Cramer: Drobní investoři utíkají z trhu. Chyťme je za límec!
|

Cramer: Drobní investoři utíkají z trhu. Chyťme je za límec!

"Drobný investor nevěří trhu," hořekuje Jim Cramer ve své akciové show Mad Money. Svá slova dokumentuje odlivem prostředků z investičních fondů zaměřených na akcie. Za prvních 7 měsíců tohoto roku totiž podle údajů The New York Times drobní investoři stáhli z akciových fondů na 33 miliard dolarů.

Státní dluhopisy Světové akcie
Americké akcie vs. americké dluhopisy

A kde úspory Američanů končí? Světe div se, v dluhopisech: "Za stejný čas přiteklo do dluhopisových fondů 185 miliard dolarů," uvádí známý investor s podivem, neboť výnosy Treasuries (vládních dluhopisů) se blíží historickým minimům. "Být aktivní na akciovém trhu je přitom nejlepší způsob, jak si doplnit svou výplatní pásku," říká známý investiční agitátor.

"Dluhopisy vám dají pocit jistoty, ale jejich výnosy vám na zaplacení vzdělání dětem, ani na zabezpečení ve stáří stačit nebudou," vzkazuje a dodává několik podmínek, jejichž splnění by vedlo k návratu drobných investorů na akciové trhy, což Cramer považuje za žádoucí.

1) Investor musí vědět, že nedojde k podobným chybám, jako 6. května: Dow Jones tehdy v důsledku technické chyby během několika minut propadl takřka o tisíc bodů.

2) Prezident Obama musí deklarovat, že daně z kapitálových zisků a dividend zůstanou nízké.

3) "401(k)" (populární označení pro americkou legislativu upravující penzijní spoření) by měl být řízen účastníky, aby si mohli sami nadefinovat svá portfolia.

4) Cramer chce, aby SEC (americký tržní regulátor) najal 50 tisíc nových zaměstnanců. Posílení kapacit regulátora má eliminovat strach drobných investorů ze zneužití jejich peněz.

5) Burzy by měly mít větší pravomoc především, především pokud jde o okamžité zastavení obchodování v případě indicií o pochybných praktikách.

6) Vláda by měla rozhodnout o IPO General Motors, aby daňoví poplatníci, kteří se podíleli na sanaci této automobilky, mohli participovat na jejích budoucích úspěších.

Další zajímavosti ze světa investic najdete na serveru iPoint.cz