regionech, kde se správce fondu nezabývá aktivním výběrem akcií, jako je Latinská Amerika, bude fond podle Burdy využívat indexové fondy (Exchange Traded Funds – ETF), kopírující vývoj těchto trhů.

Zmíněná strategie klade zvýšené nároky na správná rozhodnutí správce fondu, který musí včas reagovat na dění na trhu. Rozhodující bude ovšem názor manažera řízení rizik, který bude sledovat jednotlivé investice fondu a pokud dojde k závěru, že jsou některé příliš riskantní, může je zakázat, nebo jiné naopak přikázat. Poslední slovo tedy bude mít právě on.

Burda připouští, že fond Plus není žádná „raketa“ s enormními výnosy. Při růstu akciových trhů za nimi jeho výnos podle zkoumaných modelových situací mírně zaostává, při jejich poklesu je ale ztráta fondu menší než srovnatelný index . Stěžejní je ale zajistit investorům dlouhodobý stabilní výnos.

Zbytek hodnocení fondu Plus čtěte na serveru peníze.cz