Zlatko Míčka: Do vín bez certifikace bych neinvestoval ani korunu
|

Zlatko Míčka: Do vín bez certifikace bych neinvestoval ani korunu

Víno je reálná investice. Když se něco stane, můžete víno prodat, nebo "alespoň" vypít. Vypadá to možná trochu zastarale, nicméně přesně víte, do čeho investujete a víno máte někde uskladněné, říká Zlatko Míčka, jeden z největších českých expertů na investice do vína.

Investice Víno Bordeaux
Zlatko Míčka s investičními víny

Jaký bude podle vás pro víno "investiční rok 2010"? Signalizují něco již první aukce, například Hospice de Beaune?

Zlatko Míčka (ZM): V tuto chvíli o tom můžeme těžko hovořit. Co si budeme povídat, úroveň ceny vína se stanovuje jednoznačně ve Francii v Bordeaux. Málokdo však ví, že prvním investičním impulzem, který má vliv na ceny v Bordeaux, je již aukce Hospice de Beaune v listopadu, kde se již prodává ročník vína, ve kterém aukce probíhá, čili v listopadu tohoto roku se na této aukci bude dražit ročník 2010. Kdežto v Bordeaux se bude tento ročník prodávat až v roce 2011.

V minulém roce byly v Bordeaux nesporně nejvyšší ceny od roku 2000. Podíváme-li se však na předcházející aukci Hospice de Beaune, zjistíme, že impulz k takovýmto vysokým úrovním cen tam opravdu byl. Jinak tomu nebylo ani v minulých letech. Konkrétně Burgundsko na tom bude tentokrát kvalitativně lépe než Bordeaux, kde byl problém se srážkami. Očekávejte tedy vína kvalitní a méně kvalitní, rozhodně to nelze srovnat s rokem 2009, kde tento ročník "en primeur" je nejlepší za posledních 40 let, což se samozřejmě také odrazilo na cenách.

vína z Burgundska za rok 2010 budu na tom tentokrát kvalitativně lépe než v Bordeaux, kde byl problém se srážkami

Nejmladší "en primeur", do kterého se dá investovat, je ročník 2009. Jak se vyvíjí jeho investiční hodnota?

ZM: Tento velmi úspěšný ročník se prodával za čtyřnásobné ceny ve srovnání s ročníkem 2008. Překvapilo nás, že byl i lepší než ročník 2005, protože jsme očekávali stejnou úroveň, avšak nakonec se ročník 2009 prodával o 20 až 30 % dráž. Pokud ještě je někde nabídka tohoto ročníku za ceny, se kterými se obchodovalo v prvním kole, tak se stále ještě vyplatí do toho investovat. Silně o tom však pochybuji, protože to je už rozprodané a každý by vám to prodal s přirážkou tak 80 až 100 %.

v podstatě za investiční ročník můžeme považovat vždy jen ten poslední, všechny starší ročníky jsou víceméně spotřebitelské

Máte ještě jiné oblíbené ročníky, do kterých lze investovat?

ZM: V podstatě za investiční ročník můžeme považovat vždy jen ten poslední, všechny starší ročníky jsou víceméně spotřebitelské. Nepočítám sem ty, které již začínají mizet z trhu. V tomto okamžiku může do těchto vín investovat a počkat právě na tuto druhou vlnu, kde půjde cena prudce nahoru z důvodu již malého množství vín na trhu. Třeba ročník 2009 ještě asi na trhu seženete, ale nakoupili byste ho už s přirážkou třeba 80 % nad nákupní cenou, za kterou si ho obchodník pořídil. Zlatko Míčka vína miluje

S jakým časovým horizontem investice do vína musí tedy investor počítat, pokud chce své prostředky tímto způsobem zhodnotit?

ZM: U en primeur se to dělí na více skupin. Pro představu v první skupině jsou vína zrající přibližně 5 let, v druhé skupině do 10 let a v té třetí to jsou vína zrající 15 let a více. Prémiová, tedy nejdražší vína jsou samozřejmě z té třetí skupiny. Jejich cena jde prakticky během 1 až 2 let prudce nahoru, ale jsou neprodejná. Čeká se totiž, až uplyne doba zrání a přijde zákazník, který je ochoten zaplatit takto vysokou cenu, protože to víno chce prostě vypít.

