Roman Dvořák: Odpovědi na otázky čtenářů Investičního webu
|

Roman Dvořák: Odpovědi na otázky čtenářů Investičního webu

V rubrice Otázky a odpovědi jste se ptali Romana Dvořáka, burzovního analytika z české pobočky investiční společnosti Pioneer Investments. Zajímal vás mimo jiné jeho výhled na druhé pololetí, budoucnost evropské úvěrové krize, ale i spojitost vášně pro vážnou hudbu a investování.

Roman Dvořák

Dobrý den, pane Dvořáku. Jaké trhy považujete za perspektivní pro velmi dlouhý investiční horizont? Hodně se hovoří o Rusku, Turecku a Indonésii. Jaké zastoupení by měly mít tyto trhy v portfoliu dynamického až spekulativního investora v části investic emerging markets? Nadvážil byste některý z těchto trhů v portfoliu oproti zastoupení v MSCI Emerging Markets? Ktery trh považujete za podhodnocený a akcie velmi levné? JM

Začnu od konce. Podle mého názoru hraje malou roli, jak jsou akcie nyní drahé, protože nedosahují žádného extrému v ocenění. Dávalo smysl přikládat ocenění větší význam v roce 1921, 1932 a 1982, kdy byly akcie extrémně levné, nebo v roce 2000, kdy byly naopak extrémně drahé. Uvedu jeden příklad, proč si myslím, že současné drobné nuance v ocenění nejsou důležité. Evropské akcie byly na svém dnu v březnu 2009 levnější než americké, ale nakonec stejně rostly pomaleji. Rozhodly jiné faktory než ocenění – slabší růst evropské ekonomiky, pomalejší růst zisků evropských firem, dluhová krize v Řecku… Co se týká rozvíjejících se trhů, akcie např. Bulharska nebo Ruska jsou dokonce levnější než vyspělé trhy. Naopak vyššího P/E dosahují Čína, Indie a Indonésie.

Co se týká mých preferencí pro jednotlivé regiony nebo země, osobně nerozumím nadšení pro brazilské akcie, když zvážím, jako moc je tato země závislá na vývozu komodit do Číny a USA. Obecně bych se měl na pozoru před jakoukoli zemí, která je silně závislá na vývozu svého nerostného bohatství v době, kdy se očekává slabší růst globální ekonomiky a kdy mírná inflační očekávání nenahrávají rychlejšímu růstu cen komodit. Fakt, že komoditám patřila poslední dekáda, ještě neznamená, že tomu tak bude v následujícím desetiletí. Osobně nepreferuji žádnou z rozvíjejících se ekonomik, ale souhlasím, že celý region EM má mít v dynamičtějších portfoliích své místo. Podíl je individuální.

Jaký je váš názor na Čínu? Mnozí předpovídají vytvářející se bublinu, navíc se akcie obchodují na burze oddělené pro domácí investory v jüanu a pro zahraniční v dolaru, což může být značným měnovým rizikem ve vztahu k CZK. Pokud se nepletu, podobně je to v Rusku, kde se obchodují akcie v dolaru i rublu. Děkuji za odpověď. J Matelka

Díky za dotaz, pane Matelko. Máte pravdu, že Čína rozdělila odbornou veřejnost na dvě části. Jedna se obává důsledků prasknutí realitní bubliny, druhá věří, že další klidné roky vysokého růstu ekonomiky a akcií budou pokračovat. Já osobně patřím do první skupiny. Nepochybuji, že v Číně je realitní bublina, která praskne, nebo spíše již praská. Nasvědčuje tomu jak chování čínské centrální banky a vlády, která se důsledkům prasknutí bubliny snaží zabránit, tak ukazatele z realitního trhu.

