Kam zmizel 1 bilion dolarů z fondů peněžního trhu?
|

Kam zmizel 1 bilion dolarů z fondů peněžního trhu?

1,1 bilionu dolarů stačilo od začátku roku 2009 zmizet z fondů peněžního trhu ve Spojených státech. Může to být následek slabých výnosů z investic do peněžního trhu, nebo si možná investoři uvědomili, že v době krize mohou tyto fondy propadnout nebývale rychle, přesunuli aktiva do vládních dluhopisů.

Investování
Dolary

Nikdo dnes přesně neví, kam peníze odplynuly. Investovali je investoři do firemních dluhopisů? To by se dalo vyvodit z významného posílení dluhopisových fondů počátkem roku 2009, kdy se peněžní toky fondů odhadovaly na 700 miliard dolarů.

Nebo jsou na bankovních účtech s vysokým výnosem a ve vládních dluhopisech?

Lidé mohli peníze utratit

Nabízí se i další alternativa – třeba je jednoduše utratili spotřebitelé. Peníze 1 600 fondů peněžního trhu totiž někde být musejí. Část z 1 bilionu mohla jít do dluhopisových fondů, obrovská částka však klidně mohla sloužit k úhradě každodenních potřeb lidí.

Statistické údaje o tom zatím chybějí, přesto se to zdá být velice pravděpodobné. Investiční fondy jsou mezi mladými chápány spíše jako taková prasátka, která mohou kdykoli rozbít. Do důchodu je přece daleko, a podívejte, jak dopadli naši rodiče se svými investicemi na stáří…

Mladí proto neváhají vybrat své investované peníze a zachránit jimi například chřadnoucí firmu nebo domácnost. Konzervativní fondy peněžního trhu s výnosem jen lehce nad nulou nejsou pro ně zajímavou alternativou.

Zdroj: Business Insider