Jsou akcie stále drahé?
|

Jsou akcie stále drahé?

Zdálo by se, že nejsou. Ano, akcie jsou skutečně výrazně levnější než v době největších tržních bublin. Stále jsou však nad historickým trendem. Z tohoto pohledu je namístě čekat spíše obchodování "do strany" než nějaký silný růst. A s pohledem na vývoj makroekonomických indikátorů v posledních týdnech budou možná akcioví investoři rádi za cokoli jiného než pokles.

Státní dluhopisy Ocenění Světové akcie Dividendy
Historický vývoj P/E

Na grafu je vidět vývoj průměrného P/E za předchozích deset let upraveného o inflaci. "P" vyjadřuje cenu indexu S&P 500 a jeho předchůdců, "E" je průměr zisků očištěný o inflaci za předchozích deset let.

P/E

poměr tržní ceny akcie vůči čistému zisku; čím nižší je tato hodnota, tím je daná akcie relativně levnější

I přes současnou korekci cen akcií stojí americké firmy více, než stály v průměru za posledních 130 let. K dosažení tohoto historického průměru hodnoty akcií by byla zapotřebí korekce okolo 17 procent.

Samozřejmě se na průměrné P/E nelze dostat za krátkou dobu, nejde jen o dosažení průměrné hodnoty na pár měsíců, ve hře jsou celá léta. Přesto je dobré si toto srovnání uvědomit.

P/E: 10 nejlepších akcií

Dividendy, nebo dluhopisy?

Srovnání výnosů

Zajímavé je i srovnání dividendových výnosů, které jsou samozřejmě vztaženy k ceně akcií, a výnosů amerických vládních dluhopisů a státních cenných papírů chráněných proti inflaci (TIPS).

James Hamilton, analytik z Econbrowser.com, se domnívá, že vhodnější pro srovnání s dividendami jsou právě výnosy TIPS. Pokud má pravdu, platí následující závěry pro historická období deflace, tedy ta, kdy byly dividendové výnosy vyšší než výnosy vládních 10letých dluhopisů.

TIPS

americké státní dluhopisy chráněné proti inflaci

"Ten, kdo dnes kupuje akcie, může zpravidla počítat s vyšším okamžitým výnosem než u TIPS, navíc když může počítat s budoucím růstem dividend," vysvětluje Hamilton. "Ve srovnání s vládními dluhopisy jsou akcie ještě výnosnější."

Samozřejmě. Ale akcie jsou také ve srovnání s vládními americkými dluhopisy mnohem rizikovější. Investore, uvažuj, a vyber si!

Zdroj: Financial Times