Rozhodnutí zvýšit velikost propadu cen nemovitostí v zátěžových testech bank nebylo bezdůvodné. Stejně tak požadavek na zvýšení podílu hotovosti při koupi domu. V největších čínských městech, zejména Pekingu a Hanzhou, vzrostly v posledních dvou letech prudce ceny k nájmům a k průměrným příjmům domácností. Ta akcelerace je děsivá. Fakt, že čínské domácnosti nejsou tak zadlužené jako ty americké a že čínské hypotéky nejsou zabalené do mezinárodních cenných papírů, nijak nesnižuje riziko ohrožení reálné ekonomiky. Na investice do bydlení, které vyrušily negativní vliv propadu čistých exportů během poslední recese, se Čína nebude moci v dalších letech spolehnout. Kdyby pokles realit dosahoval stejné hloubky, jako třeba v Japonsku na začátku 90. let, výrazně by zpomalil nejen reálnou ekonomiku, ale způsobil by vážné sociální problémy. Asi polovinu příjmu státního rozpočtu Číny tvoří prodeje stavebních pozemků. Výraznější ochlazení realitního sektoru by bylo proto těžkou zkouškou stability této země. Dobrý den! Budou podle vás růst akcie i na podzim? Jsou k tomu důvody. Díky. S pozdravem A. Kos

Dobrý den, pane Kosi. Nevím, jaké výsledky budou reportovat firmy za třetí kvartál, jak rychle poroste evropská a americká ekonomika, jaká bude důvěra firem, spotřebitelů a investorů. To vše jsou faktory, které ovlivní podzimní vývoj na burzách. Je příliš neznámých na to, aby jakákoli prognóza akciových trhů byla seriózní a správná.

Osobně si myslím, že akcie od března 2009 rostly dost rychle, aby si zasloužily větší a delší korekci. K ní také nakonec došlo. Pokles v květnu až červnu byl zatím největší od začátku oživení. Podle technické analýzy je sice po korekci, ale spolehnout se na to rozhodně nedá. Dobré firemní výsledky za druhý kvartál pomohly akciím dostat se blíže svým maximům, zatímco předstihové indikátory a americká makrodata nebyla nic moc. Také si myslím, že akcie rostly ostře symetricky ve tvaru písmene V a pokusily se předjímat chování ekonomiky. V ekonomice se však tento nejlepší scénář oživení nepotvrdil a pravděpodobně ani nepotvrdí, proto i z toho pohledu mají akcie důvod zvolnit svoje tempo růstu.

Fondy Pioneer měly v minulosti hodně špatnou pověst. Pamatuji si, jak podomně prodávali neuvěřitelní amatéři a hodně lidí na to doplatilo. Například moje teta. Co se od té doby změnilo? Kdo fondy prodává nyní? Rozumí tomu? Hezký den. Zdena Zímová, Trutnov

Dobrý den, paní Zímová. Předně mě mrzí špatná zkušenost vaší tety s investováním. Dobrý poradce by měl rozumět nejdříve klientovi, pak až kapitálovým trhům. Po poradci nemůžete chtít, aby věděl, jestli akcie nebo dluhopisy porostou, ale aby vám dokázal doporučit vhodný produkt, kterému také musí rozumět. Kvalitu investičního poradenství ovšem nelze spojovat se špatnou výkonností akciových trhů za poslední dekádu.

Myslím si, že za posledních deset let obecně nastal velký posun. Dvě krize krátce za sebou přiměly klienty k větší opatrnosti a povědomí o riziku. Pamatuji si dobu, kdy se o měnovém riziku moc nemluvilo. Pak najednou v létě 2002 domácí měna prudce posílila a investoři si spočítali, o kolik se snížila hodnota jejich cizoměnových investic po přepočtu do korun. Od té doby jich stále více požadovalo korunové nebo do korun zajištěné produkty. Navíc pokračující posilující trend koruny je v tom utvrzoval.

