Akcie, které si oblíbili analytici pro letošní podzim
|

Akcie, které si oblíbili analytici pro letošní podzim

Odhady ziskovosti amerických akcií během roku postupně mírně rostou. Analytici věří stále více v to, že firmy dokáží vydělat. Odhady na třetí kvartál počítají s mírným mezičtvrtletním poklesem, ten je však standardní. Meziročně se mají zisky firem z indexu S&P 500 vzrůst o 32 procent. Tři uvedené firmy zažívají podobné oživení zisků.

Světové akcie Caterpillar

Na rozdíl od řady dalších však u nich analytici počítají i s velice dobrou úrovní tržeb. Jejich solidní zisky by tak neměly vycházet pouze z úsporných opatření, ale i ze solidní poptávky po jejich produktech. Analytici tak i zvyšují svá doporučení na tyto společnosti.

Caterpillar

Caterpillar

Akcie se obchodují za více než 20násobek letošních odhadovaných zisků, tedy o dost dráž než je průměr trhu. Investoři by však měli mít na paměti, že odhadovaných 3,63 USD na akcii za rok není ani zdaleka standardní úroveň pro dobré roky Caterpillaru.

S výhledem na pomalé, ale stabilní oživení počítají analytici i s vyšší poptávkou po těžké technice. Zisk by se měl podle odhadů v příštím roce pohybovat nad 5 USD na akcii a okolo 6 USD v roce 2012.

Management firmy je ještě optimističtější – minulý měsíc oznámil výhled na 8 až 12 USD čistého zisku na akcii v roce 2012. Počítá s navýšením výrobní kapacity, čímž by tržby neutrpěly v případě vysoké poptávky kvůli zdržení ve výrobě, jako tomu bylo někdy v minulosti. Rizikem je pouze to, že poptávka nebude na takové úrovni, jakou Caterpillar očekává.

Za zmínku jistě stojí i dividenda, která se na současných cenách pohybuje okolo 2,5 procenta.

Dell

Dell

Firma vzdala své akviziční dostihy s Hewlett-Packard o společnost 3Par. Dell měl o poskytovatele datového prostoru zájem mimo jiné kvůli výrobní lince na externí pevné disky. Takto se bude muset Dell spokojit s předprodáváním disků od jiných výrobců, na čemž samozřejmě tolik nevydělá.

Tržby firmy však v uplynulém čtvrtletí překonaly odhady Wall Street a volná cashflow firmy dosáhla 1,2 miliardy USD, tedy zhruba 5 procent hodnoty firmy na burze. Disponibilní hotovost dosahuje zhruba čtvrtiny ceny akcie a akcie se obchodují za necelý 10násobek zisku. Bed Bath & Beyond

Bed Bath & Beyond

Krach Linens n' Things v prosinci 2008 znamenal, že firmě Bed Bath & Beyond zmizel klíčový konkurent. Firma si tak udržela zajímavé marže navzdory celkovému slabšímu vývoji v sektoru domácího vybavení.

Firma dokázala v uplynulém roce z každého dolaru tržeb udělat 13 centů provozního zisku. Pro srovnání Macy's a Target se nedostaly přes 8 centů.

Bed Bath & Beyond má podle analytiků na svou velikost velice zajímavý růstový potenciál. Provozuje přes 1 100 obchodů a po krachu svého konkurenta by mohla časem možná i zdvojnásobit počet provozoven.

Firma má zhruba 1,8 miliardy USD volné hotovosti, což je zhruba 15 procent její tržní kapitalizace. To by mohlo mimo jiné znamenat brzkou možnost zpětného odkupu akcií. Ty se nyní obchodují za zhruba 14násobek zisku firmy.

Zdroj: Smartmoney.com