Pokud chci víno prodat dříve, ještě před dozráním, tak to ode mě nějaký investor sice koupí, ale požaduje taky prostor pro svoji investici. Tudíž se s ním musím o svůj zisk podělit. Například nakoupím-li víno za 600 a za 2 roky bude mít cenu 1 000, tak ho prodám dalšímu investorovi třeba za 800. Odevzdávám tedy část rozdílu mezi nákupní a aktuální tržní cenou.

pokud chci víno prodat dříve, ještě před dozráním, tak ho ode mě nějaký investor sice koupí, ale požaduje taky prostor pro svoji investici. Tudíž se s ním musím o svůj zisk podělit

fondy těží spíše z toho, že pokud nakoupíte víno ve fyzické podobě, tak se na vás vztahuje daňová povinnost. Na druhou stranu je to reálná investice a kdykoli se něco stane, můžete víno prodat, nebo "alespoň" vypít

V Londýně se dá investovat do vína přes finanční nástroje typu fondů, což může investorům ulehčit práci, tedy správné skladování, a hlavně tak mají možnost lepšího zlikvidnění investice. Dává podle vás fyzická investice do vína stále smysl?

ZM: My uskladnění zajišťujeme, v tom bych neviděl až takový problém. Fondy těží spíše z toho, že pokud nakoupíte víno ve fyzické podobě, tak se na vás vztahuje daňová povinnost. Na druhou stranu je to reálná investice a kdykoli se něco stane, můžete víno prodat, nebo "alespoň" vypít. Vypadá to možná trochu zastarale, nicméně přesně víte, do čeho investujete a víno máte někde uskladněné. Kdežto u investic do těchto typů fondů neovlivníte, zda fond investuje dobře.

Vývoj cen vína se dnes dá sledovat pomocí indexů Liv-ex 100 nebo Liv-ex 500? Je to dobrý indikátor? Máte i vy svůj "osobní" index?

ZM: Tyto indexy se zpravidla řídí jen podle anglického trhu. Mají určitou vypovídací hodnotu, ale nemyslím si, že by to byl indikátor, podle kterého by se měli investoři řídit. Já mám svůj vlastní index, kde průběžně sleduji asi 12 webů, které jsou napojeny na Château, a vím, že skutečně ty miliony lahví vlastní a seriózně s nimi pracují. Podle toho, jak se tam vyvíjejí ceny, vytvářím doporučenou tržní cenu, se kterou se dá uspět. Na základě tohoto zjišťuji zhodnocení od okamžiku nákupu vína, porovnávám výkonnosti v jednotlivých letech apod.

jediný vyvinutý trh s víny, jak už jsem říkal, je v Bordeaux a v Burgundsku. V menší míře bych tu ještě zmínil Itálii a Španělsko

Jsou v těchto indexech zahrnuta také vína z "Nového světa"? Jakou vůbec mají vína například z JAR, Chile nebo USA investiční hodnotu?

ZM: V indexech jsou zahrnuta z největší části vína z Bordeaux, stejně jako my obchodujeme převážně jen s těmito víny. Hlavním důvodem, proč se vína z nového světa tolik neobchodují, je nízká likvidita. Jestliže jsou pitelná v horizontu jednoho až tří let, je zde malý prostor pro investici. Vína také v zásadě nejsou tak kvalitní.

Faktorů působících na kvalitu vína z nového světa je více. Například zavlažování půdy má negativní dopady a ve Francii je tato metoda dokonce zakázána. Vlastně se tam produkují jen vína pro rychlou spotřebu, tedy místní účel. Jediný vyvinutý trh s víny, jak už jsem říkal, je v Bordeaux a v Burgundsku. V menší míře bych ještě zmínil Itálii a Španělsko, kde mají kvalitní, dlouho zrající vína, ale zase s nimi nejde obchodovat jako s víny z Bordeaux, protože produkce je omezená a zdaleka by nenasytila trh. Investování do podílových fondů je možné v řádu několika tisíc korun. Jak veliký je podle vás nutný kapitál k investicím do vína?

pokud se chcete investicím do vína seriózně věnovat, počítejte s kapitálem v rozmezí minimálně 400 tisíc Kč ročně

ZM: Mám na to jednoznačný názor. Jestliže někdo chce do tohoto byznysu vstoupit, počáteční peněžní prostředky bych viděl okolo minimálně 400 tisíc Kč ročně, a to po dobu nejméně 5 let. Ano, lze nakoupit třeba za 100 tisíc, ale je to spíše jen pro vlastní spotřebu nebo jako hobby. Pokud se tomu chcete seriózně věnovat jako investoři, tak musíte počítat s vyšším kapitálem.