Spousta investorů vyzkoušela také akcie a zjistila, že na to nemá. Dobrý poradce by to měl včas rozpoznat a těmto "drahým" experimentům, které nelze vrátit zpět, zabránit. V tom je jeho hlavní hodnota pro klienta. Za posledních deset let se také změnila a rozšířila nabídka investičních produktů, ve které se najde vhodný produkt pro každý typ klienta. Nemělo by tedy docházet k situacím, kdy poradce doporučuje klientovi jeden investiční produkt, protože žádný jiný v nabídce nemá. Skončila podle vás evropská úvěrová krize, nebo víte ještě o nějakém dalším "Řecku"? Děkuji předem za odpověď. Pavel S.

Podle CDS, které indikují pravděpodobnost bankrotu, a podle výnosu z dluhopisů se situace Řecka v očích investorů nijak nezlepšila. Již dva měsíce se drží výnos z desetiletých řeckých dluhopisů nad deseti procenty. Když bylo na začátku května nejhůř, přesahoval výnos dvanáct procent. Mezi Řeckem a ostatními zeměmi v Evropě, včetně problémovější skupiny PIIGS, zůstává nadále propastný rozdíl. CDS Portugalska, po Řecku druhé nejrizikověji vnímané země, je třetinové a výnosy z desetiletých dluhopisů asi poloviční.

Mám cca 50 procent svých investic ve fondech peněžního trhu, ale nejsem moc spokojena se zhodnocením, které je "nula nula nic". Jaké mám další možnosti, kam bezpečně, ale s lepším výnosem, dát své úspory? Díky Alena I.

Dobrý den, Aleno! Nevím, zda máte na mysli korunové peněžní fondy. Kdybych zhodnocení korunových peněžních fondů poměřoval s inflací, já osobně bych byl spokojený. Ke konci července meziroční inflace sice vyskočila na 1,9 %, ale to je stále méně, než kolik vydělaly za poslední rok korunové peněžní fondy. Ani podle aktuálního výnosu do splatnosti, který se u korunových peněžních fondů pohybuje kolem dvou procent, to nevypadá na zmařenou investici, protože inflační očekávání zůstávají mírná.

Záleží tedy, s čím výnosy porovnáváte. Jestliže jste měla na mysli dolarové peněžní fondy, tak ty opravdu mohly vydělat "nula nula nic", jak uvádíte. Vzhledem k agresivnější monetární politice v USA spadly výnosy krátkých amerických vládních dluhopisů prakticky na nulu, tedy mnohem níže než v Evropě či u nás. Očekávaný výnos vašeho portfolia je možné samozřejmě zvýšit, ale pak je třeba uvést, jak velké výkyvy jste ochotna tolerovat. Mám-li si pod pojmem "bezpečně" investovat vysvětlit, že požadujete minimální výkyvy, pak lze dalším rozložením portfolia opravdu získat jen pár desetin navíc.

Můj finanční poradce mi radí, abych měl 2/3 v akciích? Je to rozumné? Je mi 45 let. Děkuji za váš čas, Ondřej Toman, Brno

Dobrý den, pane Tomane! Předpokládám, že se vás poradce před tímto doporučením ptal na vaše investiční cíle, investiční horizont, rizikovou toleranci, investiční zkušenosti a další náležitosti, aby správně určil váš investiční profil. Jenom podle věku, který uvádíte, totiž nelze správně určit, jaký je pro vás vhodný podíl akcií. Člověk by se měl opravdu vyvarovat zjednodušujících pomůcek, jako např. odečíst od číslice 100 věk a výsledek v procentech považovat za ideální podíl akcií v portfoliu. Podobných, promiňte mi ten výraz, pitomostí, koluje mezi lidmi víc.

Znám velmi mnoho mladých lidi, kteří by si ke svému věku mohli dovolit mít i 80 % akcií, ale při prvním poklesu by ztratili nervy. Buď si to uvědomí sami, nebo je k tomu dovede jejich poradce. Nejlépe ještě před prvním investičním rozhodnutím. Správné investiční poradenství je tedy komplexnější proces, který nelze zjednodušit jen na pár matematických vzorců či dotazníkových otázek. Domnívám se, že dobrý poradce by rovněž neměl přizpůsobovat vaši investiční strategii, tedy i podíl akcií, situaci na trhu. Váš rizikový profil je mnohem důležitější.

