Roman Dvořák: Odpovědi na otázky čtenářů Investičního webu
|

Roman Dvořák: Odpovědi na otázky čtenářů Investičního webu

V rubrice Otázky a odpovědi jste se ptali Romana Dvořáka, burzovního analytika z české pobočky investiční společnosti Pioneer Investments. Zajímal vás mimo jiné jeho výhled na druhé pololetí, budoucnost evropské úvěrové krize, ale i spojitost vášně pro vážnou hudbu a investování.

Roman Dvořák

Dobrý den, pane Dvořáku. Jaké trhy považujete za perspektivní pro velmi dlouhý investiční horizont? Hodně se hovoří o Rusku, Turecku a Indonésii. Jaké zastoupení by měly mít tyto trhy v portfoliu dynamického až spekulativního investora v části investic emerging markets? Nadvážil byste některý z těchto trhů v portfoliu oproti zastoupení v MSCI Emerging Markets? Ktery trh považujete za podhodnocený a akcie velmi levné? JM

Začnu od konce. Podle mého názoru hraje malou roli, jak jsou akcie nyní drahé, protože nedosahují žádného extrému v ocenění. Dávalo smysl přikládat ocenění větší význam v roce 1921, 1932 a 1982, kdy byly akcie extrémně levné, nebo v roce 2000, kdy byly naopak extrémně drahé. Uvedu jeden příklad, proč si myslím, že současné drobné nuance v ocenění nejsou důležité. Evropské akcie byly na svém dnu v březnu 2009 levnější než americké, ale nakonec stejně rostly pomaleji. Rozhodly jiné faktory než ocenění – slabší růst evropské ekonomiky, pomalejší růst zisků evropských firem, dluhová krize v Řecku… Co se týká rozvíjejících se trhů, akcie např. Bulharska nebo Ruska jsou dokonce levnější než vyspělé trhy. Naopak vyššího P/E dosahují Čína, Indie a Indonésie.

Co se týká mých preferencí pro jednotlivé regiony nebo země, osobně nerozumím nadšení pro brazilské akcie, když zvážím, jako moc je tato země závislá na vývozu komodit do Číny a USA. Obecně bych se měl na pozoru před jakoukoli zemí, která je silně závislá na vývozu svého nerostného bohatství v době, kdy se očekává slabší růst globální ekonomiky a kdy mírná inflační očekávání nenahrávají rychlejšímu růstu cen komodit. Fakt, že komoditám patřila poslední dekáda, ještě neznamená, že tomu tak bude v následujícím desetiletí. Osobně nepreferuji žádnou z rozvíjejících se ekonomik, ale souhlasím, že celý region EM má mít v dynamičtějších portfoliích své místo. Podíl je individuální.

Jaký je váš názor na Čínu? Mnozí předpovídají vytvářející se bublinu, navíc se akcie obchodují na burze oddělené pro domácí investory v jüanu a pro zahraniční v dolaru, což může být značným měnovým rizikem ve vztahu k CZK. Pokud se nepletu, podobně je to v Rusku, kde se obchodují akcie v dolaru i rublu. Děkuji za odpověď. J Matelka

Díky za dotaz, pane Matelko. Máte pravdu, že Čína rozdělila odbornou veřejnost na dvě části. Jedna se obává důsledků prasknutí realitní bubliny, druhá věří, že další klidné roky vysokého růstu ekonomiky a akcií budou pokračovat. Já osobně patřím do první skupiny. Nepochybuji, že v Číně je realitní bublina, která praskne, nebo spíše již praská. Nasvědčuje tomu jak chování čínské centrální banky a vlády, která se důsledkům prasknutí bubliny snaží zabránit, tak ukazatele z realitního trhu.

