Máte deprese? Možná je čas nakupovat
|

Máte deprese? Možná je čas nakupovat

Než akciové trhy obrátí směr, musí se zásadně změnit nálada investorů. V současnosti to zatím stále vypadá, že akcie jsou u investorů oblíbenou součástí portfolia. Abychom zažili prudký růst, musí nastat opak. Investoři musejí k akciím cítit averzi.

Technologie Farmacie Světové akcie Volatilita
Americké akcie VIX 3 roky

Od vrcholu, kterého dosáhl index S&P 500 23. dubna, jsou americké akcie stále v minusu. Index nejprve odepsal kolem 16 procent. Analytici to označili jako korekci a vyvrátili, že by se jednalo o medvědí trh. To by musel pokles přesáhnout 20 procent.

Začátkem července však americký index začal posilovat a v současnosti se nachází kolem 8 procent pod dubnovým maximem.

Tržní stratégové v souvislosti s prudkým propadem poukazují hlavně na nevídaně rychlou změnu nálady investorů na konci dubna. Tak bleskové přesměrování na medvědí náladu tu podle nich ještě nebylo. Mohla za to hlavně obava z dalšího ekonomického poklesu.

V dubnu tomu byl přesně rok, kdy bylo na trhu více medvědů než býků, situace se tedy po 12 měsících opakovala. Průzkumy za červen už hovoří jinak, síly se vyrovnaly. Od té doby však medvědi převažují, a to poměrem 2,7 : 1.

Je nálada na trzích špatná? V současnosti vůbec ne.

A historie to jen potvrzuje. Pokud se poměr medvědů a býků dostane nad tuto hranici, index Dow Jones roste čtvrtletně i půlročně v průměru o 5,4, resp. o 11,4 procenta.

Mají se tedy investoři obávat? S největší pravděpodobností ne. Ani index VIX (index měřící kolísavost trhu) zatím nestoupá. Jeho hodnota je okolo 23 bodů, což je oproti 80 bodům z konce roku 2008 velký rozdíl.

Překvapením tak není jen fakt, že akcie i přes vlnu pesimismu dokázaly růst, ale hlavně to, které akcie posilovaly. Brian G. Belski

Brian G. Belski, šéf investičních stratégů ve společnosti Oppenheimer, studuje chování jednotlivých sektorů téměř 20 let. Situace, kdy je na trhu převážné množství pesimistů, je už tradičně dobrá pro defenzivní sektory. Mezi ně patří například zdravotnický a farmaceutický, které nejsou tak silně závislé na vývoji ekonomiky. Těm se po 10 až 12 měsících od začátku pesimismu na trzích daří extrémně dobře.

"Sektor, který pesimismus vyloženě miluje, je jednoznačně technologický. Pokud v určitém okamžiku dosáhneme dna, technologický sektor si do roka vždy polepší o více než 14 procent. Pokud tedy zažijeme další akciový propad a začátek medvědího trhu, je na čase kupovat akcie technologických firem. Návratnost bude v tomto sektoru vysoká a téměř jistá," dodává Belski.

Analytici se přes všechny spory zatím shodují na jednom - takovéto korekce, jaké byly vidět na indexu S&P 500, jsou zdravé a trhu by měly jen prospět. Až další vývoj na trzích nám ukáže, jestli nás skutečně navštíví medvěd. Akcie z portfolií by však zatím rozhodně neměly zmizet.

Zdroj: New York Times