Roman Dvořák (34)

Na kapitálových trzích se pohybuje již deset let. Začínal jako investiční poradce a redaktor časopisu Fond Shop. Od roku 2004 pracuje pro investiční společnost Pioneer Investments. Dnes zastává pozici produktového analytika a analytika kapitálových trhů.

Prý jste zcela neoficiálně působil a působíte jako finanční důvěrník některých celebrit. Můžete to komentovat? Miloslav Doubrava

To je trochu přehnané, protože ta setkání jsou více soukromá než pracovní. Osobně jsem se bavil o penězích se dvěma režiséry, z nichž jeden nedávno ve vysokém věku zemřel. Další celebritou je známý skladatel, se kterým si však povídám o filmové hudbě, protože akcie a dluhopisy ho vůbec nezajímají a já to samozřejmě respektuji.

Říká se, že spoustu času trávíte skládáním hudby. Můžete to potvrdit? Má smysl pro abstraktní hudební struktury a rytmus něco společného s porozuměním procesům na trzích? Miloslav Doubrava

V hudbě doslova ležím skoro každý večer, což je taky důvod, proč jsem ještě nedočetl Příštích sto let od G. Friedmana. Hudba se někdy přirovnává k číslům a matematice, Morricone zase viděl paralelu s šachovou hrou. O přirovnání k akciovým trhům jsem ještě nikdy neslyšel. Myslím, že oba procesy jsou úplně jiné. Každý druhý takt v hudbě se dá přibližně předpovídat. Napoví vám tónina, takt, který se během skladby většinou nemění, rytmus a nálada té hudby. Podle prvních tónů poznáte i skladatele.

To u akciových trhů moc nefunguje. Každý další den na akciových trzích většinou vypadá úplně jinak než předchozí a někdy se trhy chovají úplně jinak, než by se podle všech pravidel dalo očekávat. Například v posledních týdnech a měsících bychom našli hodně dnů, kdy akcie začínaly jedno dvě procenta v plusu, ale skončily zrcadlově v minusu.

Zdravím z Plzně! Kamárad si nedávno koupil nějaký váš nový americký fond a říkal, že je to "bomba", na které vydělá hodně peněz. Je to pravda? Kolik vynáší (ročně)? V čem je tak super? Dík moc za odpověď. Tomáš Zelenka

Jistota v očekávání vašeho kamaráda mě děsí, pane Zelenko. Nevím, co ji způsobilo, jestli slib jeho poradce, nebo pohled na vysokou výkonnost amerických akcií za poslední rok. Přístup k investování do akciových fondů si zasluhuje větší obezřetnost a menší euforii. Akcie mohou opravdu někdy vydělat desítky procent, zvláště po krizích a v dobách, kdy jsou extrémně levné (po poslední hypoteční a úvěrové krizi extrémně levné rozhodně nebyly a nejsou) a při rostoucích vyhlídkách pro ekonomiku a firemní zisky. Mohou však také desítky procent ztratit, a to rychleji, než stihnete reagovat. Americký akciový index spadl během dvou měsíců, května a června, asi o 17 procent. Je třeba mít na zřeteli, že zisk je vždy nejistý, ale výkyvy jsou běžné.

Za druhé, co je dobré pro vašeho kamaráda, ještě nemusí být dobré pro vás. Vaše očekávání a tolerance k riziku mohou být zcela odlišné, proto pro vás mohou být vhodnější zcela jiné typy investic.

