Warren Buffett se bojí inflace
|

Warren Buffett se bojí inflace

Známý investor v posledních týdnech obchodoval s dluhopisy tak, že zkrátil jejich průměrnou splatnost (duraci). Varoval při tom, že rozpočtový deficit může mít za následek zvýšenou inflaci.

Státní dluhopisy Inflace
Výnosová křivka amerických vládních dluhopisů

Celých 21 procent Buffettova portfolia, zahrnujícího domácí, zahraniční, municipální a firemní dluhopisy, bylo dle údajů z 30. června splatné do 1 roku. V minulé čtvrtletí to bylo jen 18 procent. "Mohlo by to znamenat, že Buffett očekává růst sazeb dříve, než je obecný konsenzus," míní Meyer Shields, analytik ze Stifel Nicolaus & Co.

Inflace je rekordně nízká

Americká inflace přes veškeré snahy Fedu spadla na 44leté. Nedávná zpráva o menším počtu nových pracovních míst za červenec pomohla stlačit výnos dvouletých vládních dluhopisů na rekordní minimum. Bill Gross, šéf největšího dluhopisového fondu na světě Pimco, proto například radí investorům nakupovat dluhopisy s delší dobou splatnosti.

Buffett loni naléhal na Kongres, aby si dával pozor na inflaci, až se americká ekonomika vrátí zpět k růstu. V říjnu loňského roku pro New York Times uvedl, že vláda musí řešit peníze napumpované do finančního systému po krizi 2008. "Spojené státy vypouštějí do ekonomiky nebezpečnou substanci – natištěné peníze," psal konkrétně Buffett. "Nekrytá emise peněz povede zcela jistě k poklesu jejich kupní síly."

Vysoké deficity

Obamova administrativa předpokládá, že vláda letos vykáže rekordní deficit 1,47 bilionu dolarů. Od konce roku 2007 vzrostl veřejný dluh na 8,18 bilionu dolarů, což znamená růst o 80 procent za 3 roky. Buffettův podíl dluhopisů splatných do jednoho roku vzrostl o 8,5 procenta, zatímco podíl dluhopisů s delší splatností klesl o 8,6 procenta. Navíc v každém z posledních tří kvartálů rostl podíl dluhopisů splatných do 1 roku a klesal podíl dluhopisů splatných za delší časové období.

"Buffett je pravděpodobně nakloněn inflačnímu scénáři," míní Glen Tongue z T2 Partners. "Postupně bude snižovat duraci (průměrné období do splatnosti), protože v inflačním období jsou nejvíce zasaženy dlouhodobé instrumenty."

Rozdíl výnosnosti mezi desetiletými vládními dluhopisy a inflačně chráněnými cennými papíry (TIPS) naznačuje, že očekávaný růst spotřebitelských cen je pro následujících deset let průměrně 1,8 procenta ročně. Předchozích deset let byla očekávání průměrně vyšší, konkrétně 2,2 procenta.

Buffettovo portfolio

Dluhopisové portfolio Berkshire Hathaway tvořilo k 30. červnu 32,1 miliardy dolarů, americký vládní dluh 10,2 miliardy dolarů, firemní dluhopisy 12,7 miliardy dolarů.

Investice do akcií měly hodnotu 54,7 miliardy dolarů, přitom nejvýraznější byly podíly ve firmách Coca-Cola, Wells Fargo a American Express.

Buffettova firma nashromáždila i výraznou hotovost, celkem 28 miliard dolarů.

Zdroj: Bloomberg