Bavlna: Cena bude růst díky nižší produkci
|

Bavlna: Cena bude růst díky nižší produkci

Nestabilní počasí, které vede k horší úrodě a vyprodávání zásob. Oživení poptávky navázané na hospodářský růst v Číně, Indii a Pákistánu. Cena bavlny by měla v horizontu 3 až 6 měsíců dále růst.

Komodity Bavlna

Hlavní důvody pro růst ceny bavlny

Cena bavlny

Počasí Krátkodobé momentum vzhůru získala bavlna v posledních týdnech zejména díky zprávám o špatném počasí. V zimě a na jaře postihlo Čínu rozsáhlé sucho, které bylo s příchodem léta vystřídáno záplavami. V minulém roce se zde sklidilo o 15 procent méně bavlny než v předchozí sezóně. Velikost úrody by se i letos mohla snížit o 5 až 10 procent.

Situace je vážná i v Pákistánu. Záplavy vyvolané silným monzunovým deštěm zasáhly 30 procent bavlněných polí. Produkce bude pravděpodobně na úrovni 10,3 milionu žoků, což je výrazně méně oproti předchozímu odhadu na úrovni 14,7 milionu. Spotřeba země překonává 15 milionů žoků.

Globální produkce a spotřeba bavlny

Nabídka dlouhodobě zaostává za spotřebou Podle odhadu Ministerstva zemědělství USA by globální produkce bavlny měla v marketingovém roce 2010/11 dosáhnout 117 milionů žoků (1 žok = 480 liber). To je o 15 procent více než v předešlé sezóně, kdy bylo dosaženo 6letého minima.

Ani toto zvýšení však nestačí na pokrytí prudce rostoucí spotřeby. USDA prognózuje, že globální poptávka vzroste o jedno procento na 121 milionů žoků. Série deficitních let trvá již od sezóny 2005/06.

Spotřeba bavlny

Spotřeba roste zejména v Asii – globální recese v letech 2008 a 2009 měla na poptávku po oblečení a látkách negativní dopad. Čína, která spotřebovává více než 40 procent celosvětové nabídky bavlny, zaznamenala pokles poptávky po této komoditě z 51 na 44 milionů žoků.

Hospodářské zotavení s sebou přineslo i růst spotřeby bavlny na současných 50 milionů. Čína by podle odhadu Sdružení pro import a export textilií měla v tomto roce vyvézt rekordní objem textilních výrobků. Meziroční nárůst by měl dosáhnout 20 procent.

V Indii, která je druhým největším spotřebitelem bavlny na světě, byl zaznamenán obdobný vývoj poptávky po bavlně, i když propad v recesi byl mnohem slabší. Očekává se, že v tomto roce zde bude pokořen nový spotřební rekord. Globální zásoby bavlny a jejich poměr ke spotřebě

Zásoby jsou nebezpečně nízké Důsledkem nízké produkce došlo k prudkému snížení zásob. USDA předpokládá, že v sezóně 2010/11 propadnou konečné celosvětové zásoby na 45,6 milionu žoků. To je nejnižší úroveň od roku 1996/97.

Poměr zásob ke spotřebě by se mohl snížit až na 38 procent. Naposledy byl tento poměr tak nízko v roce 1993/94. Panické nákupy tehdy vyhnaly cenu z 60 na 110 centů za libru.

Provozní náklady na pěstování vybraných komodit v USA

Farmáři nechtějí pěstovat bavlnu Oproti obilninám bylo pěstování bavlny v posledních letech relativně méně výnosné. I proto se od roku 2004/05 snížila globální sklizená plocha z 35,7 milionu na 30,3 milionu hektarů v minulém roce. Letos by pravděpodobně mohla vzrůst na 32,6 milionu.

Farmáři bojují s dlouhodobě rostoucími náklady. Podle poslední prognózy Ministerstva zemědělství USA by letos měly provozní náklady na pěstování bavlny dosáhnout 451 dolarů za vysazený akr, přičemž ještě v roce 2003 to bylo 304 dolarů. Pro srovnání náklady na produkci pšenice pravděpodobně dosáhnou 124 dolarů, akr sóji si vyžádá 130 dolarů a v případě pěstování kukuřice prognózuje USDA provozní náklady v rozsahu 288 USD za akr.

Cena bavlny - technická analýza

Technická analýza

Cena bavlny se nachází v dlouhodobém vzestupném trendu. Krátkodobý 21denní (modrá křivka) i střednědobý 50denní (červená křivka) klouzavý průměr zamířil v posledních dnech prudce vzhůru. Na ceně 85 amerických centů se nachází poslední významná rezistence. Její proražení by mohlo vyvolat další výrazné zhodnocení.

Možná rizika

  1. Nenaplnění spekulací o rozsahu škod způsobených záplavami v Pákistánu a Číně by mohlo odstartovat vybírání zisků. Poměrně dobré počasí je v USA, takže odhad úrody v této zemi může být ještě navýšen.

  2. Bavlna zdražila od počátku roku víc než syntetická vlákna, jejichž cenu udržuje nízko stagnující ropa. Výrobci textilií pravděpodobně budou bavlnu substituovat.

  3. V případě přetrvání zvýšené ceny bavlny se dá očekávat, že farmáři již na počátku zimy oznámí záměr rozšířit v nové sezóně osev této komodity.