Dobrý den, kolik peněz bych měl mít zainvestováno v české koruně, a kolik v euru nebo dolarech? Ideální podíl? Ivoš

Díky za dotaz, Ivoši! Domnívám se, že běžný investor se obejde bez cizoměnového portfolia. Samozřejmě už tím, že investuje do cizoměnových investic bez zajištění do koruny, cizí měnu v portfoliu drží. Nevidím proto důvod kupovat si eura nebo dolary, držet je na nízko úročených účtech v bankách a snažit se odhadovat měnové pohyby. Úspěšnost těchto spekulací nebývá vysoká. Korunový konzervativní investor by měl mít výhradně korunové nebo do korun zajištěné investice. Měnové riziko považuji za přípustné pouze u rizikové části portfolia s nejvyšším potenciálem zhodnocení, kde navíc není možné zajištění do korun.

Mnuchin: Obchodní válka mezi USA a Čínou se odkládá
včera v 20:18

Mnuchin: Obchodní válka mezi USA a Čínou se odkládá

Spojené státy a Čína se dohodly, že prozatím nenaplní své hrozby ohledně uvalení nových cel na vzájemnou obchodní...
Spojené státy americké (USA) Čína Mezinárodní obchod
BBC: Labouristé plánují zavést socialismus bez vykořisťování
včera v 18:30

BBC: Labouristé plánují zavést socialismus bez vykořisťování

Britská Labouristická strana v případě volebního vítězství radikálně změní ekonomiku země a vytvoří socialistickou...
Spojené království Politika
Ministr Hüner chystá personální změny ve výboru pro jadernou…
včera v 16:26

Ministr Hüner chystá personální změny ve výboru pro jadernou energetiku

Ministr průmyslu a obchodu v demisi Tomáš Hüner (za ANO) chystá personální změny ve Stálém výboru pro jadernou...
Energetika Jaderná energetika ČEZ
Zemřel předseda správní rady jihokorejského konglomerátu LG
včera v 14:53

Zemřel předseda správní rady jihokorejského konglomerátu LG

Ve věku 73 let zemřel po roční nemoci předseda správní rady jihokorejského konglomerátu LG Group Ku Pon-mu, který se...
Jižní Korea Management
Nová italská vláda může podle Paříže ohrozit stabilitu eurozóny
včera v 13:04

Nová italská vláda může podle Paříže ohrozit stabilitu eurozóny

Stabilita eurozóny může být ohrožena, pokud příští italská vláda nesplní závazky v otázce veřejného dluhu,...
Itálie PIIGS Eurozóna
ČR: Objem veřejných stavebních zakázek za první čtyři měsíce roku…
včera v 11:16

ČR: Objem veřejných stavebních zakázek za první čtyři měsíce roku vzrostl meziročně o 73 %

Veřejní investoři v Česku zadali do konce dubna stavebním firmám 1 737 zakázek za 64,5 miliardy korun. Jejich hodnota...
Česká republika Stavebnictví Infrastruktura
Řecko se dohodlo s věřiteli ohledně reforem
19. 5. 2018 21:14

Řecko se dohodlo s věřiteli ohledně reforem

Zástupci Řecka a mezinárodních věřitelů dosáhli technické dohody ohledně reforem požadovaných pro úspěšné dokončení...
Řecko Eurozóna Dluhová krize
USA a Čína se dohodly na snížení amerického obchodního schodku
19. 5. 2018 20:41

USA a Čína se dohodly na snížení amerického obchodního schodku

Spojené státy a Čína se dohodly na opatřeních zaměřených na výrazné snížení amerického obchodního deficitu. Vyplývá...
Spojené státy americké (USA) Čína Mezinárodní obchod
Šéf Bundesbanky Weidmann signalizoval, že je připraven řídit ECB
19. 5. 2018 18:07

Šéf Bundesbanky Weidmann signalizoval, že je připraven řídit ECB

Šéf německé centrální banky Jens Weidmann signalizoval, že je na podzim příštího roku připraven vystřídat Maria...
ECB Centrální banky Evropská ekonomika
Tvrdík: Zaplacení dluhu CEFC Europe zabránily kroky J&T
19. 5. 2018 11:04