Co byste poradil začínajícímu investorovi do vína?

ZM: V první řadě si určitě vybrat někoho, kdo tomu rozumí a pohybuje se v této oblasti, vlastně takového poradce. Ten pak vybere určité druhy vína s ohledem na likviditu a roztřídí je podle dlouhodobosti investice. Takových specialistů, kteří se tím zabývají a jsou schopni v rámci problematiky investovaní do vína poradit, je podle mě v České republice tak 20, možná 30.

Důležité je, že ten, od koho víno nakoupím, mi musí dát záruku předem sjednaného dlouhodobého uskladnění za rozumnou fixní cenu, a hlavně vystavení certifikace. Za pár let totiž, až budete chtít víno prodat, bude každý vyžadovat potvrzení o originalitě vína. Čím dál více se množí internetoví podvodníci, kterým buď zaplatíte a nic vám nepřijde, nebo prodávají necertifikovaná vína za směšnou cenu. Vždy, když je nabídka výrazně pod průměrnou prodejní tržní cenou, není něco v pořádku.

nakupujte jen vína se zárukou předem sjednaného uskladnění a s vystaveným certifikátem zaručujícím originalitu vína

Září je měsíc, kdy se v České republice pije více burčáku než vína. Co vy a burčák?

ZM: Burčák je vlastně taková česká, možná okrajově rakouská rarita. Důležité je si uvědomit, že burčák je burčákem přibližně 6 hodin, po šesti hodinách je to v přeneseném slova smyslu jed. Moji kolegové a vinaři z Francie mají na "český burčák" ještě vyhraněnější názor a nechápou, proč se chceme za každou cenu otrávit (smích).

13. 10. 2018 07:00

Kysilka (6D Academy): Data o zákaznících jsou zlato 21. století, Česko k nim má stále daleko

Česko není montovna, to je klišé, ale je v rámci globálních řetězců někde uprostřed, a tím pádem není prodejcem...
Česká republika Česká ekonomika Informační technologie
10. 10. 2018 18:00

Kupka & Novák: Nástup nového čínského průmyslu je impozantní

Struktura čínské ekonomiky se mění, stále významnější je výroba s vyšší přidanou hodnotou. Typickým příkladem jsou...
Čína Emerging Markets Světová ekonomika
9. 10. 2018 07:00

Pavel Kysilka (6D Academy): Auta využíváme ze 7 %, technologie to změní

Poptávka po osobních vozech na západě by do dvaceti let mohla propadnout na deset procent stávající produkce. České...
Auta Technologie Sdílená ekonomika
8. 10. 2018 12:00

Investorský magazín: Český vodík si razí cestu srdcem USA

Vodík má nakročeno stát se palivem budoucnosti. Technologie, které ho jednou dostanou i pod kapotu vašeho auta,...
Investorský magazín Investiční alternativy Investování
7. 10. 2018 15:00

START Day č. 3: Primoco UAV a UDI CEE od investorů získaly více než 320 milionů Kč. Jak úpis akcií hodnotí jejich zástupci?

V úterý proběhl na trhu START pražské burzy pro malé a střední podniky úpis akcií výrobce bezpilotních letadel...
Akcie ČR Pražská burza Technologie
6. 10. 2018 18:00

Jeff Bezos v roce 1997: Nejbohatší muž světa byl i v začátcích svého byznysu o krok napřed

Zakladatel Amazonu Jeff Bezos je nejbohatší člověk na světě. Nebylo to tak vždy, vlastně ještě celkem nedávno ne....
Amazon Nejbohatší investoři a byznysmeni Byznys a podnikání
6. 10. 2018 12:00

Česko v síti globálních řetězců: Vláda může udělat hodně, bojovat s globalizací ale nemá smysl, tvrdí ekonom