Rozhodnutí zvýšit velikost propadu cen nemovitostí v zátěžových testech bank nebylo bezdůvodné. Stejně tak požadavek na zvýšení podílu hotovosti při koupi domu. V největších čínských městech, zejména Pekingu a Hanzhou, vzrostly v posledních dvou letech prudce ceny k nájmům a k průměrným příjmům domácností. Ta akcelerace je děsivá. Fakt, že čínské domácnosti nejsou tak zadlužené jako ty americké a že čínské hypotéky nejsou zabalené do mezinárodních cenných papírů, nijak nesnižuje riziko ohrožení reálné ekonomiky. Na investice do bydlení, které vyrušily negativní vliv propadu čistých exportů během poslední recese, se Čína nebude moci v dalších letech spolehnout. Kdyby pokles realit dosahoval stejné hloubky, jako třeba v Japonsku na začátku 90. let, výrazně by zpomalil nejen reálnou ekonomiku, ale způsobil by vážné sociální problémy. Asi polovinu příjmu státního rozpočtu Číny tvoří prodeje stavebních pozemků. Výraznější ochlazení realitního sektoru by bylo proto těžkou zkouškou stability této země. Dobrý den! Budou podle vás růst akcie i na podzim? Jsou k tomu důvody. Díky. S pozdravem A. Kos

Dobrý den, pane Kosi. Nevím, jaké výsledky budou reportovat firmy za třetí kvartál, jak rychle poroste evropská a americká ekonomika, jaká bude důvěra firem, spotřebitelů a investorů. To vše jsou faktory, které ovlivní podzimní vývoj na burzách. Je příliš neznámých na to, aby jakákoli prognóza akciových trhů byla seriózní a správná.

Osobně si myslím, že akcie od března 2009 rostly dost rychle, aby si zasloužily větší a delší korekci. K ní také nakonec došlo. Pokles v květnu až červnu byl zatím největší od začátku oživení. Podle technické analýzy je sice po korekci, ale spolehnout se na to rozhodně nedá. Dobré firemní výsledky za druhý kvartál pomohly akciím dostat se blíže svým maximům, zatímco předstihové indikátory a americká makrodata nebyla nic moc. Také si myslím, že akcie rostly ostře symetricky ve tvaru písmene V a pokusily se předjímat chování ekonomiky. V ekonomice se však tento nejlepší scénář oživení nepotvrdil a pravděpodobně ani nepotvrdí, proto i z toho pohledu mají akcie důvod zvolnit svoje tempo růstu.

Fondy Pioneer měly v minulosti hodně špatnou pověst. Pamatuji si, jak podomně prodávali neuvěřitelní amatéři a hodně lidí na to doplatilo. Například moje teta. Co se od té doby změnilo? Kdo fondy prodává nyní? Rozumí tomu? Hezký den. Zdena Zímová, Trutnov

Dobrý den, paní Zímová. Předně mě mrzí špatná zkušenost vaší tety s investováním. Dobrý poradce by měl rozumět nejdříve klientovi, pak až kapitálovým trhům. Po poradci nemůžete chtít, aby věděl, jestli akcie nebo dluhopisy porostou, ale aby vám dokázal doporučit vhodný produkt, kterému také musí rozumět. Kvalitu investičního poradenství ovšem nelze spojovat se špatnou výkonností akciových trhů za poslední dekádu.

Myslím si, že za posledních deset let obecně nastal velký posun. Dvě krize krátce za sebou přiměly klienty k větší opatrnosti a povědomí o riziku. Pamatuji si dobu, kdy se o měnovém riziku moc nemluvilo. Pak najednou v létě 2002 domácí měna prudce posílila a investoři si spočítali, o kolik se snížila hodnota jejich cizoměnových investic po přepočtu do korun. Od té doby jich stále více požadovalo korunové nebo do korun zajištěné produkty. Navíc pokračující posilující trend koruny je v tom utvrzoval.

Spousta investorů vyzkoušela také akcie a zjistila, že na to nemá. Dobrý poradce by to měl včas rozpoznat a těmto "drahým" experimentům, které nelze vrátit zpět, zabránit. V tom je jeho hlavní hodnota pro klienta. Za posledních deset let se také změnila a rozšířila nabídka investičních produktů, ve které se najde vhodný produkt pro každý typ klienta. Nemělo by tedy docházet k situacím, kdy poradce doporučuje klientovi jeden investiční produkt, protože žádný jiný v nabídce nemá. Skončila podle vás evropská úvěrová krize, nebo víte ještě o nějakém dalším "Řecku"? Děkuji předem za odpověď. Pavel S.

