Burzovní kalendář 23. 8. - 27. 8. 2010
|

Burzovní kalendář 23. 8. - 27. 8. 2010

Wall Street bude v novém týdnu naslouchat především projevu šéfa Fedu Bena Bernankeho a navíc porovnávat nová data z nemovitostního a pracovního trhu. Na pražské burze jde do finále výsledková sezóna, své čtvrtletní výsledky zveřejní hned čtyři společnosti.

Wall Street

Většina amerických akcií utrpěla v minulém týdnu menší ztráty, měřeno indexem S&P 500 0,7 %. Obchodování bylo však objemově velmi slabé, protože si řada investorů a makléřů v závěru srpna jako pravidelné užívá dovolené.

Trh netrápí jen nízké objemy obchodů, ale především řada makroekonomických otazníků.

"Trh je zaseknutý. Buď dostanou investoři data, která potvrdí, že jdeme do další recese, nebo přijdou informace, které to vyvrátí," říká Bill Stone, hlavní stratég z PNC Wealth Management. (zdroj: CNBC)

Další směřování akciových trhů může proto ovlivnit především páteční projev šéfa Fedu Bena Bernankeko.

Ekonomové očekávají, že dá na stůl více podrobností o tom, jakým způsobem bude dál stimulovat ekonomiku, a upřesní, jak velké budou odkupy dluhopisů, se kterými Fed "zlehka" začal v minulých týdnech.

"Pokud poroste nezaměstnanost, je pro Fed nejlepším řešením další kvantitativní uvolňování," říká Mark Zandi, hlavní ekonom ze serveru Economy.com.

Z makrodat se bude nejvíce pozornosti točit okolo středeční hodnoty objednávek zboží dlouhodobé spotřeby (odhad +3,0 %), dále budou investoři sledovat pravidelné čtvrteční žádosti o podporu v nezaměstnanosti (odhad 485 tisíc) a páteční revizi hrubého domácího produktu za druhé čtvrtletí.

"Očekávám růst jen ve výši 1,1 procenta," napsal v reportu klientům Steven Wieting, ekonom ze Citigroup, který tak snížil svůj původní odhad o půl procentního bodu.

Odolnost realitního trhu vůči případné recesi s dvojitým dnem prověří v týdnu prodeje stávajících a nových domů.

Trh by se také mohl dočkat nových fúzí a akvizic, které v srpnu nabyly na síle. Jen v minulém týdnu nakupoval například Intel, který za výrobce bezpečnostního softwaru McAfee zaplatil 7,7 miliardy USD.

Podle agentury Thomson Reuters dosáhl objem fúzí a akvizic v srpnu téměř 90 miliard USD, což jen nejvíce od podzimu loňského roku.

Samotný závěr americké výsledkové sezóny obstará například prodejce rychlého občerstvení Burger King nebo výrobce čipů JDS Uniphase.

datum událost
23-27/8 Výsledková sezóna (Burger King, Toll Brothers, Tiffany, JDS Uniphase)
24/8 Prodej stávajících domů
25/8 Zboží dlouhodobé spotřeby
27/8 HDP za II. čtvrtletí
27/8 Vystoupení Bena Bernankeho (Fed)

Pražská burza

České akcie zakončily týden tam, kde přibližně začaly, a to na úrovni 1 173 bodů (-0,02 %) u indexu PX.

V nadcházejícím týdnu by je kromě vlivů okolních burz mohl ovlivnit závěr české výsledkové sezóny, který bude patřit především společnostem NWR a Pegas Nonwovens.

Uhelná NWR oznamuje ve čtvrtek před začátkem obchodování a podle odhadů vykáže čistý zisk ve výši 151 milionů eur. (zdroj: ČS)

To, že se NWR vrací do černých čísel, by mohlo znamenat návrat dividendy.

"Očekáváme, že NWR obnoví výplatu dividend, a to přibližně ve výši 0,13 EUR za pololetí," říká Petr Bártek, analytik ČS.

Lepší hospodaření ani dividenda by však podle Milana Vaníčka, hlavního analytika Atlantik FT, neměly přinést výraznější impulz pro akcie NWR.

Svá čísla odkryje také znojemský výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens.

"Domnívám se, že Pegas vykáže hluboký pokles provozního zisku, především kvůli růstu cen vstupních surovin," říká Radim Kramule, burzovní analytik z České spořitelny.

Pegas by měl i přes očekávaný pokles provozního a čistého zisku podle Radima Kramuleho vykázat za prvních šest měsíců růst tržeb o 27 procent na 35 milionů eur.

Výsledek hospodaření v týdnu zveřejní také developerská společnost ECM a síť autobazarů AAA Auto. Obě firmy však kvůli zanedbatelnému objemu obchodů na pražské burze nejspíš žádné "větší vzrušení" nepřinesou.

datum událost
25/8 ECM - hospodářské výsledky
26/8 NWR, AAA Auto, Pegas - hospodářské výsledky

Česká výsledková sezóna: Kdo a kdy oznamuje

Eurozóna

Západoevropské akcie zakončily minulý týden na měsíčních minimech. Důvodem negativní nálady byly přetrvávající obavy nad budoucím ekonomickým vývojem v eurozóně. Index DJ EuroStoxx 50 v minulém týdnu ztratil 2,4 procenta.

Předposlední srpnový týden se budou investoři snažit najít optimismus například v hodnotě indexu firemní nálady IFO, která bude zveřejněna ve středu (odhad 104,3 bodu).

Na evropské výsledkové listině se příští týden objeví například výrobce piva Heineken nebo přední bankovní dům Crédit Agricole.

datum událost
23-27/8 Výsledková sezóna (Heineken, Crédit Agricole, L´Oreal)
23/8 Index nákupních manažerů v EU
25/8 IFO - index firemní důvěry v Německu