České firmy v obchodních a dodavatelských řetězcích umějí uspět. Nejsou sice zpravidla na vrcholu, ale dokáží se...
Česká republika Česká ekonomika Globalizace
5. 10. 2018 12:00

David Bárta (CityOne): Státy a města musejí podporovat inovace pro lepší život

Lidé se stále více zajímají o to, v čem žijí. Brzdou pro Česko a další středoevropské a východoevropské země je...
Technologie Informační technologie Spotřebitelé
4. 10. 2018 15:00

Pavel Kohout: Riziko amerického penzijního systému a ukolébaná Evropa plná regulace

Americký penzijní systém je z velké části založen na tom, že zaměstnancům spoří jejich zaměstnavatelé. Velké...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Penzijní fondy
2. 10. 2018 12:00

Politolog Strejček: Politiku Donalda Trumpa Evropa nepochopila

Na přelomu 19. a 20. století byla globálním hospodářským hegemonem Velká Británie a na paty jí začínalo šlapat...
Mezinárodní obchod Ekonomické a politické hrozby Donald Trump
1. 10. 2018 12:00

Investorský magazín: Průvodce světem akcií

Pokud máte rádi akcie, aktuální Investorský magazín je přesně pro vás. Svět akcií přibližuje začátečníkům, ale také...
Akciový trh Pravidla a doporučení pro investování Ponaučení pro investory
25. 9. 2018 07:00

Chytrá města: Technologie nás mohou dovést zpět k tradičním hodnotám a výrobkům, věří expert

Chytrá města ukazují, jak je podstatné posilovat demokracii, informovanost a vzdělanost lidí. Poté je možné...
Technologie Informační technologie Spotřebitelé
24. 9. 2018 12:00

Investorský magazín: Předpověď podzimního burzovního počasí v Praze, opční obchody a úspěšné děti

V aktuálním Investorském magazínu se zaměřujeme na podzimní vyhlídky akcií nejen z pražské burzy, poradíme, jak...
Akcie ČR Střední a východní Evropa Rozhovor
22. 9. 2018 07:00

Schneider (Aspen Institute): Otevřenost ekonomiky znamená výhody i rizika, Češi by si to měli více uvědomovat

Osmdesát procent českého zahraničního obchodu je se zeměmi Evropské unie, a mělo by proto smysl odpovídající podíl...
Česká republika Evropská unie Ekonomické a politické hrozby
20. 9. 2018 07:00

Toto je největší výzva pro čínskou ekonomiku, říká ekonom

Nová, bohatší generace Číňanů již nemusí mít takovou chuť tvrdě pracovat, jakou měli ještě jejich rodiče. To by pro...
Čína Emerging Markets Ekonomické a politické hrozby
18. 9. 2018 07:00

Novák (AKCENTA CZ): Čína se dere do čela globálního pelotonu, tak dominantní jako USA ale nebude

Po přepočtu podle parity kupní síly je čínská ekonomika již nyní největší na světě. Spíše než globálním hegemonem se...
Světová ekonomika Čína Emerging Markets
17. 9. 2018 12:00

Investorský magazín: Desáté výročí pádu Lehman Brothers

15. září 2008 vyhlásila bankrot čtvrtá největší investiční banka v Americe. Krach Lehman Brothers odstartoval...
Lehman Brothers Finanční krize Světové akcie
14. 9. 2018 09:00

Pivoňka & Lalka: Regulace není žádná legrace

Ekonomický vývoj a rozvoj technologií mají za následek vytváření nových regulací. O některých ne zrovna povedených...
Česká republika Česká ekonomika Slovensko
13. 9. 2018 18:00

Měnové systémy a technologie: Lokálních měn, platebních platforem a aplikací bude přibývat, peníze na běžném účtu jsou na ústupu

Během finanční krize zamrzly penězovody, na což reagovaly různé segmenty ekonomiky a komunity specifickými řešeními....
Měny Světová ekonomika Trendy
13. 9. 2018 07:00

Pavel Hnát (VŠE): Evropa se na globální scéně přeceňuje, nástup Asie v čele s Čínou pro Česko může být i příležitost

Ekonomický i politický význam Evropy na globální scéně je dlouhodobě nadhodnocován. Současná nejistota ohledně...
Česká republika Ekonomické a politické hrozby Česká ekonomika