Rosenberg: Půltucet věcí, které přehlížejí američtí býci
|

Rosenberg: Půltucet věcí, které přehlížejí američtí býci

Ze Spojených států přišlo minulý týden několik dobrých čísel. Zmiňme reporty ISM a ADP nebo páteční celkovou míru nezaměstnanosti. Analytici se však dočkali i horších čísel, třeba o počtu nově vytvořených pracovních míst v rámci páteční "nezaměstnanosti". David Rosenberg z Gluskin-Sheff vidí celou řadu trhlin v optimismu ohledně amerického ekonomického růstu. Sice nevíme, jak ví, co všechno vidí správný americký býk, ale jeho šest aktuálních výtek na adresu americké dobré nálady jistě stojí za zmínku.

Ekonomika
David Rosenberg

1. Půjčíme si růst z roku 2012

Velká část ekonomického růstu Spojených států v roce 2011 půjde na vrub roku následujícího. Rosenberg v této souvislosti připomíná mimo jiné snížení daní. Podle něj se toto téma silně připomene v druhé= polovině roku.

2. Ceny energií

Pokud se ropa dostane nad 100 USD za barel a ceny benzínu v USA nad 3,50 USD za galon, spotřebitele to velice zasáhne. Každý cent na ceně benzínu podle Rosenberga ubírá domácnostem zhruba 1,5 miliardy USD z jejich cashflow.

Jak vydělat na dražším americkém benzínu?

V případě ropy Rosenberg uvádí, že zvýšení ceny o 10 procent ubere zhruba 0,25 procentního bodu z růstu amerického HDP.

3. Omezení výdajů státu

Republikáni tlačí na omezení výdajů o dalších 100 miliard USD. Může to být předmětem vyjednávání o strop celkového zadlužení Spojených států. Odhady HDP mohou v rámci těchto jednání vzít rychle za své. William Daley a Barack Obama

4. Obama může být znovu zvolen

Barack Obama angažoval nového šéfa svých poradců. William Daley pracoval již pro Billa Clintona a Wall Street ho přijala kladně. Obama by se tak mohl z levice dostat blíže středu, znovu vahrát volby. A co bude potom?

5. Trh práce na vzestupu?

Všichni věří, že lepší zaměstnanost pomůže i akciovému trhu. "Ale vzpomeňme si na rok 1994," varuje Rosenberg. Marže firem mohou na více pracujících doplatit – vzrostou totiž náklady na práci.

6. QE3 nebude?

Podle Rosenberga se Fed vzdaluje od představy, že by v druhé polovině roku měl znovu nakupovat státní dluhopisy. Větší vliv na trhy by pak mohly mít negativní zprávy z Evropy a Číny.

Zdroj: Gluskin Sheff