Mladé trhy: Investoři musejí pozorně vybírat
|

Mladé trhy: Investoři musejí pozorně vybírat

Kdo chtěl dříve na akciích více vydělat, mohl vsadit plošně na rozvíjející se trhy. Hlavní indexy těchto trhů se však v posledních měsících vyvíjejí stále více v souladu s těmi vyspělými. Z této korelace mladých trhů s vyspělými vyplývá jediné – investoři musejí pečlivěji vybírat růstové trhy ze stále rozmanitějšího koše těch rozvíjejících.

Světové akcie Afrika

Korelace mezi akciemi rozvíjejících se trhů a těch vyspělých je v současnosti dokonce vyšší než během světové úvěrové krize.

Mladé trhy ve srovnání s vyspělými trhy

Sázka na tzv. frontier markets

Pro investory sázející na růst jsou dnes zajímavé například rizikovější trhy v Africe nebo Perském zálivu. Ty nabízejí vyšší zhodnocení, než je průměr všech "emerging markets".

Lze je zařadit mezi tzv. "frontier markets", tedy neprozkoumané, nebo také hraniční, okrajové trhy.

Vývoj indexů frontier markets k 17. srpnu Například index MSCI FM Africa letos posílil zhruba o 18 procent, zatímco americké akcie jsou 3 procenta v minusu a MSCI Emerging Markets těsně pod nulou.

Americké akcie, akcie afrických frontier markets a mladých trhů

Atraktivitu, resp. její rozdílnost, mladých trhů ilustrují i hlavní akciové indexy zemí BRIC. Čína patří mezi letošní propadlíky mezi světovými burzami, ale ani další velké rozvojové země (kromě Indie) nenabízejí letos, vyjádřeno zhodnocením akcií, žádný zajímavý výnos.

Akcie v zemích BRIC
Zdroj: Reuters