Podle CDS, které indikují pravděpodobnost bankrotu, a podle výnosu z dluhopisů se situace Řecka v očích investorů nijak nezlepšila. Již dva měsíce se drží výnos z desetiletých řeckých dluhopisů nad deseti procenty. Když bylo na začátku května nejhůř, přesahoval výnos dvanáct procent. Mezi Řeckem a ostatními zeměmi v Evropě, včetně problémovější skupiny PIIGS, zůstává nadále propastný rozdíl. CDS Portugalska, po Řecku druhé nejrizikověji vnímané země, je třetinové a výnosy z desetiletých dluhopisů asi poloviční.

Mám cca 50 procent svých investic ve fondech peněžního trhu, ale nejsem moc spokojena se zhodnocením, které je "nula nula nic". Jaké mám další možnosti, kam bezpečně, ale s lepším výnosem, dát své úspory? Díky Alena I.

Dobrý den, Aleno! Nevím, zda máte na mysli korunové peněžní fondy. Kdybych zhodnocení korunových peněžních fondů poměřoval s inflací, já osobně bych byl spokojený. Ke konci července meziroční inflace sice vyskočila na 1,9 %, ale to je stále méně, než kolik vydělaly za poslední rok korunové peněžní fondy. Ani podle aktuálního výnosu do splatnosti, který se u korunových peněžních fondů pohybuje kolem dvou procent, to nevypadá na zmařenou investici, protože inflační očekávání zůstávají mírná.

Záleží tedy, s čím výnosy porovnáváte. Jestliže jste měla na mysli dolarové peněžní fondy, tak ty opravdu mohly vydělat "nula nula nic", jak uvádíte. Vzhledem k agresivnější monetární politice v USA spadly výnosy krátkých amerických vládních dluhopisů prakticky na nulu, tedy mnohem níže než v Evropě či u nás. Očekávaný výnos vašeho portfolia je možné samozřejmě zvýšit, ale pak je třeba uvést, jak velké výkyvy jste ochotna tolerovat. Mám-li si pod pojmem "bezpečně" investovat vysvětlit, že požadujete minimální výkyvy, pak lze dalším rozložením portfolia opravdu získat jen pár desetin navíc.

Můj finanční poradce mi radí, abych měl 2/3 v akciích? Je to rozumné? Je mi 45 let. Děkuji za váš čas, Ondřej Toman, Brno

Dobrý den, pane Tomane! Předpokládám, že se vás poradce před tímto doporučením ptal na vaše investiční cíle, investiční horizont, rizikovou toleranci, investiční zkušenosti a další náležitosti, aby správně určil váš investiční profil. Jenom podle věku, který uvádíte, totiž nelze správně určit, jaký je pro vás vhodný podíl akcií. Člověk by se měl opravdu vyvarovat zjednodušujících pomůcek, jako např. odečíst od číslice 100 věk a výsledek v procentech považovat za ideální podíl akcií v portfoliu. Podobných, promiňte mi ten výraz, pitomostí, koluje mezi lidmi víc.

Znám velmi mnoho mladých lidi, kteří by si ke svému věku mohli dovolit mít i 80 % akcií, ale při prvním poklesu by ztratili nervy. Buď si to uvědomí sami, nebo je k tomu dovede jejich poradce. Nejlépe ještě před prvním investičním rozhodnutím. Správné investiční poradenství je tedy komplexnější proces, který nelze zjednodušit jen na pár matematických vzorců či dotazníkových otázek. Domnívám se, že dobrý poradce by rovněž neměl přizpůsobovat vaši investiční strategii, tedy i podíl akcií, situaci na trhu. Váš rizikový profil je mnohem důležitější.

Roman Dvořák (34)

Na kapitálových trzích se pohybuje již deset let. Začínal jako investiční poradce a redaktor časopisu Fond Shop. Od roku 2004 pracuje pro investiční společnost Pioneer Investments. Dnes zastává pozici produktového analytika a analytika kapitálových trhů.

Prý jste zcela neoficiálně působil a působíte jako finanční důvěrník některých celebrit. Můžete to komentovat? Miloslav Doubrava

To je trochu přehnané, protože ta setkání jsou více soukromá než pracovní. Osobně jsem se bavil o penězích se dvěma režiséry, z nichž jeden nedávno ve vysokém věku zemřel. Další celebritou je známý skladatel, se kterým si však povídám o filmové hudbě, protože akcie a dluhopisy ho vůbec nezajímají a já to samozřejmě respektuji.

