Poučte se ze svých burzovních proher
|

Poučte se ze svých burzovních proher

Přijít na burze o spoustu peněz, na to se těžko zapomíná. Úsloví, které zná většina investorů, ať už profesionálů, nebo těch drobných. Prohra bolí a každý se jí chce vyvarovat. Na akciových trzích však nemá jistotu nikdo. A kdo prohraje, musí se z toho poučit.

Investování
Emoce k investování patří - bohužel

Poslední roky přinesly na akciové trhy vlny růstů a propadů, na kterých bylo možné vydělat, ale také zbankrotovat. Řada investorů se snažila na úkor rizika rychle vydělat, ale zdravý rozum radí zůstat při zdi a spoléhat na jistotu.

Většina investorů tak v posledních měsících volila defenzivní portfolia a méně rizikové investice. Navzdory této snaze se však někteří "spálili" a přišli o drahocenné peníze. Co dělat dál - investovat, zůstat stranou, riskovat?

Existuje mnoho publikací, článků a rad, jak se chovat při obchodování, a to i po velké prohře. Nabízíme 7 nejdůležitějších pouček, na které by neměl žádný drobný investor zapomenout.

1. Mějte otevřenou mysl a naslouchejte. Je rozdíl mezi udržením určité pozice na akcii a zamilování se do ní. Pokud k akcii až moc přilnete, budete ji bránit zuby nehty a nebude lehké se rozhodovat co dál.

2. Žádné akcii nebo sektoru by se nemělo nadržovat natolik, aby ohrozila ziskovost portfolia.

3. Defenzivní strategie je nutnost. Každý by měl mít na paměti míru rizika, pokud chce investovat. 4. Po velké ztrátě si na chvilku odpočiňte. Jakýkoliv obchod po prohře je postaven na vlně emocí, ne na objektivních zprávách a analýzách.

5. Je dobré se poučit hned ze začátku. Dopad není nikdy tak bolestivý, jako když přijdete o celoživotní úspory.

6. Nikdo po vás nejde. Obchodujete vždy sami za sebe, není nutné být paranoidní.

7. Zvenku vypadá obchodování na burze jako neustálé počítání čísel. Ve skutečnosti jde o dvě věci: velikost investice a emoce.

Zdroj: Minyanville.com