UBS: Britská libra má na kahánku
|

UBS: Britská libra má na kahánku

Britská měna by podle analytiků UBS mohla do konce roku spadnout na 1,35 USD. Rozpočtové škrty a možné obnovení kvantitativního uvolňování (v podstatě lití peněz do ekonomiky skrze nákup aktiv ze strany centrální banky) jsou jen některé z důvodů, proč by měla libra po zbytek roku klesat. Je jich totiž daleko více.

Britská libra
GBPCHF - 5 let GBPUSD - 5 let

1. Nedávné posílení libry bylo způsobeno tím, že Andrew Sentance, člen Výboru pro měnovou politiku Bank of England, hlasoval pro zvýšení úrokových sazeb. Nevypadá to však, že by se k němu zbytek výboru v budoucnu přidal.

2. Libra také posílila díky představení rozpočtu nové britské vlády.

3. Ohrožený ekonomický růst. Plánované škrty v rozpočtu na další čtyři roky mají mít za cíl každoroční snížení fiskálního deficitu vlády Spojeného království v průměru o 2 % HDP. To však může znamenat ohrožení hospodářského růstu.

4. Export do eurozóny. Hlavním obchodním partnerem Spojeného království je eurozóna, nikoliv krizi odolné mladé trhy (emerging markets). Přestože libra v posledních dvou letech oslabila, britská bilance se kvůli poklesu v samotné eurozóně příliš nevylepšila.

5. Kvantitativní uvolňování. Pokud dojde k oslabení ekonomiky, je Výbor pro měnovou politiku stále ochoten obnovit kvantitativní uvolňování, které bylo podle vyjádření centrální banky v únoru spíše "pozastaveno" než "ukončeno".

Pokud tedy fiskální utažení během zbytku roku způsobí nejistotu ohledně budoucího ekonomického růstu a splnění inflačního cíle v dvouletém horizontu, zareaguje Výbor pro měnovou politiku nejspíš dalšími nákupy dluhopisů. 6. Přísnější fiskální a volnější měnová politika. Libra oslabila i při boji s deficity na začátku 80. let. Tehdy Bank of England zareagovala snížením úrokových sazeb ze 14 na 12 %. Kdeže loňské sněhy jsou.

7. I další měny v historii oslabovaly po podobných opatřeních, jaká jsou k vidění ve Spojeném království.

UBS proto doporučuje libru shortovat, tedy sázet na její pokles. Například skrze měnové páry se švýcarským frankem nebo americkým dolarem, které by naopak mohly posilovat.

Zdroj: UBS