Říká se, že spoustu času trávíte skládáním hudby. Můžete to potvrdit? Má smysl pro abstraktní hudební struktury a rytmus něco společného s porozuměním procesům na trzích? Miloslav Doubrava

V hudbě doslova ležím skoro každý večer, což je taky důvod, proč jsem ještě nedočetl Příštích sto let od G. Friedmana. Hudba se někdy přirovnává k číslům a matematice, Morricone zase viděl paralelu s šachovou hrou. O přirovnání k akciovým trhům jsem ještě nikdy neslyšel. Myslím, že oba procesy jsou úplně jiné. Každý druhý takt v hudbě se dá přibližně předpovídat. Napoví vám tónina, takt, který se během skladby většinou nemění, rytmus a nálada té hudby. Podle prvních tónů poznáte i skladatele.

To u akciových trhů moc nefunguje. Každý další den na akciových trzích většinou vypadá úplně jinak než předchozí a někdy se trhy chovají úplně jinak, než by se podle všech pravidel dalo očekávat. Například v posledních týdnech a měsících bychom našli hodně dnů, kdy akcie začínaly jedno dvě procenta v plusu, ale skončily zrcadlově v minusu.

Zdravím z Plzně! Kamárad si nedávno koupil nějaký váš nový americký fond a říkal, že je to "bomba", na které vydělá hodně peněz. Je to pravda? Kolik vynáší (ročně)? V čem je tak super? Dík moc za odpověď. Tomáš Zelenka

Jistota v očekávání vašeho kamaráda mě děsí, pane Zelenko. Nevím, co ji způsobilo, jestli slib jeho poradce, nebo pohled na vysokou výkonnost amerických akcií za poslední rok. Přístup k investování do akciových fondů si zasluhuje větší obezřetnost a menší euforii. Akcie mohou opravdu někdy vydělat desítky procent, zvláště po krizích a v dobách, kdy jsou extrémně levné (po poslední hypoteční a úvěrové krizi extrémně levné rozhodně nebyly a nejsou) a při rostoucích vyhlídkách pro ekonomiku a firemní zisky. Mohou však také desítky procent ztratit, a to rychleji, než stihnete reagovat. Americký akciový index spadl během dvou měsíců, května a června, asi o 17 procent. Je třeba mít na zřeteli, že zisk je vždy nejistý, ale výkyvy jsou běžné.

Za druhé, co je dobré pro vašeho kamaráda, ještě nemusí být dobré pro vás. Vaše očekávání a tolerance k riziku mohou být zcela odlišné, proto pro vás mohou být vhodnější zcela jiné typy investic.

Dobrý den, kolik peněz bych měl mít zainvestováno v české koruně, a kolik v euru nebo dolarech? Ideální podíl? Ivoš

Díky za dotaz, Ivoši! Domnívám se, že běžný investor se obejde bez cizoměnového portfolia. Samozřejmě už tím, že investuje do cizoměnových investic bez zajištění do koruny, cizí měnu v portfoliu drží. Nevidím proto důvod kupovat si eura nebo dolary, držet je na nízko úročených účtech v bankách a snažit se odhadovat měnové pohyby. Úspěšnost těchto spekulací nebývá vysoká. Korunový konzervativní investor by měl mít výhradně korunové nebo do korun zajištěné investice. Měnové riziko považuji za přípustné pouze u rizikové části portfolia s nejvyšším potenciálem zhodnocení, kde navíc není možné zajištění do korun.

