Burzovní kalendář 6. 9. - 10. 9. 2010
|

Burzovní kalendář 6. 9. - 10. 9. 2010

Vydrží dobrá nálada na burzách také v druhém zářijovém týdnu? Makroekonomický kalendář je nevýrazný, a proto bude o pohybu akciových indexů rozhodovat především chuť investorů pustit na trh část z obrovské hromady hotovosti, kterou ze strachu o další vývoj na trzích a ve světové ekonomice nashromáždili v posledních měsících.

Wall Street

Návrat z prázdnin "oslavili" investoři nákupními příkazy, od nichž je neodradila ani historicky nepříznivá statistika, která v září obvykle provází vývoj hlavních akciových indexů.

Index S&P 500 rostl čtyři dny v řadě a za týden vykázal zisk ve výši 3,75 %. Obdobně na tom byly také další hlavní burzovní indexy (Dow 2,93 %, Nasdaq 3,72 %).

napsal ve své pravidelné technické analýze pro investicniweb.cz opční obchodník Josef Košťál (Optionslock.cz).

Zdá se, že investoři přece jen začali navyšovat své pozice v akciích, které se podle průzkumu agentury Reuters z předminulého týdne dostaly na šestiletá minima. V kontrastu s úrovní investic v dluhopisech nebo pozicích v hotovosti.

Právě obrovské množství hotovosti, kterou investoři v posledním období akumulovali z důvodů nejistoty na trzích, může být tzv. kontrariánským indikátorem, který by mohl spustit silný růst na trzích.

"Medvědí nálada je všudypřítomná, obavy jsou nafouknuté, důvěra je zlomená, objemy jsou extrémně nízké a výnosy z dluhopisů mizivé. Tato kombinace je ideální pro vzrušující růst," říká Richard Ross, analytik z makléřské společnosti Auerbach Grayson. (zdroj: Reuters)

Podobný názor má také šéf makléřské společnosti Credit Suisse Securities Richard Zinman.

Střídmější pohled na pozitivní start zářijového obchodování má burzovní guru Dough Kass.

"Poslední padesátibodový růst indexu S&P 500 byl způsoben zavíráním spekulací na pokles," řekl pro finanční televizi CNBC.

Makroekonomický kalendář je v nadcházejícím týdnu chudý, za pozornost stojí jen čtvrteční pravidelné žádosti o podporu (odhad 470 tisíc) nebo středeční zveřejnění "Béžové knihy", ve které Fed čtyřikrát ročně komentuje vývoj americké ekonomiky.

datum událost
8/9 Béžová kniha
9/9 Žádosti o podporu v nezaměstnanosti

Pražská burza

Pozitivní start do nového měsíce zažila také pražská burza, která za týden dokázala připsat zisky ve výši 1,68 %.

Index PX se nechal ovlivnit pozitivními daty z pracovního trhu v USA, růstem evropských finančních akcií, částečně také pomohly dobré hospodářské výsledky, které v závěru české výsledkové sezóny přinesly tabáková společnost Philip Morris ČR a Unipetrol.

"Domníváme se, že po výrazném růstu na konci tohoto týdne může příští týden přinést zmírnění pozitivního sentimentu a lehké vybíraní zisků na začátku týdne. Trhu budou chybět impulzy, které by podpořily další růst," tvrdí Petr Sklenář, hlavní ekonom Atlantiku FT.

Burzovní kalendář je v příštím týdnu bohatší na makroekonomická data. Konkrétně to bude vývoj hrubého domácího produktu a nezaměstnanosti v ČR. Ve čtvrtek českou makromozaiku doplní hodnota inflace za srpen.

datum událost
8/9 Nezaměstnanost, hrubý domácí produkt
9/9 Inflace - index spotřebitelských cen

Eurozóna

Západoevropské akcie v minulém týdnu zaznamenaly nejrychlejší růst v posledních dvou měsících a index DJ Eurostoxx 600 přidal 3,5 procenta, když růstový apetit podpořila především nálada na Wall Street.

Nový týden odstartuje index nálady mezi evropskými investory Sentix, dále pak budou důležitá data z německého průmyslu, se kterým je silně spojen budoucí vývoj české ekonomiky.

datum událost
6/9 Sentix - index investorské důvěry v EU
8/9 Průmyslová produkce v Německu
9/9 Bank of England - rozhodnutí o úrokových sazbách