Krátkodobý výhled na české akcie: leden 2011 - Telefónica, PM ČR, Pegas, CETV, Fortuna
|

Krátkodobý výhled na české akcie: leden 2011 - Telefónica, PM ČR, Pegas, CETV, Fortuna

Potenciál a riziko konzervativních a dividendových akcií v systému SPAD včetně Fortuny a akcií mediální společnosti CME pro následující týdny.

PFNonwovens (dříve Pegas Nonwovens) CME (CETV) Akcie ČR CETV Fortuna
Telefónica 02

Telefónica O2 C. R.

V průběhu prosince nedošlo k žádným významnějším událostem na titulu, a tak naše myšlenka se zlepšenou dividendou pro následující dva roky (40 Kč vs. předešlý oček. pokles přes 37 na 30 Kč), platí i nadále. Výsledky budou až na konci února, ale neočekáváme žádné výrazné trendové změny (pokles v obou telefoniích).

Začátek roku jako tradičně (již třetí rok po sobě) bude ovlivněn snížením propojovacích poplatků, ale to je již zaceněno. Prozatím poslední snížení propojovacích poplatků určené z EU bude následovat v červenci (rovněž zaceněno).

Domníváme se, že současné ceny pod 400 Kč jsou vhodné pro dlouhodobé dividendové hráče. Atraktivnost shledáváme především v dividendovém potenciálu (hrubý div. výnos 10,4 % p.a.) a zároveň ve schopnosti společnosti samotné najít dostatečný prostor pro umožnění udržení si solidního dividendového výnosu, což se může projevit v budoucí udržitelnosti zajímavého div. potenciálu.

Philip Morris ČR

Philip Morris ČR

Rok 2011 může být z pohledu finančních čísel poměrně dobrý díky absenci daňového navýšení cen. Navíc se ke konci roku objevila data, že společnost provede zvýšení cen svých cigaret o zhruba 2-4 Kč na krabičku díky nákladovému tlaku v roce 2011. Zvýšení cen základní suroviny (surového tabáku) lze předpokládat, jako je tomu u většiny zemědělských komodit, nicméně zmíněné zvýšení při odečtení vlivu daní (který se na tomto kroku spolupodílí) může vést i k lehkému navýšení ziskových marží. Tento rok si to společnost může připravit, protože příští rok pravděpodobně k obdobnému kroku přistoupit nebude lehké vzhledem k pravděpodobnému navýšení cen kvůli spotřebním daním. Navýšení na EU požadavek do 2014 = očekáváme zvýšení 2-3 Kč na krabičku pro roky 2012/14 v závislosti na kurzu koruny k euru. Samozřejmě bude záležet na konkurenčním prostředí a adaptaci konkurence na nové ceny. Vzhledem k nákladovému tlaku bychom očekávali, že dojde ke všeobecnému zdražení.

Nadále je PMČR defenzivní titul se zajímavým dividendovým potenciálem. Pro letošní rok počítáme se zhruba 8,5% hrubým dividendovým výnosem. Větší zájem se dá předpokládat ke konci března, kdy budou vidět data za celý rok, a tím i zpřesnění odhadu výše dividendy. Neočekáme výraznější tlak na cenu směrem výše, protože se domníváme, že současné ceny jsou adekvátní. Rovněž relativní srovnání poukazuje na adekvátnost současných cen. Respektive vyšší ceny bychom považovali za nepřiměřené a podividendový vývoj by v našich očích znamenal vyšší vybírání zisků.

Fortuna

Fortuna

Konec roku byl ve znamení návratu akcií nad 100 Kč. Titul přilákaly zpět dividendový výnos a zprávy kolem Sazky, které mohou potenciálně mít pozitivní vliv i na Fortunu.

Tento scénář však spíše nepodporujeme. Titul si teprve musí najít analytickou a investorskou veřejnost/publicitu.

Z dlouhodobého hlediska jsme na titul pozitivní poté, co si ho najdou dlouhodobí dividendoví hráči, a společnost bude dodávat patřičný očekávaný fundament. pegas nonwovens

Pegas Nonwovens

V prosinci se titul posouval směrem výše ve znění sentimentu na trhu.

Výraznější zprávy se na titulu pravidelně neobjevují a nečekáme, že se daný průběh změní ani v lednu. Sentiment bude tedy hlavním faktorem.

Domníváme se, že titul je dostatečně fundamentálně silný a se solidním dividendovým potenciálem na úrovni kolem 5% hrubého. Překvapení na poli akvizic je rovněž stále ve hře.

CME

CETV (CME)

S výraznějším tlakem na titulu spojeným s rebalancováním v indexu MSCI se akcie již vyrovnala. Nový rok a spíše pozitivní ekonomické vyhlídky dávají šanci, že by se titul mohl opětovně více nadechnout. Bude se sledovat, jak byl úspěšný konec roku, který byl ze strany společnosti slibován jako velmi silný ve srovnání se zbytkem roku.

U výsledků za celý rok se bude rovněž sledovat zájem inzerentů o letošní uvádění reklamních poutačů (opětovně potenciál u celoročních čísel).

Opakujícím se rizikem jsou postupné prodeje akcií generálního ředitele společnosti. Poslední byl zveřejněn na začátku ledna a činil 100 tis. kusů, což vzhledem ke zbývající pozici 2,7 mil. kusů není významný objem, nicméně opakující se prodeje managementu nevzbuduzují psychologickou podporu investorů.

Aktuálně se titul obchoduje spíše technicky, a proto předpokládáme, že by se mohl vrátit někam k úrovním 23 USD. Výraznějšímu odpoutání od úrovní do 25 USD bude pravděpodobně překážet fundament. Cyklická společnost spoléhá na výraznější zlepšení ekonomik států, kde podniká. Sledovat se bude vývoj především v ČR, Rumunsku a Bulharsku.