Kanada: Nejen země Wayna Gretzkého
|

Kanada: Nejen země Wayna Gretzkého

Obrovská pestrost a zásoby přírodních zdrojů. Velký důraz na vývoz energie a jeden z nejzdravějších bankovních systémů. To je jen několik věcí, které Kanada může investorům nabídnout. I proto zůstává stále jednou z investičně nejpřitažlivějších zemí.

Komodity Světové akcie Kanada
Toronto

Kanada - pro někoho kolébka hokeje, pro jiné země plná přírodních a živočišných skvostů. Pokud se však na tuto zemi podíváme očima investora, nenajdeme bezpečnější ekonomiku.

Kanada je jedním z největších exportérů energie. Po Saúdské Arábii je zemí s největšími ropnými zásobami, jednou z prvních v zásobách zemního plynu a téměř největším producentem nukleární energie. Díky takto silnému postavení v oblasti energie se země javorového listu spřátelila s energeticky hladovými zeměmi, jako jsou Čína nebo Jižní Korea. Tato přátelství přispívají velkým dílem do kanadské státní pokladny.

U výše zmíněných surovin výčet nekončí. Kanada je největším producentem zinku a uranu. Z dalších komodit lze ještě zmínit zlato, nikl, hliník a olovo. Zemědělské komodity nejsou nijak pozadu, země patří mezi největší producenty pšenice, řepky a dalších obilnin. Tyto komodity jsou pro Kanadu velmi důležité, protože s narůstající populací v rozvojových zemích bude narůstat i poptávka po potravinách a dalších přírodních zdrojích.

Kanadský finanční systém? Bez chyby

I když jsou si Kanaďané a Američané velmi blízko, rozdílnost finančního sektoru v těchto zemích je neuvěřitelná. Kanada má ze všech zemí na světě nejbezpečnější bankovní systém s nejmenší pravděpodobností krachu. V průběhu ekonomické krize, kdy jen ve Spojených státech padlo několik stovek bank, nezaznamenal kanadský finanční sektor ani jeden krach. Třešničkou na dortu pak bylo zvýšení základní úrokové sazby jako první země z celé G-7. V kostce je Kanada velmi zdravou ekonomikou s velkou škálou přírodních zdrojů a komodit, jejichž poptávka by měla v příštích letech jen růst. Zde je pár tipů, kam v Kanadě investovat.

iShares MSCI Canada Index Fund

iShares MSCI Canada Index

Obsahuje 99 titulů, včetně Royal Bank of Canada, Suncor Energy a Barrick Gold Corporation. Index během letošního roku dokázal přidat 13 procent.

Claymore/SWM Canadian Energy Income Index ETF

SWM Canadian Energy Income Index ETF

Tento index se soustředí hlavně na energetický sektor. Jsou v něm zahrnuty společnosti jako Canadian Oil Sands Trust a Penn West Energy Trust. Index si za poslední rok polepšil o téměř 24 procent.

Zdroj: Minyanville.com