Citibank: Býčí náhled na komodity, jen zlato krátkodobě opatrněji
|

Citibank: Býčí náhled na komodity, jen zlato krátkodobě opatrněji

Analytici Citibank zůstávají optimisty ohledně většiny komoditních agregátů v roce 2011, ale očekávají, že zisky budou mírnější než 20% rally (index GSCI) v roce 2010. V horizontu 3 měsíců jsou opatrní kvůli prodloužené rizikové náladě a stále vysoké korelaci s rizikovými aktivy.

Komodity
Komodity

Citujeme z analytického reportu Citibank:

- Zvyšujeme predikci ropy WTI jak na 0- až 3měsíčním horizontu, tak i na 6 až 12 měsíců, na 93 USD za barel, resp. 100 USD za barel.

Krátkodobá předpověď je vcelku neutrální ve srovnání s forwardovou cenou. Ve střednědobém horizontu očekáváme další podporu z lepších hospodářských výhlídek v USA, ze silné poptávky mladých ekonomik (EM), dostatku likvidity v G3 (Fed, ECB, BoJ) a ze slabšího USD.

- Zvyšujeme predikci ceny zemního plynu o 0,25 USD jak na krátkodobém, tak i na střednědobém horizontu na 4,5, resp. 4,75 USD.

Důvodem je hlavně předpověď chladnějšího zimního počasí a rostoucích cen uhlí. Naše prognóza pro 6 až 12 měsíců je stále bearish (negativní na růst ceny) v porovnání s forwardovou cenou kvůli celkově vyšší nabídce v roce 2011.

- Stále čekáme střednědobý růst cen pro většinu základních kovů, ale naše býčí nálada je slabší v krátkém období.

Stejně jako v případě ropy mezi klíčové faktory patří silná poptávka na EM a v USA a volná měnová politika v G3. Více fyzicky krytých ETF bude rovněž představovat pozitivní faktor. Měď a nikl patří mezi naše oblíbené komodity ve střednědobém horizontu.

Aktuální ceny komodit sledujte zde

- Krátkodobě ztrácí zlato část své přitažlivosti kvůli vyšším výnosům amerických vládních dluhopisů (UST).

Stále však věříme v růst ceny ve střednědobém horizontu díky pokračujícím rizikům na pozadí (krize EMU, rizika inflace/stagflace v USA), nízkým úrokovým sazbám a slabšímu USD. Vidíme méně prostoru k růstu pro stříbro, jelikož poměr zlato/stříbro postupně roste k historickým standardům.

- U neskladných komodit zvyšujeme předpověď ceny zakázek u koksovatelného uhlí a tepelného uhlí pro 6- až 12měsíční horizont na 300 USD za tunu.

Především dopad povodní ve východní Austrálii, jenž pravděpodobně způsobí vážné poškození dolů, silnic a železničních systémů, je příčinou této revize. - Udržujeme býčí výhled pro ceny kukuřice a pšenice v krátkodobém a střednědobém horizontu.

Zvýšili jsme předpověď ceny kukuřice, aby odrážela silnou americkou poptávku a nepříznivé počasí v Jižní Americe. U pšenice čekáme, že vlhké počasí v Austrálii bude mít vliv na vyhlídky v oblasti dodávek, což čekáme, že povede k dalšímu zvýšení ceny na 6- až 12měsíčním horizontu.

- Ceny sóji zůstanou zvýšené pro 6- až 12měsíční období.

To by mělo zajistit vyšší podíl orné půdy v intenzivní konkurenci ohledně využití půdy pro pěstování kukuřice a bavlny. Jsme rovněž konstruktivní na cenu sójového oleje podporovaného příznivým výhledem na vývozy USA a vyšším využitím pro výrobu bionafty v letech 2011 a 2012.

- Trh s nákladní dopravou vykázal tristní výkon v průběhu posledních měsíců v důsledku závažného narušení dostupnosti dopravy v Tichém oceánu v důsledku klimatických šoků v Austrálii.

Vidíme zvrat efektů počasí. Navíc obnovení doplňování zásob poskytne v blízké budoucnosti podporu pro sazby vyměřené za přepravu. Ve střednědobém a dlouhodobém horizontu však čekáme, že sazby budou zastřešeny pokračujícím růstem dodatečných kapacit v suchozemské dopravě.

Zdroj: Citibank