Burzovní kalendář 2. 8. - 6. 8. 2010
|

Burzovní kalendář 2. 8. - 6. 8. 2010

Investoři na Wall Street se po vydařeném červenci budou zkraje nového měsíce zajímat především o trh práce. V západní Evropě nad úrokovými sazbami zasednou bankéři centrální bank a na pražské burze odtajní ve středu výsledky svého čtvrtletního hospodaření Komerční banka.

Wall Street

I přes výkonnostně nevýrazný týden (S&P 500 -0,1 %) si americké akcie připsaly za celý červenec zisk ve výši necelých sedmi procent, což je nejlepší měsíční výsledek za posledních dvanáct měsíců.

Červnové nákupy podpořily především dobré výsledky firem, které v první polovině výsledkové sezóny ve více než 75 procentech případů překonaly očekávání investorů a přebily nevýrazné makrozprávy, které byly korunovány horším pátečním HDP.

Červenec se naopak nepovedl zlatu, které ztratilo okolo pěti procent. Velký propad zaznamenal také index strachu VIX, když tento indikátor kolísavosti spadl o třicet procent.

V týdnu bude pokračovat výsledková sezóna, ve které odkryje svá hospodářská čísla okolo stovky firem z hlavního indexu S&P 500. Investoři se dozví čísla například od výrobce potravin Kraft, vydavatele platebních karet MasterCard, výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble nebo Buffettova fondu Berkshire Hathaway.

"Výsledková sezóna se zatím vyvíjí příznivě, ale výsledky firem nejsou tak dobré, jako byly v prvním čtvrtletí," říká Stuart Freeman, hlavní stratég Wells Fargo Advisors, a dodává: "Je možné, že se ještě v závěru výsledkové sezony posunou hlavní indexy vzhůru, ale na podzim budou trh ovlivňovat sezónní faktory, takže bude znovu rozkolísaný." (zdroj: CNBC)

Více pozornosti na sebe v novém týdnu strhnou makrodata. Konkrétně pondělní index nákupních manažerů v průmyslu ISM (odhad 53,2 bodu oproti červnovým 53,8 bodu), dále pak úterní osobní příjmy a výdaje, které by měly mírně růst (odhad 0,2 % resp. 0,1 %). Číslem týdne však bude páteční nezaměstnanost.

"Když se podíváte bez předsudků na pracovní trh, tak tou špatnou zprávou je, že nezaměstnanost zůstává vysoká, na druhé straně však privátní sektor začíná na měsíční bázi vytvářet nová pracovní místa, což je věc, na kterou se budou investoři soustředit," říká analytik Peter Cardillo z investiční společnosti Avalon Partners. (zdroj: AP)

Soukromý sektor by měl vytvořit za červenec 30 tisíc nových pracovních pozic, poté co jich přidal v předminulém měsíci jen 13 tisíc. Celková nezaměstnanost by měla i přes tento pozitivní výhled mírně růst, a to z 9,5 na 9,6 procenta.

Wall Street může ovlivnit i pondělní výsledek výkonu čínského průmyslu (index PMI) a pondělní vystoupení šéfa Fedu Bena Bernankeho.

datum událost
2-6/8 Výsledková sezóna (Procter & Gamble, Mastercard, AIG, Kraft, Pfizer)
2/8 ISM - index nákupních manažerů v průmyslu
3/8 Osobní příjmy a výdaje
6/8 Nezaměstnanost

Eurozóna

Hlavní indexy na vyspělých západoevropských trzích opisovaly podobnou křivku jako indexy na Wall Street a skončily okolo nuly. Za červenec však vykázaly nadprůměrné pětiprocentní zhodnocení, když byl růst způsoben mimo jiné relativně pozitivním výsledkem zátěžových testů evropských bank a první várkou hospodářských výsledků, které stejně jako na druhé straně Atlantiku překonávaly očekávání investorů.

V nadcházejícím týdnu budou parkety evropských burz doslova zavaleny výsledky reportujících firem, a to ze všech sektorů evropské ekonomiky. Na výsledkové listině najdou investoři například automobilku BMW, z bankovního sektoru budou zajímavé výsledky britské HSBC, francouzské BNP Paribas a Société Générale nebo německé Commerzbank. Reportovat bude také výrobce spotřebního zboží a potravin Unilever.

Z evropského makrokalendáře vyčnívají čtvrteční zasedání ECB a Bank of England. Ani u jedné by se základní sazba podle odhadů agentury Bloomberg měnit neměla (1 %, resp. 0,5 %). Důležitější mohou být komentáře, které by měly po rozhodnutích následovat.

datum událost
2-6/8 Výsledková sezóna (Unilever, BMW, BNP Paribas, HSBC, Commerzbank, Henkel)
4/8 Maloobchodní tržby v EU
5/7 ECB, Bank of England - rozhodnutí o nastavení úrokových sazeb

Pražská burza

Pražská burza za týden posílila o 0,7 procenta a celý červenec zakončila ve velmi solidním pětiprocentním zisku. Konkrétní "místní" důvody růstu by se hledaly velmi složitě, lze jej připsat na vrub dobré náladě, která panovala na západ od našich hranic.

Česká výsledková sezóna bude oproti minulému týdnu chudší a přinese pouze čísla od Komerční banky, která oznamuje ve středu před otevřením trhu.

Česká výsledková sezóna: Kdo a kdy oznamuje

Komerční banka by měla podle odhadů Erste Group meziročně zvýšit čistý zisk o 7,7 procenta na 2,9 mld. CZK. Analytici Erste Group mají aktuální investiční doporučení na akcie Komerční banky "držet" s cílovou cenou 3 850 Kč.

"Předpokládáme, že výsledky by neměly být důvodem k větší tržní reakci, pokud budou odpovídat očekávání," napsal ve svém reportu klientům Milan Vaníček, hlavní analytik makléřské společnosti Atlantik FT.

Makrokalendář bude intenzivní v pátek, kdy kondici české ekonomiky změří maloobchodní tržby a stavební a průmyslová výroba. O den dříve se sejde rada guvernérů ČNB, ale stejně jako jejich kolegové v ECB a BoE by sazby měnit neměli (reposazba 0,75 %).

datum událost
4/8 Komerční banka - hospodářské výsledky
5/8 ČNB - rozhodnutí o nastavení úrokových sazeb
6/8 Stavební a průmyslová výroba
6/8 Maloobchodní tržby