3 roky poté: Skončila finanční krize?
|

3 roky poté: Skončila finanční krize?

Před třemi lety se rozhodl francouzský gigant BNP Paribas pozastavit výplaty hned ze tří fondů. Pro některé to byla předzvěst blížících se problémů. Následoval kolaps amerického úvěrového trhu, který poslal světovou ekonomku do kolen.

Banky

O tři roky později se zdá, že jsou trhy zahaleny oblakem nejistoty. Záchranné kroky vlád a centrálních bank po celém světě sice zabránily totálnímu krachu, ale podle většiny odborníků stále nejsme z nejhoršího venku.

"Tato krize pomine, až se banky vrátí k regulérním půjčkám, akcie stoupnou a rizikovost na trzích klesne. Do té doby není nic jisté. Hlavní problémem jsou kvanta uvolněné finanční pomoci. To by mohlo být určitým způsobem kontraproduktivní," říká Brendan Brown, hlavní analytik Mitsubishi UFJ Securities.

S&P 500 Banks

Ohrožený bankovní sektor

"Krize v bankovnictví není rozhodně za námi. Je nutné, aby banky z krátkodobého hlediska nedělaly žádné rizikové investice. Z dlouhodobého hlediska je pak nutné, aby začaly půjčovat menším a středním podnikům," říká Robin Bew, hlavní ekonom Economist Intelligence Unit.

"Není nutné být pesimistou. Podle mého názoru se finální zotavení blíží. Navíc růst některých velkých ekonomik je tak silný, že pomůže celému světu. Mluvím hlavně o Číně, která by v budoucnu měla výrazně podpořit světovou poptávku," dodává Bew. Nicméně bankovní krize v určité formě pokračuje. Může za to hlavně americký trh s komerčními nemovitostmi a hodnota zatím nesplacených půjček ve výši 1,4 bilionu dolarů. Doba jejich splatnosti se pohybuje mezi lety 2011 a 2014.

Pozitivní však je, že je téměř 150 největších světových bank zcela mimo ohrožení.

"Těch nejlepších 150 bank utratilo obrovské jmění, aby zůstaly naživu. O ty už nejde, na řadě jsou menší banky a záleží, zda přežijí do doby plného zotavení," míní Ralph Silva, ředitel Silva Research Network.

Podle Silvy bude trvat minimálně další tři roky, než se bankovní sektor zcela zotaví. Ale situace se může v každém regionu vyvíjet jinak.

Zdroj: Yahoo!