7:1 pro ekonomické oživení. Recese se nevrátí, míní čeští investiční experti
Hlavní makroekonomické ukazatele zemí včetně České republiky ukazují, že se ekonomiky dostávají z recese. Přesto se stále více objevují varování, že svět čeká takzvané dvojité dno (double dip) ekonomického vývoje. Investiční web se ve spolupráci s deníkem E15 zeptal osmi vybraných investičních profesionálů, jaký scénář ekonomického vývoje lze čekat. Závěr je jasný - pokud by se ekonomický svět točil podle českých investičních expertů, vítězí jednoznačně prognóza ekonomického oživení.
Oživení : Recese
1:0
Miloš Filip, ředitel distribuce a marketingu ING Investment Management
Ekonomický růst udržitelný je, přestože se dá podle dnešních makročísel očekávat, že bude pohyb vyspělých ekonomik připomínat spíše chůzi než běh a astmatičtí chodci se v tomto závodě budou častěji vydýchávat. Proti oživení velkých ekonomik shodně působí dva faktory: vyčerpala se cyklická potřeba firem doplnit zásoby a vypršel efekt vládních podpor.
Spíše než doširoka rozkročený dynamický býčí trh bych v dalším pololetí očekával selektivní růst vybraných geografických regionů a ekonomických sektorů. Pozitivní výhled máme na růst zisků společností na rozvíjejících se trzích a firem, které s takovými zeměmi obchodují.
2:0
Jan Maňák, ředitel obchodu BNP Paribas Investment Partners
Domnívám se, že ekonomický vývoj bude ve znamení mírného růstu, a to i v delším období. Náš základní scénář takzvané dvojité dno nepředpokládá. Je však třeba rozlišovat mezi ekonomickou situací rozvinutých a rozvíjejících se ekonomik.
Ty rozvinuté balancují na tenkém laně mezi rychlým řešením schodkových rozpočtů při zachování aspoň mírného růstu.
Rozvíjející se ekonomiky stojí na pevné půdě, udržely růst i v roce 2009 a nadále porostou rychleji, tudíž budou stále rychleji dohánět rozvinutý svět. Na druhou stranu, mírný růst globální ekonomiky nemusí nutně znamenat rostoucí akciové trhy.
3:0
Milan Tomášek, hlavní investiční stratég ČP Invest
Pokud hovoříme o růstu ve vyspělých ekonomikách, tak se budeme pohybovat v intervalu mezi podprůměrným růstem a rizikem recese. Důvodem jsou špatná fiskální situace států, která vede ke škrtům v rozpočtech, vysoká nezaměstnanost a velký objem úvěrů v ekonomice. Kdyby byl růst udržitelný, nebyly by krátkodobé sazby tam, kde jsou.
Vzhledem k agresivní politice centrálních bank se domnívám, že riziko návratu do opětovné recese se nám vzdálilo, ale nezmizelo. Důvodem je skutečnost, že problémy léčíme tím, co recesi způsobilo.
4:0
Petr Šimčák, člen představenstva Pioneer Investments
Věřím, že double dip scénář má jen malou pravděpodobnost. Nejpravděpodobnější je růst ekonomiky ve tvaru znaku "inverzní druhé odmocniny", takže pomalejší v příštích letech.
Akciové indexy vyspělých trhů nejsou ani atraktivně levné, ani drahé. Tento scénář hovoří pro lepší výkonnost akciových trhů proti dluhopisovým investicím.
Selektivně vybraná portfolia mají větší šanci než široký index. Záběr by měl být na silné dividendové společnosti, které generují významnou část svých příjmů z rozvíjejících se trhů.
4:1
Jaroslav Brychta, hlavní analytik X-Trade Brokers
Nevidím jediný důvod, proč by problémy, které zapříčinila politika rekordně nízkých úrokových sazeb a bezbřehého vládního utrácení, měla vyřešit politika nulových úrokových sazeb a ještě vyšších rozpočtových deficitů.
Růst cen akcií a většiny dluhopisů je důsledkem expanzivní měnové politiky. Tou se v letech 2008 a 2009 centrální banky snažily hasit požár, který svou rozvolněnou měnovou politikou z předchozích let samy způsobily.
Jakmile tento nový stimul odezní, a první známky pozorujeme již nyní, problémy se vrátí s ještě větší intenzitou. Proto očekávám opětovnou recesi a pád cen akcií.
5:1
Christian Blaabjerg, hlavní stratég Saxo Bank
V mezičtvrtletním vyjádření recesi s dvojitým dnem v západních ekonomikách neočekáváme, ale i kdyby přišla, tak v porovnání se situací na začátku 80. let minulého století by případný druhý pokles ekonomiky netrval dlouho a nebyl by tak hluboký.
Ve druhém pololetí postupně začnou doznívat vládní stimuly a začneme být svědky cenového nastavování nové realitě, podobně jako tomu bylo na americkém nemovitostním trhu, když skončil podpůrný hypotéční balíček. V nejzazším případě do hry vstoupí vládní zásahy, které mohou být však odlišné v Evropě a USA.
6:1
Ondřej Matuška, hlavní portfoliomanažer Conseq Investment Management
Naším základním scénářem na globální úrovni je určité ochlazení tempa cyklického oživení v průběhu druhé poloviny letošního roku, variantu recese s dvojitým dnem vidíme jako méně pravděpodobnou. Přechodné snížení růstové dynamiky po nadprůměrně silných předcházejících čtvrtletích je naprosto normálním jevem v této fázi hospodářského cyklu.
Charakteristickým pro další vývoj by měla být divergence hospodářské situace ve fiskálně stabilních zemích a regionech - sever Evropy v čele s robustní německou ekonomikou, rozvíjející se asijské či středoevropské země včetně ČR.
7:1
Milan Vaníček, hlavní analytik Atlantik FT
Z globálního hlediska jsem spíše optimistou a domnívám se, že nás recese s dvojitým dnem nečeká. Očekávám pozvolný návrat k růstu, který bude muset překonávat některé překážky, ale ty by neměly znamenat obrat do recese. Je možná pravdou, že to nebude rychlý návrat k růstu, jak by si někteří přáli, či jak očekávali, ale postupná stabilizace a lehký růst ano.
Co se týká finančních trhů, domnívám se, že do konce roku bude probíhat obchodování v určitém pásmu s odpovídající volatilitou dle aktuálního sentimentu, které však z trendového hlediska bude buď stagnující, nebo lehce rostoucí.