Akcie: Na co vsadit, když jde do tuhého
|

Akcie: Na co vsadit, když jde do tuhého

Přiznejme si, že akcie v současnosti nesedí pevně v sedle a k propasti je může posunout i maličkost. V globálním měřítku však o maličkosti nejde. Eskalace nepřátelství na Korejském poloostrově, nezaměstnanost ve Spojených státech a další dluhová katastrofa v Evropě - to vše může přispět k propadu hlavních indexů o 10 až 20 procent.

Krize Světové akcie

Je velmi těžké neprodávat akcie, když jde trh ke dnu. Vždy ovšem existují sektory, které stojí za to držet i přes drastické výprodeje. Z dlouhodobého hlediska se to vyplatí a při vyšší kolísavosti tyto sektory dokonce nabídnou mnohem "plynulejší jízdu".

Maloobchodní řetězce

Spotřební zboží / Maloobchod

Tato oblast není v období slabé ekonomiky zvlášť silná. Fanoušci tohoto sektoru by však neměli opustit kvalitní akcie jako Home Depot nebo Lowe's.

Důvod je jednoduchý. Tyto společnosti jsou defenzivní, což znamená, že jsou dostatečně velké a drží dobře cenu i v těžkých časech. Konkrétně tyto dvě společnosti přežily poslední krizi v dobré formě a z jejich dlouhodobého rozvoje by měli akcionáři jen těžit.

Cummins

Průmysl

Akcie průmyslových společností se většinou po krizi uzdraví jako jedny z prvních. V raném ekonomickém oživení jsme právě teď, takže není sebemenší důvod se těchto akcií zbavovat.

Analytici vyzdvihují z tohoto sektoru hlavně společnost Cummins, která vyrábí dieselové motory. Očekává se, že do roku 2014 by měla zvýšit svou ziskovost ze současných 3,84 dolaru na akcii na 8 dolarů na akcii. McDonald´s

Rychlá spotřeba

Nemusíte panikařit a při propadu prodávat akcie z tohoto sektoru. Pro důvod nemusíme chodit daleko - je podobný jako u průmyslových firem. Jakmile se ekonomika začne vzpamatovávat, akcie spotřebního sektoru jdou nahoru.

Dobrým příkladem je společnost McDonald's. Ta dokázala investorům vydělávat peníze i v nejtěžších dobách, kdy byla likvidita na trzích oproti roku 2007 ani ne poloviční.

Procter & Gamble

Běžné spotřební zboží

Akcie firem z tohoto sektoru jsou v portfoliu nutnou součástí. Produkty těchto společností jsou i v těžkých ekonomických podmínkách velmi žádané.

Přestože recese firmy, jako je například Procter & Gamble, zasáhla, dokázaly se velmi rychle vzpamatovat. Lidé se totiž dlouho neobejdou bez šampónů, pracích prášků a toaletního papíru. S novým managementem v čele je právě P&G výbornou volbou. Zisky by měly společnosti růst tempem 10 procent za rok, investorům tak slibují skvělé zhodnocení.

Technologický sektor

Technologie

Technologický sektor je během recese vždy považován za určitý bezpečný přístav. Akcie netrpí tolik jako ostatní a po prvních náznacích uzdravení stoupají vzhůru.

Mezi hlavní stálice technologického sektoru patří už tradičně Intel a Cisco Systems. Podle analytiků by měly obě společnosti po ziskové stránce růst 11procentním tempem za rok. Akcie těchto firem by neměly za žádných okolností v portfoliích chybět ani během krize.

Zdroj: Forbes