Centrální bankéři, pozor! Zlatý standard je tu!
|

Centrální bankéři, pozor! Zlatý standard je tu!

V malajské provincii Kelantan vláda zavádí měnový systém založený na zlatě a stříbře. Měnový systém ve vyspělých zemích je přitom založen na papírových penězích, které jsou kryty dluhy. Vezmou si centrální bankéři příklad z této první vlaštovky?

Zlato Měny Malajsie
Celkový objem dluhu v USA k HDP

Při pohledu na vývoj objemu dluhů v ekonomice ve vyspělých zemích zjišťujeme, že jejich množství v minulosti výrazně rostlo, především od 80. let minulého století. Umožnil to konec zlatého standardu na začátku 70. let, který mimo jiné sloužil jako přirozený prostředek ke "kontrole" množství dluhu v ekonomice.

Jeho odstranění znamenalo konec masové kontroly a přechod této moci do rukou vyvolených: centrální banky a vlády. Po desítkách let fungování systému tvorby a regulace nekrytých papírových peněz se nacházíme v těžko řešitelné situaci – tempo hospodářského růstu zpomaluje a objem dluhů k HDP dosahuje několikanásobku HDP.

Přes rekordně nízké krátkodobé sazby je hospodářské oživení nevyrovnané a křehké. Proto centrální banky přicházejí s novými netradičními nástroji včetně emise nových nekrytých peněz skrze nákupy cenných papírů na kapitálovém trhu.

Nacházíme se ve stavu, kdy přirozené síly v ekonomice tlačí na redukci dluhů, ovšem centrální banky včetně vlád jdou proti. Hlavním problémem je, že za desítky let se nahromadilo velké množství dluhu, který zvyšoval úroveň poptávky, a ta se promítala do růstu produkčních kapacit.

Koloběh se však otočil – objemu dluhu se rychle propadl a poté stabilizoval díky zásahům států a centrálních bank. Je zřejmé, že nastal čas repase bilancí všech subjektů – od firem, přes domácnosti až po stát. Tato očista nebude bezbolestná. Historie říká, že jde o dlouhý proces, který je spojen s nízkým růstem hospodářství (v tom lepším případě) a dezinflací.

Návrat zlatého standardu

Toto je ukázka systému, kde chybí přirozený "tlumič" budoucích šoků a který je dnes velmi nestabilní. Kdyby fungoval zlatý standard, tak jak má, tato rizika by se výrazně snížila. O návratu zlatého standardu se zatím spekuluje a veřejnost se z odpovědných míst dozvídá, že zlatý standard je nepraktický a nepoužitelný. Nejde o žádné překvapení. Souhlas by znamenal konec jejich kontroly nad měnovým systémem.

Kelantanský dinár

Minulý týden však přišla zajímavá zpráva z Malajsie z provincie Kelantan, kde se hovoří o nejvýznamnější islámské změně za posledních 100 let. O co jde? Tamní vláda se rozhodla zavést měnový systém založený na zlatě a stříbře. Prozatím bylo vyraženo mincí za cca 2 mil. USD. Pokud bychom uvažovali, že se razily pouze dináry (jeden zlatý dinár cca 183 USD), připadá jedna mince na 400 obyvatel provincie. Vedle dináru budou existovat i mince s nižší hodnotou kolem 5 USD. Vedle této formy peněz bude pochopitelně existovat stávající model papírových peněz.

Lokální vláda chce těmito novými penězi proplácet mzdy svých zaměstnanců a k akceptaci této formy peněz se již přihlásilo více než tisíc obchodů a restaurací. Tato snaha neuškodí ani vládní islámské straně PAS, protože dle islámských pravidel se preferuje taková forma peněz, která má stabilní vnitřní hodnotu, což o papírových penězích nelze říci.

Co na to centrální banka?

Zajímavé bude sledovat, jak se k tomuto kroku postaví tamní centrální banka, protože dle zákona má výsadní právo na emisi peněz. Půjde o překročení zákona? V USA by to tak nebylo, protože tamní úprava hovoří o tom, že jedinec má právo odmítnout peněžní vypořádání, což nahrává jiným formám peněz.

V každém případě se stále častěji ozývají hlasy, které nesouhlasí se stávající měnovou politikou a vynakládáním nových miliard a bilionů na nekvalitní a toxická aktiva. Proto se hledají nové formy peněz, které by měly stabilní vnitřní reálnou hodnotu. Zlato je jednou z možností s obrovskou historickou zkušeností.

Návrat k plnohodnotnému standardu nám prozatím nehrozí, ale pokud dojde alespoň k částečnému přechodu, pak platí, že kdo bude na začátku tohoto řetězce, bere nejvíce. Možná, že si Kelantan zadělal na hvězdnou budoucnost. Kdo další bude následovat?