Byron Wien: Boháči vidí budoucnost ekonomiky bledě
|

Byron Wien: Boháči vidí budoucnost ekonomiky bledě

Dvacet pět let pořádá Byron Wien z Blackstone Group letní setkání bohatých individuálních investorů, aby si vyměňovali názory na budoucnost světové ekonomiky a investování. Letos se padesát boháčů (včetně více než deseti dolarových miliardářů) shodlo na pesimistickém ekonomickém výhledu, složitých příležitostech k investování a v negativním názoru na kroky amerického prezidenta Obamy.

Ekonomika Světové akcie Investování
Byron Wien

Wien svým klientům v "referátu" ze setkání napsal, že se bohatí investoři obávají možné další recese a počítají s vleklým, pomalým růstem americké ekonomiky. Obamova administrativa je podle nich nepřátelská k byznysu a znepříjemňuje půjčování peněz i jejich investování. Nejistota ohledně daní zbrzdila i přijímání nových pracovníků.

"Pesimismus je pochopitelný," nediví se Jim Iuorio, obchodník z TJM Institutional Services. "Od začátku kampaně před volbami v roce 2008 byli bohatí označováni demokraty jako zločinci. Ačkoli se politická nálada mění, skutečná změna může přijít až za řadu měsíců, možná let."

Nový trend: Super bohatí investoři se stávají super skeptickými

Akcie v září překvapují

Americkým akciím se podařilo odpoutat od srpnových maxim a během září zatím předvádějí zajímavé růsty. Řada analytiků přičítá jistý podíl na solidní náladě na Wall Street právě změně politického tónu ve Spojených státech. Přesto Obama dál trvá na tom, že daňové úlevy pro bohaté nejsou a nebudou součástí jeho plánu na podporu ekonomiky.

Podle Wiena jsou však investoři opatrní v akciovém výhledu a nevydávají se ve svých odhadech pro rok 2011 nijak vysoko nad hranici 1 200 bodů na indexu S&P 500. Co tedy kupují, když ne tradičně likvidní americké akcie?

Aktuální vývoj amerického akciového trhu sledujte zde Odpověď překvapí jen málo čtenářů Investičního webu. Mezi bohatými se opakovala témata jako prázdné kancelářské budovy, zemědělská půda nebo Afrika. Kromě Afriky, myšleno akcií tamních firem, a možná některých měn, žádná spásná rada pro drobné investory.

Investujte do lesů a půdy, radí expert z Londýna

Mladé trhy: Investoři musejí pozorně vybírat

Kdo víc má, víc ví – a často víc vydělá

Miliardáři mají zkrátka trochu jiné možnosti alokace svých prostředků. Nejsou závislí na podílových fondech nebo na výběru jednotlivých akcií a dluhopisů, pokud tedy nejde o vyložený hit. Jejich investice jsou strategičtější a vyjednané s konkrétními prodejci daných aktiv, například v rámci realitního sektoru.

Drobné investory může uklidnit alespoň to, že v historii se zdaleka ne vždy "Wienova multimilionová partička" trefila v odhadu dalšího vývoje trhů. Například v roce 2007 pouze George Soros a jeden nejmenovaný účastník Wienova setkání předpověděli příchod recese a medvědího trhu. Možná Wien posílá pozvánky na špatné adresy, kdo ví.

Že by světýlko naděje? Možná, ale to měl Wien pozvat přímo vás. Letos se totiž, bohužel pro optimisty, plénum boháčů v zásadě shodovalo. Takže si své další investice pořádně promyslete.

Zdroj: CNBC