Kam investují peníze velké firmy?
|

Kam investují peníze velké firmy?

Americké firmy s tržbami nad 500 milionů dolarů ročně patří k významným hráčům na peněžním trhu. Jejich aktuální chování možná vysvětluje aktuální poklesy výnosů amerických dluhopisů. Píše o tom magazín CFO.

Americká vlajka

Během uplynulého roku finanční ředitelé těchto firem dělali to, co naše babičky, když schovávaly peníze do matrací – dávali peníze na spořící účty v bankách. Ty pak chyběly například v eurodolarových depozitech, pokladničních poukázkách i v dluhopisových fondech (i když těm pomohl příliv peněz od drobných investorů, kteří se stále odvracejí od akcií).

Dva z pěti dolarů, které mají firmy ve své krátkodobé rozvaze, jsou na bankovních účtech. Letos takto firmy hospodaří se 42 procenty hotovosti, loni to bylo 37 a v roce 2008 jen 25 procent těchto "krátkodobých" peněz.

74 procent celkové hotovosti firem přitom míří do 3 základních "bezpečných" oblastí – bank, fondů peněžního trhu a vládních dluhopisů. V roce 2006 bylo takto umístěných pouze 56 procent hotovosti těchto velkých firem. Lze z toho usuzovat, že v té době více věřily rizikovějším, a tedy výnosnějším aktivům.

Někoho to může potěšit – vždyť víme, k čemu bubliny na rizikových aktivech v minulosti vedly, například hned před dvěma lety. Zároveň to není dobrá zpráva pro akciové optimisty – finanční ředitelé velkých firem jsou minimálně zajímavým "medvědím" indikátorem.

Zdroj: CFO