Tvrdík: Zaplacení dluhu CEFC Europe zabránily kroky J&T

Dosavadní místopředseda CEFC Europe Jaroslav Tvrdík na Twitteru potvrdil, že CITIC Group v dohodnutém termínu...
Čína Česká republika Finanční sektor
USA rozšířily sankce na druhého nejmocnějšího politika Venezuely
19. 5. 2018 08:33

USA rozšířily sankce na druhého nejmocnějšího politika Venezuely

Spojené státy v pátek uvalily sankce na místopředsedu venezuelské vládní socialistické strany, jenž je považován za...
Spojené státy americké (USA) Latinská Amerika Politika
Americké akcie v pátek převážně klesaly, slabý výkon podaly hlavní…
Americké akcie v pátek převážně klesaly, slabý výkon podaly hlavní…
18. 5. 2018 22:30

Americké akcie v pátek převážně klesaly, slabý výkon podaly hlavní indexy i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek převážně oslabovaly. Investoři jsou opatrní kvůli vývoji výnosů dluhopisů vlády Spojených...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Fujifilm hodlá žalovat Xerox kvůli odstoupení od dohody o spojení
18. 5. 2018 21:54

Fujifilm hodlá žalovat Xerox kvůli odstoupení od dohody o spojení

Japonská společnost Fujifilm Holdings plánuje zažalovat amerického výrobce kopírek a tiskáren Xerox kvůli jeho...
Japonské akcie Fúze a akvizice Americké akcie
Daimler bude ve Francii vyrábět elektromobily Mercedes-Benz
18. 5. 2018 21:21

Daimler bude ve Francii vyrábět elektromobily Mercedes-Benz

Německý automobilový koncern Daimler investuje 500 milionů eur do výroby malých elektromobilů Mercedes-Benz ve své...
Daimler Auta Francie
Írán vyzval muslimské země k revizi ekonomických vztahů s USA
18. 5. 2018 20:56

Írán vyzval muslimské země k revizi ekonomických vztahů s USA

Íránský prezident Hasan Rúhání v pátek vyzval muslimské země, aby kvůli rozhodnutí Washingtonu přesunout své...
Írán Blízký a Střední východ Mezinárodní obchod
Nábytkářský řetězec IKEA vstupuje na jihoamerický trh
18. 5. 2018 19:48

Nábytkářský řetězec IKEA vstupuje na jihoamerický trh

Největší nábytkářský řetězec na světě IKEA vstupuje na jihoamerický trh. Uzavřel franšízovou dohodu s chilskou...
Bydlení Chile Kolumbie
Apple začal irské vládě splácet rozsáhlý daňový nedoplatek
18. 5. 2018 19:41

Apple začal irské vládě splácet rozsáhlý daňový nedoplatek

Americká technologická společnost Apple začala irské vládě splácet daňový nedoplatek v objemu 13 miliard eur. Irský...
Apple Daně Irsko
Děripaska odstoupil z představenstva své společnosti En+
18. 5. 2018 19:12

Děripaska odstoupil z představenstva své společnosti En+

Ruský miliardář Oleg Děripaska, který se stal jedním z terčů sankcí ze strany Spojených států, odstoupil z...
Rusko Management
Cambridge Analytica podala návrh na likvidaci svých aktivit v USA
18. 5. 2018 18:35

Cambridge Analytica podala návrh na likvidaci svých aktivit v USA

Britská analytická společnost Cambridge Analytica, která se tento měsíc rozhodla ukončit svou činnost kvůli skandálu...
Spojené království Internet Facebook
Porsche celosvětově svolá 60 000 vozů kvůli nelegálnímu softwaru
18. 5. 2018 18:21

Porsche celosvětově svolá 60 000 vozů kvůli nelegálnímu softwaru

Německá automobilka Porsche celosvětově svolá na 60 000 dieselových vozů modelu Cayenne a Macan. Nařídil jí to...
Auta Německo Životní prostředí