Ekonomické oživení bude pokračovat, akcie však čeká korekce
|

Ekonomické oživení bude pokračovat, akcie však čeká korekce

Evropské problémy přetrvávají, Spojené státy mají svých problémů dost. I tak se ekonomika zotavuje. V roce 2011 by v tom měla pokračovat, pomaleji a možná ne tak hladce jako doposud. Akcie čeká podobný osud, býčí nálada by ovšem neměla vydržet celý rok. Korekce na trzích je téměř jistá.

Světové akcie
Americké akcie

Hladkému ekonomickému zotavování se postaví do cesty několik faktorů. Bude to především měnová nerovnováha, zvyšující se úrokové sazby a limitované prostředky pro snižování schodků rozpočtů.

Už půl roku trvající růst na akciových trzích však přilil mezi investory notnou dávku optimismu. Cílová cena indexu S&P 500 roste, analytici dali řadu býčích výhledů. Možná až přehnaných, ukáže čas.

Jako by lidé zapomínali na to, čím si světové ekonomiky v minulých letech prošly. Jako by vůbec nemysleli na přetrvávající problémy, ať už ve Spojených státech, nebo v Evropě.

Býčí nálada roste a ceny akcií tuto náladu následují. Řada spekulací však proráží na trhy a odborníci upozorňují, že nás nečeká jen růžová budoucnost.

Varovné znamení: Všichni jsou býci, všichni jsou optimisti Ceny nemovitostí ve Spojených státech totiž opět klesají a hypotéky jsou dočasně omezeny kvůli zabavování domů a jejich dalšímu prodeji. A právě realitní sektor bude v roce 2011 jedním z klíčových pilířů americké ekonomiky.

Hlavním rizikem je nadále nezaměstnanost. Ta se sice ve Spojených státech v loňském roce stabilizovala, ale nových pracovních míst stále vzniká méně, než by bylo potřeba k jistotě oživení poptávky spotřebitelů.

Jak se zdá, mzdová deflace a zvyšující se náklady na bydlení budou pro americkou střední třídu devastující. Ta je přitom páteří tamní ekonomiky, a proto je přilnutí k býčímu trendu v tomto období nežádoucí. V situaci, jaká na trzích panuje, je jasné, že ke korekci dojde, jde jen o to, jak silná bude.

Zdroj: Minyanville.com