The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
včera v 21:48

The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu

Vladimir Putin se nepochybně cítí samolibě. Ruská ekonomika by měla být v krizi, ale není. COVID-19 nyní vyvolává...
Rusko Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí
včera v 19:51

Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí

Státem kontrolovaná ruská ropná společnost Rosněfť oznámila ukončení svého podnikání ve Venezuele. Svá aktiva v této...
Venezuela Rusko Ropa
Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli
včera v 17:23

Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli

Stát bude hradit skutečnou škodu, která lidem vznikne kvůli opatřením proti koronavirové epidemii. Ministryně financí...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku
včera v 17:06

Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku

Japonský premiér Šinzó Abe slíbil bezprecedentní balíček kroků, které mají zmírnit dopady pandemie koronaviru na...
Japonsko Asijská ekonomika Koronavirus
Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli
včera v 15:21

Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli

Společnost OneWeb, která plánovala vytvořit celosvětovou satelitní internetovou síť, požádala ve Spojených státech o...
Internet Bankrot Spojené státy americké (USA)
Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to…
včera v 14:39

Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to odmítá

Italský premiér Giuseppe Conte vyzval Evropskou unii, aby začala vydávat "evropské dluhopisy pro oživení ekonomiky",...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU
Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU
včera v 12:08

Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se kvůli krizi způsobené koronavirem obává o soudružnost Evropské...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %,…
Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %,…
včera v 11:25

Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %, Raiffeisenbank varuje před ještě hlubším poklesem

V případě, že omezení ekonomiky kvůli opatřením proti šíření koronaviru budou trvat většinu druhého čtvrtletí, česká...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Trump slíbil, že USA vyrobí 100 tisíc plicních ventilátorů
včera v 11:22

Trump slíbil, že USA vyrobí 100 tisíc plicních ventilátorů

Americký prezident Donald Trump v noci na sobotu prohlásil, že Spojené státy vyrobí za 100 dní 100 tisíc plicních...
Spojené státy americké (USA) Koronavirus Zdravotnictví a zdravotní péče
Český rozhlas: Vnitro popírá existenci analýzy, o níž mluvila…
včera v 11:07

Český rozhlas: Vnitro popírá existenci analýzy, o níž mluvila Schillerová v souvislosti se změnou právního základu nouzových opatření

Ministerstvo vnitra popírá, že zpracovalo analýzu změny právního základu nouzových opatření, která vyhlásila vláda...
Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání
Airbnb šetří, pozastavuje marketingové aktivity
včera v 10:02

Airbnb šetří, pozastavuje marketingové aktivity

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, pozastavila veškeré své marketingové aktivity...
Sdílená ekonomika Koronavirus
Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie
Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie
včera v 08:33

Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti Británie o jeden stupeň na...
Spojené království Koronavirus Rating
Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům
27. 3. 2020 21:42

Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům

Spojené státy nakoupily velké množství plicních ventilátorů, které jsou klíčové při záchraně pacientů s koronavirem....
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Zdravotnictví a zdravotní péče
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
27. 3. 2020 21:30

Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy výrazně vzrostly

Americké akcie v pátek po předchozím vysokém třídenním růstu oslabily. Znovu se objevily obavy o další osud americké...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy
27. 3. 2020 20:56

Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy

Firmy prakticky na celém světě čelí tlaku, aby kvůli koronaviru preventivně nevyplácely dividendy. Ve Francii o to...
Dividendy Zpětné odkupy akcií Světové akcie
Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75…
27. 3. 2020 20:47

Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75 let

Ekonomika Latinské Ameriky letos kvůli koronavirové pandemii sklouzne do nejhlubší recese od druhé světové války....
Latinská Amerika Hospodářský růst HDP
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
27. 3. 2020 18:43

Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2,2 bilionu dolarů, dokument následně podepsal Trump

(AKTUALIZOVÁNO) Americká Sněmovna reprezentantů v pátek schválila návrh zákona na podporu ekonomiky zasažené pandemií...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Podpora ekonomiky
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
27. 3. 2020 18:18

MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne

Globální ekonomika v letošním roce kvůli globální pandemii nemoci COVID-19 klesne a mimořádně vysoký počet zemí bude...
Mezinárodní měnový fond Hospodářský růst Světová ekonomika
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
27. 3. 2020 18:00

Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním horizontu ale skončily v plusu

Obchodování na západoevropských burzách začalo v pátek v červených číslech. Přetlak byl před víkendem na straně...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
27. 3. 2020 17:38

Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste

Hrubý domácí produkt (HDP) Itálie v letošním roce kvůli negativním dopadům koronaviru klesne o 6,5 %. Zadlužení země...
Itálie HDP Koronavirus