Proč analytici nedávají nákupní doporučení?
|

Proč analytici nedávají nákupní doporučení?

Přestože analytici zvyšují očekávaní zisků firem na burze, najdeme jen velmi málo doporučení k nákupu. Je důvodem strach z oslabení ekonomiky?

Recese Investiční doporučení Světové akcie Optimismus na trzích
trhy buy sell

Poprvé od roku 1997 je doporučení "koupit" méně než 29 procent. Vychází to z analýzy téměř 160 tisíc doporučení dostupných na portálu Bloomberg. Analytici zůstávají pesimističtí, přestože zvyšují odhady růstu ziskovosti v indexu S&P 500 o 36 %, tedy nejvíce od roku 1988.

Paul Zemsky, vedoucí správy aktiv v newyorské pobočce ING Investment Management, říká: "Když se bavím s akciovými analytiky, podívají se na společnost a říkají, že vypadá velmi dobře – solidní zisky, hodně hotovosti, …, ale co když přijde druhý pokles?"

Dalším důvodem, proč analytici váhají dávat nákupní doporučení, je to, že se akcie v poslední době pohybují velmi podobným směrem. Jsou korelovány více než kdykoli dříve. John Praven z Prudential Investment Advisers si myslí, že proto mají analytici jen omezenou možnost najít dobře vynášející akcie.

Obezřetnost se přenáší z Ameriky i jinam. Více než 54 procent společností působících v USA, Velké Británii, Japonsku a Brazílii má doporučení "držet". Tak vysoký podíl je nevídaný od roku 1997, kdy začal Bloomberg investiční doporučení sledovat. Podíl doporučení "prodat" mírně klesl na 5,1 procenta.

Přestože pesimismus roste, analytici zvyšují očekávání firemních zisků – například u firem z indexu MSCI World, zahrnujícího 24 rozvinutých zemí světa, by měly v příštím roce stoupnout zisky o 28 procent. Index MSCI se obchoduje na zhruba 11,5násobku očekávaných zisků. Kromě šesti měsíců po říjnu 2008 se ještě nikdy neobchodoval pod 12,5násobkem ročních zisků. Velká nezaměstnanost oslabí spotřebitelské výdaje, tvořící 70 procent americké ekonomiky. Nezaměstnanost má horší dopady, než analytici očekávali.

William Stone, hlavní investiční stratég z filadelfské PNC Wealth Management, říká, že je všudypřítomná nervozita ohledně ekonomiky pro investory pozitivní, protože dává možnost najít dobrou společnost, která byla trhem sražena dolů a je levná.

Zdroj: Newsweek