Afrika: Nejen fotbalové, ale i investiční hřiště
|

Afrika: Nejen fotbalové, ale i investiční hřiště

Černý kontinent má za sebou úspěšné MS ve fotbale a po investiční stránce se jeví velmi zajímavě. Kromě nadějných fotbalistů je to hlavně díky obrovským zásobám nerostných surovin a zlepšující se infrastruktuře. Afrika by se pro další roky měla stát jednou z hlavních investičních příležitostí.

Infrastruktura Světové akcie Afrika

Afrika musí o investory bojovat. je to především všudypřítomnému násilí a korupci. Podle některých analytiků nebude kvůli těmto problémům tento trh ani v budoucnu přístupný větším investicím než doposud.

iShares MSCI South Africa Index

Pokud se ale bavíme o jednotlivých zemích, situace je jiná. Egypt nebo JAR šly v minulých letech vstříc západu, což se samozřejmě projevilo i na přílivu nových investorů. Podíváme-li se na iShares MSCI South Africa Index Fund, najdeme zde mnoho zajímavých titulů, které jsou současně obchodovány i ve Spojených státech a pomohly indexu k zajímavým ziskům.

Naopak investičně nevyužitou zemí je Nigérie, která by za určité konstalace mohla být dokonce atraktivnější než JAR. Má obrovské zásoby ropy a hodně nevyužité pracovní síly. Ovšem míra korupce a násilí je tak velká, že se investoři jednoduše bojí.

Co se týká materiálů, je jasné, že lidé začnou v Africe bohatnout, až se začne naplno těžit a vyvážet. Zatím to tak však není. Veškeré zisky a výhody z těžby surovin formují pouze střední a vyšší třídu a zanechávají za sebou stovky tisíc lidí, kteří nemají co jíst.

Je jasné, že se v Africe nejdříve musí vzpamatovat celá široká veřejnost. Odstranění obrovské propasti mezi bohatými a chudými je na prvním místě.

Noví investoři by mohli přinést určité zlepšení. Hlavně pokud jde o telekomunikační společnosti, kterým se v Africe předpovídá světlá budoucnost. Nelze však mluvit o pozemních telekomunikačních sítích, jelikož infrastruktura je v tomto ohledu velice zaostalá. V úvahu můžeme brát pouze mobilní operátory, například gigant France Telecom.

Jak se však budou prodávat mobilní telefony v místě, kde nemají lidé mnohdy celé dny co jíst? Investoři by se proto podle odborníků neměli soustředit na celý kontinent, ale pouze na vybrané země. V těch by pak mohlo dojít ke zlepšení situace. "Chudší" státy by měly následovat.

Do Afriky? Přes ropu!

Jak tedy "dostat" své peníze do Afriky? bezpečně zatím hlavně přes ropu. Konkrétně přes společnost Tullow Oil. Firma z Velké Británie má eminentní zájem o ropu v Ugandě a Keni. Pokud dojde k dohodě mezi firmou a těmito zeměmi, je růst akcií společnosti zaručen a investor by měl jen vydělat.

Investiční příležitosti v Africe jsou a s postupem času budou i přibývat. Ne všechny jsou však bezpečné. Stačí se jen zamyslet, zda svými penězi přispíváme na vyšší střední třídu, či skutečně pomáháme k rozvoji zubožených států, kterých je v Africe stále celá řada.

Zdroj: randomroger.com