Akcie: Přijde další FLASH CRASH. A bude v tom úmysl!
|

Akcie: Přijde další FLASH CRASH. A bude v tom úmysl!

Eric Hunsader ze společnosti Nanex, která vyvíjí software pro elektronické vysokofrekvenční obchodování (HFT – high frequency trading), předpokládá, že se budou opakovat situace podobné letošnímu 6. květnu, kdy index Dow během pár minut ztratil tisíc bodů. Někdo si ho totiž "objedná".

Světové akcie HFT Flash Crash
Cramer na CNBC

Podle Hunsadera někteří hráči využívají obrovské objemy obchodů ke zpomalení některých vybraných částí trhu a ke shrábnutí zisku doslova konkurenci "před nosem".

K "flash crashi" dojde podle něj úmyslně. Má pro to tři důvody:

1. Pád 6. května byl vyvolán úmyslně

V průměru dochází na NYSE za vteřinu k 10 000 nabídek. 6. května někdo zadal za vteřinu 5 000 nabídek akcií Public Storage. Žádná nebyla akceptována, nedošlo tedy na základě nich k žádnému obchodu. Ale samotná tato nabídka odebrala 25 procent z výkonnosti HFT řešení na parketu NYSE.

Propad Dow 6. května: Jde o černou labuť?

Propad Dow 6. května: 20 minut, kdy trh zemřel

Je tedy jasné, že jeden nebo více traderů pochopilo, že když zahltí počítače NYSE, dojde ke zpoždění v obchodování s ostatními tituly. A protože většina traderů ve světě sledovala zprávy z NYSE pouze v "reálném", lépe řečeno "realistickém" čase, tedy s drobným zpožděním způsobeným zahlcenými počítači na NYSE, ti, kteří o tom věděli, mohli ve stejné vteřině zadat příkazy na arbitráž s dalšími světovými burzami, kde se obchodují stejné tituly jako na NYSE (využít i minimálních rozdílů cen stejné akcie na NYSE a jinde, kde je obchodována).

2. K menším "flash crashům" docházelo i dříve

Například 28. dubna propadly na necelou vteřinu akcie Wal-Martu a Procter & Gamble o 50 centů. Pokud někdo správně naprogramoval algoritmy, protože věděl, že k poklesu dojde, shrábl za vteřinu naprosto vynikající peníze.

3. Systém od května vícekrát zaznamenal velká zpoždění

Kdykoli NYSE musí pracovat s více než 20 000 nabídkami za vteřinu, obchodní systém se zpomalí.

Je to samozřejmě hodně silné obvinění, i když zatím neznámého "pachatele". Hunsader je přesvědčen, že HFT umožňuje zahlcovat trh nabídkami, které nejsou míněny vážně. HFT tradeři se hájí tím, že k tomu zkrátka nedochází, je to ilegální a podobně. Důkazy nejsou. Ovšem HFT už není žádnou žhavou novinkou, a tak není pravděpodobné, že by nelegální postupy nikdy nikdo nevyužíval.

HFT: Počítače přebírají kontrolu nad obchodováním

Hunsader se v oblasti softwarového obchodování pohybuje dvacet let. Tvrdí, že technologie je příliš rychlá na to, aby si ji lidé, zvyklí na "běžné" zločiny, dokázali vůbec představit. Navíc HFT je zatím stále poměrně málo regulovanou oblastí obchodování.

Příklady Wal-Martu, P&G nebo Public Storage jsou minimálně zajímavé. Pokud jich bude přibývat, je velice pravděpodobné, že úřady zpřísní regulaci a oživí spekulace o zdanění jednotlivých transakcí.

Karel Janeček: Na burzách proti sobě bojují počítače

Zdroj: Business Insider