Burzovní kalendář 13. 9. - 17. 9. 2010
|

Burzovní kalendář 13. 9. - 17. 9. 2010

Wall Street by z ospalé nálady mohly v novém týdnu probudit čarodějnice a několik důležitých makroekonomických indikátorů. Západoevropské burzy prověří indikátor nálady ZEW a na pražské burze si investoři budou moci naposledy nakoupit akcie NWR s nárokem na dividendu.

Wall Street

Vývoj na Wall Street se v uplynulých pěti seancích vyznačoval velmi nízkými objemy obchodů a nedostatkem ekonomických zpráv (Dow +0,46 %).

Zdá se, že tento vývoj investorům zatím vyhovuje, a ani technická analýza neukazuje na větší změnu trendu.

Nuda by mohla skončit v nadcházejícím týdnu, ve kterém čeká trhy ve čtvrtek a v pátek "řádění čarodějnic", tzv. quadruple witching, ke kterému dochází čtyřikrát ročně a jedná se o současnou expiraci opcí a futures na akcie a akciové indexy.

"Příští týden bude skutečným startem do nového měsíce, což přinese nervozitu," říká Brian Overby, opční analytik z makléřské firmy TradeKing. (zdroj: CNBC)

Očekávanou vyšší kolísavost hlavních burzovních indexů mohou ještě přiživit některé důležité makroekonomické indikátory.

V úterý na trh dorazí informace o vývoji srpnových maloobchodních tržeb, které by měly potvrdit mírné oživení (odhad +0,3 %). Ve čtvrtek to budou investory velmi sledovaná týdenní data z trhu práce. Týden zakončí index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity, kde se očekává mírný růst na 70 bodů (minule 68,9 bodu).

Svůj vliv na trhy mohou mít také poslední dva velcí opozdilci americké výsledkové sezóny. Ve čtvrtek oznamují svá čísla softwarový gigant Oracle i společnost Research in Motion, výrobce manažerských telefonů BlackBerry.

datum událost
14/9 Maloobchodní tržby
16/9 Žádosti o podporu v nezaměstnanosti
17/9 Inflace - index spotřebitelských cen
17/9 Index důvěry Michiganské univerzity

Pražská burza

Pražská burza šla v minulém týdnu svým vývojem proti chování indexů na vyspělých trzích. Index PX za týden ztratil skoro tři procenta, když byl jeho vývoj především ovlivněn v indexu silně zastoupenou společnosti Telefónica 02 ČR, která se začala obchodovat bez nároku na dividendu.

Nový týden bude důležitý pro investory uhelné společnosti NWR. Tak se v úterý naposledy obchoduje s nárokem na dividendu.

Českých makroekonomických dat bude jako šafránu, za zmínku stojí jen středeční inflační čísla.

datum událost
14/9 NWR - poslední den obchodování s nárokem na dividendu
15/9 Inflace - index výrobních cen

Eurozóna

Západoevropské burzy v minulém týdnu také bez větší aktivity investorů a přes negativní zprávy o tom, že přední úvěrová instituce Deutsche Bank bude navyšovat základní kapitál, posilovaly (DJ EUROSTOXX 50 +0,5 %).

Z evropského makrokalendáře pro nový týden vyčnívá průmyslová výroba za červenec, a dále pak index ekonomického sentimentu ZEW, kde by mělo dojít k lehkému poklesu na 14,5 z 15,8 bodu.

"Domníváme se, že by lehce pozitivní nálada mohla na trzích vydržet a trhy by v příštím týdnu mohly udržet současné úrovně, či dokonce mírně posílit," napsal v pravidelném reportu klientům Milan Lávička, analytik z Atlantik FT.

datum událost
14/9 ZEW - index důvěry v Německu
15/9 Inflace v EU - index spotřebitelských cen
17/9 Průmyslová produkce v Německu